Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suceava (16)


Recommended Posts

Meg, multumesc pentru cafea si fursecuri!Eu sunt cu curatenia , parca nu mai termin odata!miercuri am fost iar la Bucuresti cu Dan, l-au filmat pentru eisiunea :"O SCRISOARE PENTRU TINE!", va fi difuzata in sambata Pastelui, la ora 20.30, pe postul ACASATV. In rest la mine treaba , treaba...Voi ce mai faceti?Va pup pe toate! [url="http://ajutatilpedan.uv.ro"]Redati-mi viata![/url] [url="http://ajutatilpedan.uv.ro/?page=main"]Putin cu putin se aduna marea...[/url][ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna dimineata Daca aveti cafea fara cofeina vin si eu [:D]. De Paste plecam la Oradea asa ca teoretic scap da facut mancare numai ca tare obositor e drumul pana acolo si nu neaparat din cauza distantei cat din cauza NENUMARATELOR gropi. Astazi e frumos afara si eu iar staaaaaau la servici. Astept vremea mai calda ca sa ma pot duce in parc direct de la servici [bis]. Sa aveti o zi frumoasa. carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi nu am mairezistat pana la urma si ne-am cumparat o canapea noua..cea veche, extensibila, de la mobexpert devenise un chin de folosit..saltea prosta, de burete, ne trezeam dimineata cu spatele ferfenitza..incepuse sa se descleieze, sa-i cedeze balamalele si cand unul dintre noi se aseza pe o partea, cealalta parte se ridica..in fine... azi pe la 11-12 cica vine canapeaua noua..avem toata casa cu fundul in sus, ca abia maine avem masina mare sa ducem canapeaua veche in alta parte... daca doriti o scurta descriere: canapeaua veche, dezasamblata, e pe hol, usa de la camera am ascos-o din balamale sa fie loc..si am dus-o in bucatarie, unde e si "scoica" lu bebe (un fel de scuan de masina mai mic)..masa de infasat e in mijlocul camerei, astermuturile sunt puse cu furca prin ce dulapuri mai era loc, o multime de alte maruntisuri sunt pe balcon, inclusiv bicicleta de camera si bicicleta mare a lui george...iar mie imi vine sa iau copilul si sa fug de acasa, va dati seama...si sunt simngura, mai...sper sa se descurce cei de la magazinul de mobila cu canapeaua, sa treaca prin hol, ca e cam ingust..am emotii...o sa va scriu diseara cum am rezolvat-o... mi-e tare , tare draga garsoniera asta..da de acum zau ca simt nevoia unei case mai mari! pupici tuturor. ev, nu am nimic despre FMI...nici cafea nu am in dimineata asta, bucataria fiind sub asediu..
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80909"]Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou![flo][/url]
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SARBATORILE DIN BUCOVINA Intrarea Domnului in Ierusalim -Duminica Floriilor Floriile deschid pentru toti romanii ortodocsi ciclul sarbatorilor pascale, care se incheie o data cu Inaltarea lui Iisus (la 40 de zile de la Sarbatoarea Pastelui). Evocind intrarea Mintuitorului in Ierusalim calare pe asin, intimpinat de o multime cu flori si ovatii. Floriile reprezinta in acelasi timp o sarbatoare in care elementele crestine si cele precrestine se imbina in mod fericit, rezultind traditii si obiceiuri extrem de pitoresti. In aceasta zi, se sfintesc, prin rugaciune si stropire cu agheasma ramuri inmugurite de salcie, care se impart crestinilor, iar slujitorii Bisericii le tin in maini, cu lumanari aprinse, ca simbol al biruintei vietii asupra mortii. Ramurile de salcie amintesc de ramurile de finic si de maslin cu care a fost initampinat Issus. Cu acestea, dupa ce au fost aduse la biserica spre a fi sfintite, crestinii impodobesc icoanele, usile si ferestrele. Saptamana dinaintea Floriilor este momentul curateniei generale in case, gradini si sufletiar duminica este numita si Duminica Floriilor, ziua cand florile, plantele de orice fel incep sa-si dezvaluie virtutile magice. In