Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (194) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Buna dimineata fetelor!

 

Carmencat [grup] [grup] [grup] Ai fost harnicuta in we, noroc cu vremea asta mizerabila ca a trebuit sa stati in casa, ai gatit o gramada si ai si mancat...Bravo! Ma bucur tare ca nu mai esti suparata!

 

Dulcetica- aluatul de pizza: 3/4 cani apa, 1/4 cana ulei de masline,jum  de lingurita de sare, jum de lingurita de fructoza, jumatate de praf de copt(reteta era cu drojdie dar nu aveam timp, intr o ora trebuia sa fie gata), faina Monti cat cuprinde ca sa iasa un aluat tare.N am intins foaie, am uns tava cu putin ulei si am pus aluatul cu mana, grosime sub un cm.A iesit usor crocant, fffff bun!Eu cu Klara am mancat fiecare cate jumatate de tava!Ceea ce era mai putin decat o pizza normala din care au mancat ceilalti....totusi cam mult, zic eu.Am baut must, nu vin, ca plecam cu masina...ceea ce nu a fost prea bine...Sanatate multa, e urata rau viroza asta care bantuie.Pe mine ma ocoleste inca, desi in jurul meu toata lumea a avut.

 

Brindusik, si eu cred ca Andy e doar dragut si gentil.Nu poti locui cu cineva in casa si sa nu ai niciun raport cu persoana respectiva.Lasa-le pe fete sa glumeasca! [soricel]

 

Puisorul, nu e vorba doar de rigoarea de pe culinar.E vorba de felul in care ii trateaza pe nou veniti.BRRR...

 

Child, mustul nu e conform, are IG mare, asa ca dupa sufleul tau si pizza mea... [fri] [fri] [fri] jale again!Eu am avut 2 l, am baut doar un pahar ieri.Buuun ra, bine ca am scapat de el!

 

Claudia -am mancat jumatate de tava de pizaa, crezi ca mi-ar mai fi trebuit si altceva? [:-)))] [:-)))] [:-)))] Oricum asta era meniul, tortul nu m-a atras deloc, era numai crema din aia grasa din care nici sa o gust nu mi-a venit.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 598
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Meniul de ieri:

MD O banana necoapta si catevaa boabe de strugure

P jumatate de pizza, un pahar de must, o bucatica de ciocolata de casa

G struguri albi

C un castron de ciorba de legume-in sfarsit am reusit sa fac si eu o ciorba, la 11 am terminat-o!

 crema de zahar ars- o portie mica, putina ciocolata de casa.

 

Nici ieri nici azi nu m-am cantarit, ca e invazia rusilor si nu e cazul...Diseara vreau sa ajung neaparat la sala, trebuie sa mi innoiesc abonamentul altfel pierd voucherele de reducere-unul de 50 %, altul de 30 %,  si ar fi pacat.

 

Andanii, urarile pentru copil le facem maine.Si totusi ce ai mancat neconform vineri?Te intreb ca sunt curioasa la ce cedeaza fiecare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmancat iupiiii [RO] ma bucurrrrrrrrrrrrrrrrrrr ca ai revenit [i]  ... stiam eu ca nu poti sa stai suparata pe noi  [deziuata]  ... in sfarsit ma simt cu inima impacata ca ai revenit   [floare3] nu ma simteam bine cand stiam ca te-am suparat  [floare3]  [floare3]

Oooo ce de mancarici ... astea da meniuri ... super super  [bis]

 

 

Eu nu scriu meniul de ieri pentru ca am fost total pe langa  [soc] la toate mesele .... asa ca imi pun cenusa pe cap , bag capu-n pamant , promit ca de azi sunt super cuminte dar cred ca pana nu trece ziua copilului cu atatia musafiri nu am nici o sansa sa mai sar calul  [testoasa] .... azi s-au intors doi colegi din luna de miere si au dat o pizza in cistea intoarcerii ... macar am comandat una doar cu ciuperci si nu am mancat decat doua triunghiuri .... astept  [sm]

 

Caress bineee , daca vrei sa stii uite-ti spun ... am mancat doua triunghiuri de pizza fromagio (aia cu branzeturi) o feliuta mica de tort profiterol si saleuri ...... si ieri am mancat pizza ... tot din aceeasi ca doar aveam una intreaga si nimeni nu dorea din ea asa ca am avut ieri ce manca toata ziua .... tampenii , stiu ....

 

Deci ce sa spun .... de trei zile-ncoace pitzza nu mai tace .... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, suna bine ciorbita ta... nu am dres niciodata vreo ciorba cu ou si smantana (in afara de ciorba radauteana de pui). Fac si eu azi un tort ceva, poate in forme de briose sau sa vedem... o fost tare super crumblel-ul de prune, sotul a zis ca ceva mai bun nu a gustat pana acum  [:-)))] . Asa zice mereu cand imi papa bunatatile monti, desi ei au mereu ceva dulce neconform in casa! [il]

 

Atat ce ati vorbit de pizza pe aici, ca ma inunda poftele iar!Ploua prin zona mea [batcap] .

