Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (194) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Ce bine si ce logic era sa fie asa, draga mea...Nu m-ar mai fi imbolnavit de nervi cu zerul lor, care are proteine insulinogene...Ca faza cu lactoza consumata de lactobacili e foarte logica si as fi priceput-o imediat.Mult mai greu imi e sa diger chestia cu proteinele-care n au nicio treaba cu insulina-care sunt ele insulinogene.Dupa cum nu am inteles de ce iaurtul este incriminat, desi tu zici ca e liber la iaurt,dar sana si kefirul nu...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 598
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Iata ce am gasit:

Despre kefir:  E util persoanelor cu intoleranţă la lactoză. Kefirul conţine o varietate de bacterii despre care se crede că descompun lactoza din stomacul persoanelor care au o deficienţă naturală a enzimei lactice. Astfel, persoanele afectate se pot bucura de acest produs lactat. Fermenții de kefir (Candida kefir) provoaca fermentația, astfel incat din lactoza se formeaza acid carbonic (care aciduleaza) si alcool.

 

Sana, chefirul, laptele batut si iaurtul - nu au lactoza... se descompune prin procesul de obtinere...!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia pai am tot scris meniul , am si spus ce gatesc ..... eu asa stiu  [soricel]

De exemplu ieri am mancat asa

md. tarate de ovaz cu iaurt degresat + cafea cu lapte 

g. tarta cu mere 

pr. legume cu pulpe pui la cuptor si rosie 

g. tarta cu mere 

ci. vinete snitzel cu rosie  

un mar mare si rosu ... 

o cana de lapte degresat cu orzo  [ups] pe la 9 si ceva 

pe alataieri stiu sigur ca am spus ... cand am facut vinetele seara  [fri]  sau nu ????

 

Aoleu , iar am dat startul la despicatul firului in patru la lactate .... e bine ca avem voie iaurt .... iar la lapte eu nu renunt nici in ruptul capului 

 

puisorule nici mie nu imi place cel fara lactoza de la lidl , parca nu a gust de lapte ... e parca o bautura dulce care imi indulceste cafeaua amaruie si nu mai e ceea ce-mi place  [batcap]

 

Ieri am facut baietilor o oala mare de fasole cu carnat ... stiu , stiu ca teoretic as avea voie dar practic pentru mine e crima sa mananc asa ceva  [biz]

Am mai facut aseara inca o tava cu legume la cuptor cu carnita de pui (ciuperci, ceapa intreaga, jumatati de ardei, bucati de morcovi) si broccoli cu ficatei gratariti .... am fiert broccoli pe aburi si ficateii i-am gratarit in tigaia tefal ... am adaugat peste brocccoli si putin ulei de masline ... o sa pun patrunjel la servire ... sunt un deliciu va spun, incercati 

Sunt fericita ca azi nu gatesc ... si sper ca nici maine  [zid]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Child draga mea iti doresc multa multa sanatate ... cum doamne ai facut enterocolita asta ... ai grija de tine  [flo2]  pupacesc 

 

Dulcetica imi place ca te tii de sport ... felicitarile mele  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Camencat cum stai cu timpul liber ???? ai apucat sa mai gatesti sau papi ciorba azi ???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andanii, meniul de ieri nu il vazusem  [flo2] . Orzo nu e bun?...ca si eu beau cate unul cald pe zi...cu apa! Scrie ca are ingredient unic: orz!  Stiu ca Inka are mai multe cereale si adaos de sfecla de zahar prajita...deci nu cred ca e buna Inka!

In ce priveste discutia cu lactatele, e bine,  ca poate ne lamurit odata cum este cu ele... ce avem voie si ce nu... pe mine chiar ma intereseaza impactul insulinogen al lactozei/zerului asupra glicemiei... nu mai vreau glicemie peste normal! [:)]

De fapt nu cred ca zerul e problema...pentru ca zer contine si iaurtul si chefirul si laptele fara lactoza... problema este lactoza... din ce am mai citit acu cateva minute, doar iaurtul/laptele batut nu mai contine deloc lactoza... sana, chefirul  mai contine lactoza, dar in cantiate mai mica decat laptele, datorita fermentatiei cu ciuperci. Evident laptele fara lactoza este bun si nu declanseaza reactia insulinica... [batcap] Ufff.. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andanii, am gatit aseara ciorbita de aripi de curcan si niste pui cu ciuperci la cuptor.

