Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (194) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Buna!

Azi am tras un frig cumplit! N-am putut cobori din masina ,de frig. Eram imbracata cam de 18-20 grade.

Puisor,arata bine pizza ,dar astept s-o testeze Caress,sa vad si ce grad de dificultate are. Claudia ,dovleceii lasa cam multa zeama,de aceea zice sa-i fiebi intii. Stiu de cind faceam sufleu cu dovlecei ,tot storsi bine ,dar lasau destula apa.Chiar si dupa ce se racea.

La Kaufland au o brinza dietetica cu 0.1% grasimi. Lacteea asta nu-mi suna cunoscuta,insa cxind tineam Dukan luam o brinza nemteasca care initial mi s-a parut buna ,dar dupa vreo 2 ,3 cutii, era sa vars de la ea;devenise cumplit de gretoasa.

Caut si eu taroite de e psyllium. N-am folosit niciodata ,dar vad ca are :fibre solubile 71 gr (ovazul are doar 5 gr/100gr!!),ceea ce pare f bun si explica efectul laxativ.

Azi am mincat cam haotic:

MD-rosie ,castravete cu feta

P-pe la 15,cind eram moarta de foame -fasole verde,vreo 3 linguri de linte,putina tarta cu mere

g-cheese cake,tarta cu mere

C-rosii cu feta,migdale ,seminte ,o cioco sly,ceai de fructe de padure fara zahar

Azi am pus 3 borcane castraveti la saramura si 3 borcane castraveti cu otet,pentru restul trupei. Am mai pus 2 kg de fasole verdse la congelator. Mai pun si ardei grasi pt umplut ,la congelator ,dovlecei cubulete. Miine as vrea sa pun si conopida.

Ati pus vreodata? O pun cruda ,banui? E 6 lei kg. Nu stiu cit e iarna la supermarket ,sa vad daca merita deranjul?

Ce mai congelati? E prima iarna cind tin montignac si nu stiu cu ce sa ma mai pregatesc.As mai pune niste pungute cu ardei felii ,diverse culori ,sa fac iarna cu piept de pui fisii si ciuperci. Astept idei!

Pup si noapte buna!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 598
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Conopida nu o pui cruda la congelat, mai intai o oparesti si dupa aia scursa bine, bagi la pungi. La fel fasolea verde, nu se pune cruda, musai oparita.

Eu mai pun ardei gras taiat cubulete sau fasii.

Mai pun amestec de ciorba, morcov tocat, albitura, telina, ardei gras, fix cat pentru o oala de ciorba. Cand vreau sa fac arunc continutul pungii in oala, gata ciorba.

Mai pun rosii taiate cubulete la cutii sau pungute, merg super puse pe varza, dezghetate si blenduite se transforma intr-o minunata supa de rosii.

Mai pun prune la pungi, fara samburi, iarna pun pe foc si fac gem ad-hoc sau compot sau prajituri. Verdeata pun la congelator.

Cam astea...

Loboda nu imi place congelata, nici dovleceii.

 

Mi s-a stricat centrala. Nu am nici apa calda, nici caldura...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin sa va anunt ca miine fac pizza.

Pun pe ea cascaval de capra ,ardei ,suc de rosii si muschi Montana. O sa caut sugestia de aluat care a scris-o Caress. Stiti alte variante,inclusiv de topping-uri?

Carmencat ,ca n-aveai idei de meniu ,nu-ti place conopida? Poate fi mincata fiarta simpla sau cu un dressing de iaurt/cascaval sau un sufleu,omleta.

Dac-o faci cu omleta merge cu o salata. Eu am mincat aproape o saptamina conopida ,ca am fiert cam multa ,singura ,ca restul casei e pro proteine. Astia nu maninca legume decit sub tortura.

Inca mai am putina fasole verde si niste linte ,ca nici din astea n-a gustat nimeni. Miine sint si eu nevoita sa fac ceva de mincare. Probabil o ciorba de vacuta si inca ceva ,probabil chifetele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu am o carte cu meniuri Monti, nu ma complic, mananc ce scrie acolo (sau incerc).

 

In cartile care le am ,sint diverse meniuri ,dar au tot felul de mincaruri occidentale gen flan de nu stiu ce ,asa ca am renuntat sa studiez. La ce carte te referi?

