Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (194) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 598
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Carmen, chiar ca miroase a iarna adevarata...groaznic, e 4 octombrie !!!Nici nu am trecut la ora de iarna inca... [batcap] Iar ai mancat de te ai rupt azi... [soricel] Lasa ca am mancat eu si pentru tine! [flo2]

 

Eu intre cabinet si sala am facut 2 borcanele de dulceata de caise, din niste caise care zaceau in congelator din primavara.Hmm...e bun, dar nu se compara cu ala din caise proaspete.

 

Meniu azi:

MD un castron de ciorba de legume-nu sunt sanatoasa, stiu...

G iaurt cu tarate si gem de prune

P 1borcan de 400 g de zacusca de gogosari-uitasem ce buna e!-cu 4 wasa

G-17.00 un baton cu fructe si ciocolata

G 2 -o para, un ceai neindulcit, dupa sala

C-23.00-spaghetti integrale al dente cu sos de iaurt degresat, dovlecei crud si ton in suc propriu

3 clatite glucidice(facute doar cu albus si tarate) cu gem de caise

 

N as zice ca sunt foarte satula... [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Good morning  [:)]

 

Caress, eu sunt moarta dupa sauna. Mai ales dupa cea umeda. Reteta aia de tarta de ciocolata arata intr-un mare fel  [pofticios]

 

Cristina, e buna ideea si cu cutiile de margarina.

 

Hai ca scriu repede sa imi organizez cumparaturile in functie de meniu:

- briose sarate si briosele dulci ale lei Brandu http://cerulina.wordpress.com/2013/03/26/muffins-cu-cacao-branza-dulce-si-cocos/

- piept de curcan la gratar cu varza de Bruxelles http://www.lauraadamache.ro/2011/12/varza-de-bruxelles-gratinata.html

- fasole verde scazuta cu oua ochiuri

- pizza cu blat de dovlecei http://alinaretetedietetice.blogspot.de/2013/10/pizza-cu-blat-de-dovlecei.html

http://alinaretetedietetice.blogspot.ro/2009/12/carne-de-vita-la-cuptor-cu-mazare.html

- tocanita de pui

 

Cat despre paste, sa ne intelegem. Si mie imi plac cele cu sos alb, mai ales carbonara. Dar am renuntat la idee de cand cu monti.

 

Nu mai stiu cine a scris, dar ma bucur ca putem manca somonul cu orez basmati.

 

Va pup si mai vin  [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Afara e intunecat si parca-ti vine sa rontai cite ceva.

Aseara am facut tarte, 2 cu mere si una cu pere.

Am pus in vas de yena ,cu diametrul micut ,dar am mincat una intreaga. Era monti,cu indulcitor stevia ,dar una intreaga? Pe ce buton sa apas sa ma trezesc? Sper ca visez!

Sint sculata de pe la 6 si cind stau acasa ,ma tot bate gindul sa verific ce mai e de mincat.

Pun diseara meniul zilei ,ca sa fie complet.

Pup si o zi conforma sa aveti!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulce, daca aia a fost cina, atunci nu e asa mult [pup]

 

Doamne ce frig e afara [fri] Mi-a inghetat si sufletul cand am fost in piata. Dar m-am aprovizionat cu dovlecei, conopida, broccoli, rosii, gogosari, dovleac.

 

Din conopida si broccoli vreau sa fac salata asta http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/16108/Salata-de-broccoli/

dar fara bacon, maioneza si smantana. Poate fac o maioneza de avocado.

 

Voi ce gatiti?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puisor, fac scoici cu vin si usturoi. Lor le fac si truffle risotto. Am cumparat din Italia pungi ,cu diverse combinatii si mai am lemon risotto, porcini risotto si inca un fel,dar imi scapa numele. Am luat si parmesan;tot ce sper e sa-mi iasa. Nu vreau sa va fac pofta ,dar incercati cu orez salbatic . Eu ma abtin.

O sa maninc doar scoici sii ciorba cu perisoare monti.

As fi vrut si eu sa ies in piata ,dar mi-a fost prea lene.

Spor la gatit!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, nu stiu ce este cu voi, parca faceti rezerve ca hamsterul, pentru hibernat ca ursu'... [soricel]  Ce facem cu premiul de Craciun?! [fri]

 

Io abia am terminat mancarea [:-)))] , si va pun o poza cu saramura; am mai facut o ciorba de vita si un tortulet gen amandina (fara glazura) - nu prea a crescut blatul, in schimb! [il] Dar e bunnnn....

Dupa masa ma apuc de croitorit, fac fetii o vestuta pentru scoala si eu imi prelucrez la bata un blug cumparat aseara de la C&A (sa incapa burta in el)  - nu am  rezistat sa nu-l iau, e frumos si nu am mai purtat blugi de vreo 6 ani! [batcap]

Pupici si o zi frumoasa! [flo2]

 

PS nu am gasit paste mung nicaieri, nici la DM, nici la real (unde au stand cu multe paste albe, insa de orez); erau unele scria vermicelli pe ele, dar 

erau din faina de mazare cu adaos de cartof [:-@] .Vreau pasteeeeee si eu! [ascuns]

post-1120-0-57044700-1380966707_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, ii mai gasesti sub denumirea de vermicelli de soia. La Cora stiu sigur ca sunt, pt ca eu de acolo ma aprovizionez.

 

Dulcetico, cat te invidiez pt scoicile alea. Sunt midii? Imi plac de mor dar cand imi amintesc cat curat la ele, zic pas.

 

Am  facut o salata fenomenala. Musai sa o incercati. Iar maioneza de avocado e super. Eu am mai pus mustar, otet balsamic, ulei de floarea soarelui presat la rece si o lingurita de miere.

 

Ma duc sa ma apuc de briose.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu pe fuga, ca de obicei...Iar m-am trezit tarziu, iar am sarit peste MD-am mancat o para la 13.00 si o omleta cu ceapa rosie si cascaval cu salata de rosii cu marar, abia acum.Nu gatesc azi nimic, vreau sa ma vopsesc, sa ma spal pe cap-ca si cum as putea ramane cu vopseaua...-si sa spal rufe.De gatit, vedem maine.Diseara ma duc la niste prieteni si facem creveti, cred, cu orez si legume chinezesti.

 

Am sarit si peste sala, n-aveam cum sa ajung nici macar de la 15.00, si oricum sunt cam obosita, doua zile de pauza chiar se cereau...

 

Dulcetica, ce aluat ai folosit la tarte?

 

Claudia, la DM au taitei Mung, dar sa nu te astepti sa aiba gust de paste, ca nu prea au...Mai bine iei din aia Slabesti mancand si faci o reteta cu putina grasime...

 

La Bucuresti e o zi superba, am stat la cafele in curte la 14.00.Va pup cu drag pe toate!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...