aceasta zi, numita si sambata lui Lazar", se practica datina Lazarelului, practica care aminteste de un stravechi zeu al vegetatiei ce murea si renastea la inceputul fiecarei primaveri In Bucovina sarbatoarea incepe cu doua zile inaintea duminicii Floriilor,inca de vineri seara, cand, dupa slujba Vecerniei din biserica, copiii se spovedesc. Copii mei au fost impartasiti in acest an si la gradinita Aceasta activitate se continua si a doua zi dimineata pentru ca ,apoi, la momentul potrivit din cadrul Sfintei Liturghii, toti copiii sa se impartaseasca. Sa nu uitam ca duminiuca nu este doar ziua florilor ce populeaza natura ci si ziua acelora dintre noi care au privilegiul de a purta un nume de floare. Ce poate fi mai frumos, de exemplu, decat sa te numesti Delia, Lacramioara, Margareta, Craita sau Bobocel, Florica, Florina, Gherghina,Florentina, Florin,Narcisa, Iris, Viorica, Violeta, Camelia, Crina, Crizantema, Dalia, Margareta, Narcisa, Romanita, Anemona, Trandafira, Micsunica, Garofita, Panseluta... Cei mai multi barbati cu nume de flori se numesc Florin, Florentin, Florian, Crin, Mugurel, Trandafir, Narcis, Ghiocel sau Viorel. Lor li se adauga si altii, cu nume de flori mai rar intilnite sau al caror nume inseamna o anumita floare, dar intr-o alta limba. Pentru toate aceste fete si baieti, sarbatoarea Floriilor este una aparte. Primavara le ofera prilejul de a se bucura de numele ce le poarta, de faptul ca florile au pentru ei un simbol unic. "LA MULTI ANI ! flori iubite..." DUMINICA MERGEM LA BISERICA CU COPII Andrei si cu Diana au pictat iconite pe piatra impreuna cu educatoarea ajutata de un pictor de icoane de la biserica... Au invatat rugaciuni si poezioare ...o sa-i imbracam in alb si vor lua parte la slujba de florii... Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://s175.photobucket.com/albums/w146/simina2/FLORI/"]PRIMAVARA [/url] [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simina, mesajul tau este emotionant, ca de obicei...pe mine m-a impresionat foarte tare, mai ales cand ai povestit despre copiii tai [copil][copil][copil] , cu atat mai mult cu cat anul asta petrecem primul Paste cu puiutul nostru mult iubit![il]..anul trecut pe vremea asta ii ceream cu ardoare lui Dumnezeu sa ne daruiasca un copil....auzisem ca ramai insarcinata mai repede daca porti in ziua de Florii in jurul pantecului o ramura de salcam sfintita...am purtat-o anul trecut si chiar in urmatoarea luna am ramas insarcinata! [gravi]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80909"]Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou![flo][/url]
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meg, si eu trebuie sa-mi iau o canapea extensibila noua. De fapt un coltar exensibil vreau. Tu de unde ti-ai luat si cat ai dat? Pe mine ma batea gandul sa-mi iau de la Mobexpert, dar dupa ce ai scris tu, ma abtin. Spune-mi, ce parere ai de Ikea? Eu am terminat acum curatenia de Paste. Sunt foarte obosita dar casuta mea straluceste de curatenie si sunt asa de incantata!!!!!!! Maine poate vom merge toti trei la un restaurant, sa ne simtim bine, sa ne relaxam , na mai plimbam un pic. [url="http://photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Bulgaria 2006[/url] Crengu, mami lui Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata, la amiaza!! la multi ani tuturor floricelelor! simina, mi-a placut mesajul tau! eu imi aniversez azi floricica: Narcisa [s] [s] [s] azi dau eu [cafea][yami][papica] alexandrina, mamica si raluci (03.08.1997) si narci (21.09.2006), ingerasi [URL="http://good-times.webshots.com/photo/2384288200100505241qrzzkW"]poze cu noi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI in special FLORICELELOR NOASTRE : Crengu, Floricica de colt, Narcisa Xandrutzei si, de ce nu, LA MULTI ANI noua tuturor, nu