Mai bine am face o lista cu mincaruri pt prinz ,micaruri pt cina si mic dejun,genul autohtone ,plus de variatie si ceva extravagant. Eu cred ca trebuie sa citesc vreo jumatate de an ca vorbiti de tarta ,ca sa ma apuc de facut,de ex.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu congelez conopida nefiarta si fasolea verde tot nefiarta.

 

Conopida o fac la aburi. Eu am congelat pana acum amestesc de brocoli cu morcov, dovlecei din gradina (tot nefierti).

We viitor trec la congelat conopida.

 

O sa incerc sa traduc ceva meniuri din cartea care o am, e in franceza.

 

Si da, dovleceii lasa multa apa, in we cred ca o sa fac si io pizza de dovlecei. Va las pe voi inainte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai trezirea monti girls [trombon]

 

Carmencat, mersi de idei. Pana acum nu m-am gandit sa ii punem in pilaf si ardei, dar cred ca ii mai schimba gustul deci ar fi ok. Maya dimineata mananca boabe si seara mancare gatita. Si gata cu oftopicul [:I]

 

Claudia, salata de quinoa am facut-o cu avocado, gogosar bucatele si frunze de patrunjel. Are un gust proaspat de la patrunjel, incredibil. Nu m-as fi gandit.

 

Taitei de faole mung sunt si la Cora, la vreo 5 lei parca. Ii folosesc la mancarurile chinezesti.

 

La congelator pun asa( adica mama pune [:I] ): conopida si broccoli fierte putin la aburi, gogosari felii mari, ardei taiati bucatele pt ciorbe, fructe de padure, mazare verde, frunze de patrunjel. Anul trecut am pus si rosii dar anul asta le-a pus la borcan cu sare pt ca sunt mai bune. Vinete pune tot la borcan, anul asta a pus vreo 50 de kg. La noi nu este weekend fara salata de vinete iarna asa ca a copt biata de ea doua zile.

Mai facem vegeta de casa, rosii uscate, caise, cirese si prune uscate.

 

Si eu am rabdat ieri un frig ingrozitor, dar nu din cauza mea ci din cauza idiotilor care administreaza cladirea si nu au dat caldura [neand]

 

Azi abia astept sa merg la aquagym [pool] De la pilates am o febra la abdomen de numa, ne munceste antrenoarea nu gluma. La Stefi i-a placut ieri la gimnastica ritmica asa ca mai mergem. Si am incris-o si la sah. O sa avem un program incarcat dar sper sa reusim sa ne adaptam.

 

Meniu ieri:

MD: oua ochiuri, rosie

P: ramen miso( e o supa japoneza foarte consistenta dar care din pacate are si taitei)

C: ficat de curcan cu muratura

 

Azi:

MD: paine integrala cu magiun de prune, kefir

P: salata cu rosii, avocado, salata verde si somon afumat

C: spaghete integrale cu sos de rosii si dovlecel

 

Un sos dintr-asta pt spaghete as face mai mult si sa congelez, dar nu stiu in ce. Cristina, tu in ce pui la congelat sosurile?

 

O zi usoara si cu caldura sa aveti [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si eu,

 

Puisorule, da matinala mai esti... scrii de acasa? inainte de a pleca la servici? Eu cand ajung la servici, in loc de cafea (pentru ca nu beau) intru aici! [pk]  O sa fac si eu salata cu quinoa.

 

Carolina, am sa cumpar azi taitei de la DM, sper sa merga cu ton si sos de rosii )ca la astea poftesc).

 

Carmen, eu fasolea verde o pun cruda la conge; mai pun afine, catina si visine; cu afinele si catina fac suc iarna pentru Ioana, storc o portocala, pun catina si blenduiesc bine, apoi strecor sucul printr-o sita si pun miere si gata imunostimulatorul de iarna! [:)]

Prea multe in congelator nu pun, pentru ca am doar 3 sertare in combina! Mai pun vinete coapte, scrumbie, icre proaspete de la tarani - le dau sare si le bag in pungute in conge...

 

Dulce si eu ador conopida, mai ales cu cascaval la cuptor, calda abia scoasa... [fri] Am si eu o carte cu meniuri monti, insa nu sunt pentru noi, care avem mancaruri traditionale de care ne este greu sa ne detasam!

