Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (194) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Dulcetica  [deziuata]  multumesc pentru ca ai confirmat ca ti-am facut si tie observatii privind meniurile nemonti ce le postai la inceputuri si apreciez faptul ca desi te-a deranjat atunci m-ai inteles si nu ai facut greva nemaiscriind... si nu, nu te-am considerat intrusa ci pur si simplu mi s-a parut ca nu isi au locul acele meniuri aici in topic   [i]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 598
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

'neata fetele,

Carmen, eu zic sa nu te superi, sa revii si sa mai scrii.

Eu vreau sa iti zic un singur lucru: ai grija de tine, ca sa poti sa ai grija de ceilalti.

Ma refer la cum mananci, cu programul de la serviciu

Eu beam cafea tot cam in genul tau, si s-a vazut la rinichi.

 

Criza de timp

Eu mai rezolv pb. timpului gatind in portii duble.
Tot murdaresc vasele, mixerul, tava. Si o portie o congelez.

Am facut asa: briose, lasagna, sarmale, sos de paste de toate felurile, sos de pizza, cartofi fierti.

Asta vara cand copiii erau in Ro, am facut clatite, gaufres si le-am congelat.
Intre fiecare clatita-gaufra, am pus hartie de copt.

 

Asa si sa revin la oile noastre Monti.

 

Claudia, f. interesanta ideea cu maioneza de leustean.
Si merci ptr poze.

 

Musacaua de sapt. trecuta a iesit bestiala cu vinete.
Am facut-o cu vinete congelate, pe motiv de timp. Calit carnea inainte si dup-aia bagat la cuptor.

 

Ptr sapt. viitoare am in plan:ciorba de perisoare, hamburgeri facuti de noi, cuscus integral cu pui, peste. Plus salate.
Eu o sa mananc hamburgerii pe felii de rosii in loc de paine.
Si un desert non conform ptr ceilalti din casa, o tarta cu mere montignac.

 

Salate rapide: o conserva de fasole (mai multe feluri) cu castraveti murati, ggosari murati, ulei de masline, patrunjel.

 

O zi buna si conforma,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va zic: incercati si ardei umpluti, sarmale cu quinoa in loc de orez.

Ies f. buni.

 

Claudia, ce sentiment frumos, sa descoperi haine largi :)

 

Child, "La Multi Ani" sotului (better later than never)

 

Ani, multumim de impresiile din vacanta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[wow] aolooooooooooo nu mai scrie omu 2 zile si deja incepeti razboaie mondiale in lipsa mea [mariaj] [blabla][mariaj]

 

claudia pe tine te trag de urechi[smulgpar] ..nu poti acuza pe cineva ca e in cursa de slabit...pentru ca in cazul de fata nu sunt motive...la fel cum nici ea sau noi celeleate nu te acuzam ca esti prea calma cu slabitul tau...am inteles vrei sa iti faci si pofte si  sa si slabesti ...de apreciat ca reusesti [flo]..dar nu te-a acuzat nimeni ca o duci prea lent

 

 

carmen o sa te intorci cand o sa simti ca iti lipsesc posturile  de aici[flo]... nu tine in tine daca ai probleme si nu ai cui te descarca...io de asta spun aici multe tampenii de mi se intampla... imi e mai usor sa trec peste..

nimeni nu s-a luat de faptul ca ai mancat pui (care e permis) ci de faptul ca ai  meniul saracacios (parte din invidie ca noi nu putem manca asa putin[ups] si parte pentru ca ne dam seama ca nu e sanatos ce faci organismului tau..nu e vb ca nu mananci e vb ca o sa pici o data si nu o sa stii de la ce)

nush daca erai la un moment dat o intrat si un barbat pe forum liviu pe care la propriu stateam cu gura pe el ca isi impunea el zile/saptamani de post negru [help]..nu e montignicesc..lumesc...sau what ever vrei sa-i spui ,sa iti bati joc de un corp si o sanatate (spun din experienta de ultima ca o data ce ai pierdut-o..pe sanatate...apai dupa poti doar visa la ea)