 

Caress, ma duc azi la Lidl, nu mi-ai zis cum arata smantana lichida de la ei... eu nu am observat-o pana acum...desi imi place sa stiu tot de prin magazin (si nu numai)! [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, eu facand numai ciorbe fara carne le dreg pe toate cu ou si cu smantana, ca altfel zici ca sunt ciorbe de spital...

Smantana aia lichida e intr o cutie rosie, acolo langa laptele condensat, scrie pe o parte SMANTANA, pe cealalta SMETANA, cu litere chirilice.

 

Andanii, deci pentru noi a fost we pizza rules! [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caress da totusi nu mananc pizza cu gretzosenii da ??? nu cu  salamuri, sunci, bacon, si mai stiu eu ce alte prostii de mezeluri .... mananc doar cu legume sau branza ..... sunt pe jumatate iertata da ???? 

Si stati asa sa va spun ... maine e ziua copilului si sigur vine sor'sa la noi ... iar vor comanda pizza si sambata viitoare vine familia mea , parintii cu fratele , nepotii deci iar pizza .... dar jur ca dupa un an de zile nu o sa pun gura pe aceasta mancare  [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar]

 

eu niciodata in viata mea nu am dres vreo ciorba cu smantana si ou .... asa de spital le las vorba lui caress .... eventual pun un ou batut la final si multeeee frunze ... iese oul asa zdrentze in ciorba 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cu ploaia asta nu am iesit nicaieri. Am gatit si am frecat prin bucatarie, bai, scos pana si sifoanele de pardoseala si curatat, spalat, intins, facut ordine in jucarii, donat 4 sacose pline... pus rufe la loc... mainile mele sunt praf, neuronii idem.

Copil tot acasa, mai putin mucita si tusita dar tot nu bine.

Cainii stau in ploaie si ma dispera! Imi vine sa ies sa stau cu umbrela dupa ei.

Cum naiba ii conving eu sa nu mai stea in ploaie (si sa se distreze asa bine).

Caress, stii cat s-a facut Joc??? E aproape cat Zara. Am incercat sa il iau in brate sa il cantaresc, nu mai pot! Trebuie sa vii sa il vezi, parca iar nu sta bine pe articulatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andanii-Pai si eu tot zdrente fac...Pe asta de ieri am dres o cu iaurt grecesc, nu cu smantana.Si am pus si putin suc de rosii.

In seara asta trebuie sa ti faci pizza acasa, serios, intr o ora a fost gata si a iesit minunata, au gustat o copiii si au spus ca e mai buna decat a lor.Am pus suc de rosii, mozzarella, ceapa rosie, ardei, ciuperci , rosii si feliile alea de cascaval afumat la sfarsit, cand era aproape gata.

 

Carmen-mareste i doza de calciu!

Ai tai stau numai in ploaie, al meu nu iese deloc!L am dus in brate afara azi dimineata, hal de cocker ce e... [batcap] [batcap] [batcap]

 

 

Fetelor , eu nu mai pot sa mananc chestii grase, mananc salata fara ulei, zacusca mi se pare ingrozitor de grasa-desi nu e, pana si ciorba pe care am facut o aseara mi s-a parut grasa desi am pus o lingura de ulei de masline.A facut mama niste chiftelute de dovlecei, la dry cooker doar uns-zice ea- nu le pot manca...Pana si iaurtul cu 2% grasime mi se pare gras...De la Grecia mi se trage, e clar!

 

Fetelor, voi stiti pagina asta?Am mai vazut o o data, mai demult, si m-a enervat ca mi s-a parut o plagiere ordinara a lui Monti, dar are niste retete de lesini!Si as vrea sa o intreb ce IG are faina asta inventata de ea.

 

https://www.facebook.com/pages/Slabesti-mancand/158593241012845

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitati si site-ul, ca unii nu avem FB- [soricel] Daca faina si in general produsele respective sunt Monti si au IG mic, mie una mi se par superpreturi.Fructoza e 15 lei 1 kg...?

 

http://www.slabestimancand.ro/detalii-comanda

 

 

Sa cititi articolele de pe site, mi se par de un mare bun simt medical.Uitati ce spune despre cartofii dulci:

http://www.slabestimancand.ro/articole/247-cartofii-dulci-ne-ajuta-sa-combatem-cancerul

 

Dulcetica, asa o fi cu kiwi si cu proteinele, dar sa ti faci fiecare pranz de F2 mi se pare riscant.Eu fac somon cu kiwi, dupa reteta lui Carmen,si cam atat.Simplu nu mi place si nici alte combinatii nu am incercat.Imi place pe tarta cu crema de vanilie, dar nu am incercat inca sa o fac Monti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...