sintem noi niste fete cochete ca niste flori ? iaca ceva de citit, asa, pentru suflet ! Daca mi-as putea trai din nou viata . M-as fi culcat sa ma odihnesc atunci cind ma simteam rau, in loc sa pretind ca pamintul se va opri daca eu nu voi fi la serviciu pentru o zi… As fi ars luminarea roz sculptata ca un trandafir, in loc sa o las sa se topeasca in camara… As fi vorbit mai putin si as fi ascultat mai mult… As fi invitat prieteni la masa chiar daca e o pata pe covor si canapeaua trebuie curatata. As fi mincat pop-corn in camera "buna" si nu mi-as mai fi facut atitea griji din cauza prafului cand cineva vroia sa aprinda focul in semineu. Mi-as fi facut timp sa-l ascult pe bunicul povestind din tineretile lui. N-as fi insistat niciodata sa mergem cu geamurile masinii inchise intr-o zi frumoasa de vara, doar pentru ca parul meu a fost proaspat coafat si fixat. As fi stat intinsa pe pajiste cu capul pe iarba. As fi plans si ras mai putin privind televizorul si mai mult privind viata. Dar, cel mai mult, sa am o a doua sansa la viata, as pretui fiecare moment, l-as privi cu adevarat...l-as trai... Nu m-as mai agita atit de mult pentru lucruri meschine si marunte… Nu va faceti griji din cauza celor care nu va simpatizeaza, sau mai mult, n-ar trebui sa va intereseze cine ce face… In schimb, sa pretuim prietenii pe care ii avem si oamenii care ne iubesc Sa ne gandim la lucrurile cu care Dumnezeu ne-a binecuvantat… Si la ceea ce facem in fiecare zi sa ne imbunatatim mintea, trupul, sufletul, emotiile." Cum ne privim pe noi insine la diferite varste? "Fetita de 3 ani: Se priveste si se vede regina . Fetita de 8 ani: Se priveste si se vede Cenusareasa. Adolescenta de 15 ani: Se priveste si vede Ratusca cea Urita (Mama, nu pot merge la scoala aratind in halul asta!!) Tanara de 20 de ani: Se priveste si se vede"prea grasa/ prea slaba, prea inalta/ prea scunda, prea cu parul lins / prea creata"- dar decide sa iasa oricum. Femeia de 30 de ani: : Se priveste si vede"prea grasa / prea slaba, prea inalta / prea scunda, prea cu parul lins / prea creata"- dar decide ca nu are timp sa se aranjeze, asa ca iese oricum. La 40 de ani: Se priveste si vede "curata" si iese oricum. La 50 de ani: Se priveste si vede "Sunt eu" si merge oriunde isi doreste. La 60 de ani: Se priveste si isi reaminteste de toti oamenii care nu se mai pot privi in oglinda. Iese si cucereste lumea. La 70 de ani: Se priveste si vede intelepciune, rasete si abilitate, iese si se bucura de viata. La 80 de ani: Nu mai pierde vremea sa se priveasca. Isi pune palaria violet si iese sa se bucure de lume. Poate ar trebui, toate, sa ne insfacam mai devreme palaria violet! pupici. mici da'zgomotosi ! Ioana si maimutzica Zamfiruca (7 02 2006) "Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by crengu75
Meg, si eu trebuie sa-mi iau o canapea extensibila noua. De fapt un coltar exensibil vreau. Tu de unde ti-ai luat si cat ai dat? Pe mine ma batea gandul sa-mi iau de la Mobexpert, dar dupa ce ai scris tu, ma abtin. Spune-mi, ce parere ai de Ikea? Eu am terminat acum curatenia de Paste. Sunt foarte obosita dar casuta mea straluceste de curatenie si sunt asa de incantata!!!!!!! Maine poate vom merge toti trei la un restaurant, sa ne simtim bine, sa ne relaxam , na mai plimbam un pic. [url="http://photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Bulgaria 2006[/url] Crengu, mami lui Cristian
Crengu, de ce nu incerci la Nereida? Mie mi-au placut tare mult cam tot ce au ei, si nu neaparat ce au in expozitie, iti dau ei un catalog destul de gros si iti alegi de acolo ce iti place si ti-l aduc. Fa o vizita la ei si vezi poate iti plac (au sediul inainte de Selgros pe dreapta, in fostul service Dacia). Ana si Bianca-iubita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...