 

 

andani calm toix eu cred ca in cazul de fatza carmen a avut motive intemeiate sa rabufneasca..nu e usor sa incerci sa faci ceva..multe ceva, si toate sa se sparga in capul tau...stii si tu prea bine ca e de ajuns un cuvant spus la un moment dat si pur si simplu  sa sari in aer ...si da..toate avem probleme peste probleme...si cel mai sanatos cu putinta e sa incercam sa ne intelegem reactiile fara sa  afundam persoana cealalta si mai tare [flo] [pup]

 

 

dulce..imi amintesc de dunkanu tau...vai vai ce m-am certat cu tine atunci..din cauza ta m-am oprt din scris ca simteam ca vreau sa sar la beregata ta (virtual of course [soricel]

 

 

cge si mie imi plac ardeii umpluti cu quinoa...de fapt numai asa imi place quinoa care de altfel mi se pare ff amara...cred ca nush eu s-o pregatesc bine[clo]...dar in ardeii umpluti..sau in orice combinatie cu carne e BESTIALA

 

 

GATA ca mi-am scris si eu acatistu daca tot se poarta postarile de juma de pagina[zz] [zz] [zz]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

\am zis ca nu mai intru pana luni...da nu rezist eu fara voi! [soricel]

 

Dulce, iti atasez punga de tarate macinate mai mari... incearca cu tarate si nu o sa iti para rau (am pus cam 100 grame tarate la 1 kg de carne).

 

Brandu, esti cam dura cu mine [il] ...dar nu ma supar... atat voiam sa iti zic, nu acuz pe nimeni, sincer acum - asta era impresia generala pe care a lasat-o! Imi cer scuze daca am dedus asa! [flo2]  Pana la urma fiecare face asa cum doreste si simte; iti spun doar ca eu tin 100% monti, cu foarte mici si rare abateri... doar ca imi satisfac (asa cum bine ai zis) majoritatea poftelor in limitele monti! [ascuns] Si pentru ca m-ai provocat acum [flo2] , iti zic ca am slabit 20 kg in 8 luni  = 2,5 kg pe luna! Eu sunt foarte mandra de asta si imi doresc doar sa o tin tot asa... nu vreau slabire grabita...e foarte bine si sanatos asa! [biz]

 

E foarte bine ca fiecare sa isi zica parerea si sa nu se mai interpreteze ca fiind atac la persoana! [flo2]

 

Abia am terminat niste humus si niste panarame de clatite... care nu mi-au iesit; e drept ca nu am pus faina, doar tarate, faina de soia si tarate de psyllium ca nu se lega nimic... pana la urma au iesit niste lipii dulci si m-am chinuit atat..... [batcap]

 

O seara placuta!

post-1120-0-92280900-1380301592_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, nu te mai chinui cu tot felul de amestecuri la clatite.Cu soia am facut o data cand nu mi ajungea faina Monti, au iesit ca naiba, s au lipit, s-au rupt, groaznice!Fa le doar cu ou si tarate, pui 2 lingurite de ulei in ele si ies perfect.Fara faina, fara lapte, fara smantana.Eu abia le am terminat-si de facut si de mancat...

 

Taratele tale de la Solaris nu sunt amare?Eu tot ce am luat de la ei era amar, taratele le am aruncat pana la urma si m-am jurat ca nu mai iau.Si sunt f mare rasnite, nu mi plac.

 

 

Fetelor, mi am facut damblaua cu dovleacul...Dupa ce am rumegat indelung am taiat o bucata de vreo 100 g, l am ras, l am calit in craticioara cu o lingurita de ulei, fructoza si scortisoara, ca sa aiba gustul ALA, si am facut clatite doar cu tarate de ovaz.Am mancat doua cu dovleac si doua cu branza topita.Clatitele cu IG 15 si dovleacul calit doar partial, ca sa aiba mai putin de 75, cred ca mi au iesit de F2, sper eu.Oricum sunt foarte incantata de idee!