Am cerere mare pentru briosele alea fabuloase, dar imi e o leneeeeeeee... ca nu mai am pregatita faina monti si trebuie sa macin tarata, sa fac amestecul optim...

Cu timpul stau prost de tot. Am stat aseara dupa minunata doua ore la balet care m-au scos din ritm. Ma gandeam ce naiba sa fac eu in timpul asta ca sa optimizez cumva. Tare mi-ar fi prins bine si mie o ora de sala ceva incadrata in astea doua ore, dar nu pot pleca de acolo ca mai vrea minunata o gura de apa, un pp... plus ca trebuie musai admirata.

Asa ca recuperez azi, am lasat masina programata sa spele, numai sa le intind cand ajung acasa si mai vad eu. Tot nu am apucat sa intru in rufe sa fac sortarea si rearanjarea.

Si m-a apucat acu' un somn ingrozitor. Am mancat niste humus, o avea proprietati de... somn??? Ma duc sa imi pun doi stropi de cafea cu cofeina ca nu mai pot si am o gramada de treaba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, pe dietamontignac.ro este o fata care si masoara glicemia dupa diverse alimente.Ea a confirmat ca laptele si iaurtul ii provoaca un raspuns insulinic semnificativ, si le-a diminuat la 100-150 g/zi, la MD.Sana si kefirul nu.Poate ciupercile alea papa proteinele din zer....habar nu am.In schimb cafeaua cu cofeina, bauta dupa masa, nu are nici pe departe vreun mare efect.

Eu nu pot sa mananc dimineata sana sau kefir, din alea beau de sete, sau combinate cu chestii sarate, gen pizza, saratele, covrigei conformi, etc.

Si nu, eu nu cred ca lactoza este responsabila, atunci ar fi fost recomandat laptele fara lactoza...

Din acelasi motiv nu folosesc niciodata la dulciuri nici lapte, nici iaurt, pun ori smantana lichida ori kefir-sana nu, ca e acid ca naiba...

 

Ah, tipa asta a testat BISCUITII NUCITA PENTRU DIABETICI.Se pare ca au intr adevar IG mic, nu au provocat raspuns insulinic deloc.Ei sunt declarati ca avand IG 15.Ati vazut pe undeva?

 

Andanii, Carmen e wonder woman, jur.Totul la ea e impecabil, si casa, si copilul, si cainii , si sotul, si curtea...si ea insasi.Nu stiu cum reuseste...e buna de model, dar obosesti doar gandindu-te ce trebuie sa faci ca sa fii asa...

 

Carmen, taratele astea de la Pirifarm sunt atat de fine incat nu trebuie sa le rasnesti deloc.Le cantaresti, le amesteci, si gata faina.Eu nu mai rasnesc tarate de luni de zile de cand le am descoperit...

 

Las-o cu B pe Alexia, si tu du te acasa...e culmea sa pierzi 2 ore cu baletul...in conditiile in care nu ai timp nici sa mori! E aproape de casa, nu?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Caress, eu mai luam iaurt crezand ca are treaba cu lactoza si stiam ca se anuleaza la fermentatie... o sa aleg chefirul, de altfel sotul meu numai chefir prefera si are mereu in frigi. eu cafea nu beau deloc, asa ca subiectul nu ma pasioneaza! [:)]

 

Legat de biscuitii nucita, Caress [pk] tu care stai si iti place sa stai in bucatarie, freci un ou cu faina de nuci si arome...pui la tava si gata biscuitii! [flo2] Cred ca sunt si scumpi si iesi mai ieftin cu ei acasa...si ai si ingredientele jos...

 

 am gasit asta despre ei:

http://www.catena.ro/1251/section.aspx/362

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...