 

Brandu, ce e green curry? cum se face? e bun? [:)]  Nu mai vrei sa zici nimic de fresh-ul de dimi!!! [il]

 

Andanii, gata, au plecat musafirii? [:)]

 

Caress, ce bunatati ai gatit in miez de noapte? [:-)))]

 

Meniul de ieri:

 

md: cascaval cu ardei si cateva masline

g: mar

p: o pulpita superioara mica, mica cu castravete murat

c: ciorba de peste (ora 4) si pe la 6  - cateva linguri de ghiveci proaspat facut si putina budinca de branza cu coacaze uscate 

 

O zi frumoasa! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata

Am incercat si conopida oparita si cruda la congelator, la fel si fasolea. Mi-a placut mai mult varianta cu oparit. Si mai pun la congelator vinete coapte in pungute cat sa fie de o salata si ardei copti tot la pungute.

Dulcetica, nu pot sa zic ca ma omor cu conopida, dar am mai facut si mancarica de conopida si conopida cu branza si ou la cuptor si cascaval ras deasupra. Nici ai mei nu sunt extraordinar de entuziasti, asa ca fac destul de rar.

Puisorule, cred ca o puteti invata pe Maya sa manance boabe si seara. Incepeti cu a pune cateva boabe in mancarica gatita pe care i-o dati, si tot mariti proportia pana ajungeti la boabe si atat. Da, e dragut sa ii mai pui cate ceva pe boabe din cand in cand, dar sa stai sa ii asiguri permanent o masa gatita... deja e prea mult.

Hm... inca nu m-am hotarat ce sa gatesc. Ma mai gandesc.

 

Meniul de azi:

-cafea cu cofeina

MD: ness fara cofeina, 2 mere verzi (destul de mari)

P: cascaval cu wassa la microunde

C: ciorbita de vacuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OMG!!! ce provizii de iarna vad aici! [biz] [biz] [biz] Harnicutelor!

Eu am pus doar fructe de padure, am umplut doua sertare de congelator, si cateva pungute cu legume ptr ciorba. Cand aveti timp sa faceti toate astea?

 

Aseara am facut din nou briose sarate. Am o mare problema! [fri] mi s-au stricat tavile de briose, se lipesc groaznic de tare, incat nu mai reusesc sa scot decat jumatate din briose, si aia cu greu, sap cu cutitul dupa ele. Aveti vreo idee de ce se intampla asta? le-am uns cu mult unt, nu le-am folosit uscate, si totusi se lipesc ca dracu. asa de rau imi pare dupa ele... ce ma fac? [:-/]

 

Meniul de ieri:

MD: vesnicele briose cu kefir

G: fructe

P: ciorbita de fasole cu costita afumata si legume la gratar

G: mere

G: o ciocolata calda de la plic [V] (a fost frig rau, frate!)

C: un kornfit de la Fropin (faina integrala de secara, tarate si seminte)

G: mar

A, uitasem, voiam sa le zic un mare BRAVO!!!, sportivelor! [hop]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ninha, desi folosesc si eu tavi de briose foarte des, niciodata nu am avut inspiratia sa le folosesc goale, adica fara hartie de copt  [:-)))] .Eu tai patrate de 10 cm/10 cm, le modelez din topor in forma si torn compozitia  [:)]. E cea mai buna solutie, se desprind perfect si nu dau nici bani multi pe formele alea de hartie pentru briose! Plus ca nu trebuie sa mai ungi cu ceva nici tava, nici hartie, este deja cerata si nu se lipeste! [:)]   In acelasi mod folosesc hartia si pentru tort; niciodata nu fac in forma de tort/cratita fara hartie; si scrumbia la cuptor o fac tot pe hartie de copt; si ardei ii coc la cuptor tot pe hartie de copt; si lipiile monti tot pe hartie de copt le fac.....  [biz] Oricum pare multa hartie de copt... insa un sul din ala iti ajunge juma de an; eu o prefer pe cea de la lidl, e mai lucioasa! [:)]

Buna scuza pentru cioco calda  [:-)))] . esti tare... [:-)))]

Si, uitasem, pune reteta de briose sarate... posibil sa te mai fi intrebat in trecut, insa nu mai caut acum raspunsul! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...