 

 

Am facut si crema de zahar ars, prima data , cu fructoza si smantana diluata.A iesit f buna dar ii mai trebuie sirop, are muuuult prea putin si nici nu e maro ca cel de zahar.Dar la gust e perfecta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caress, intr-adevar am pus lapte monti (putina smantana de gatit si apa); cel mai bine nu mai fac; ma satisfac mai mult briosele [:p] , tortul cu crema de visine si budinca de branza! [:p]

 

Taratele nu se simt amare (e drept ca am pus putine - dar se simt bine in compozitie), si da sunt rasnite mare, insa special le-am luat pentru ardei asa... sa se vada ca un orez cand se umfla! [:-@]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

caress cu greu m-am abtinut sa nu spun ca la inceput erai mai catolica ca papa si ne scoteai din minti [:-)))]  [:-)))]

 

claudia... si noi suntem mandre de tine [flor] ...io vroiam sa fiu si mai mandra sa te aud cu 45 kg date jos [fri] ..acu chiar is rea [batcap] ...imi amintesti de o prietena montignaca..maya...sufletul meu pereche de pe monti...avea 113 si o slabit 43 kg intr-un an...sunt poze cu ea pe 4shared...eram suflete pereche ca nu ne placea sa facem sport si mancam o tona de prune [pk]

 

eu fac clatitele cu 1 ou, fainta integrala+ tarate si o lingura de ulei... ies bune si nu se rup..in ele mai pun si apa minerala..adik numai cu apa le fac nu cu lapte sau mai stiu eu ce [soricel]

 

maine am promis de la cineva neste bucati de crap...deci o sa prestez ori prajit ori la cuptor cu niste mamaliga de tarate(in care nu mai pun de mult faina de naut) si mujdei..imi ploua deja in gura nu alta [yum]  [yum]

 

meniul meu azi nu-l mentionez ca am calcat in ligheane...dar MD si C au fost conforme.. [panda]

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brandusik sa stii ca eu personal nu-s suparata pe Carmen, chiar imi pare rau ca a hotarat sa plece .

Da, stiu foarte bine cum e sa ai multe probleme pe cap si sa mai apara cineva sa-ti aprinda fitilul ... recunosc ca m-am enervat putin azi dimineata vazand reactia ei, stii ca si eu ma aprind fff repede darrrrr am inca o calitate " imi trece la fel de repede" ... sper ca si Carmen sa detina aceasta calitate si sa nu ramana suparata pe noi ... ca pana la urma i-am vrut binele si nimeni nu i-a spus nici un cuvant cu vreo conotatie de alta natura.

 

Eu nu pun in sarmale, ardei umpluti nici tarate si nici quinoa ... pun pur si simplu carne si legume sau orez si legume , simplu ... nu ma complic deloc cu alte combinatii

 

La mine clatitele sunt de doua feluri 

1. albus de ou, faina integrala si apa  ... mancate cu chestii degresate sau magiun

2. ou intreg, faina de naut, lapte sau apa ... mancate cu branza normala 

 

scriu si meniul de azi 

md. tarate cu iaurt degresat 

cafea cu lapte degresat

g. budinca de branza dulce si o lingurita de magiun de prune

pr. vinete umplute cu carne de pui tocata+ceapa+frunze patrunjel+ou ... si rosii

g. cativa samburi de nuca 

ci. peste pe sare (crap) cu rosie 

 

claudia ai incercat sa pui in compozitie langa carne mai multa ceapa, un ardei tocat ceva ...frunze multe si sa vezi ca nu-ti mai trebe tarate sau altceva acolo ?????? 

 

va doresc o seara faina 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...