Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suceava (16)


Recommended Posts

Buna dimineata fetelor!ce mai faceti?cum stati cu, curatenia ?eu in casa am terminat-o, dar mai este destul in curte, treaba in gradina!Va pup pe toate!Va invit la o cafeluta! [url="http://ajutatilpedan.uv.ro"]Redati-mi viata![/url] [url="http://ajutatilpedan.uv.ro/?page=main"]Putin cu putin se aduna marea...[/url][ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata! A dat cineva cafeaua azi? Sau tinem post ?[cina2] Eu sunt f bucuroasa ca incep sa imboboceasca lalelele din gradina... Ieri la biserica Mirauti, copii m-au facut sa ma simt ca sunt iubita si ca merita sa fiu mandra de ei...[grup] Teo aproape alearga in patru labe prin casa...in premergator e un sofer excelent... Iata ce m-am hotarat sa postez la discutii generale... Ai incredere in inteligenta ta? Daca cineva vrea sa te conduca, trebuie sa faca un lucru - sa-ti distruga, cumva, inteligenta. Sa te clatine din radacini, sa te faca sa-ti fie frica. Trebuie sa te faca sa nu mai ai incredere in tine - asta e o conditie indispensabila. Daca esti inteligent, iti rezolvi singur problemele. E destul sa fii inteligent ca sa-ti rezolvi toate problemele. De fapt, orice probleme apar in viata, tu ai mai multa inteligenta decat probleme. Inteligenta e o provizie, un dar al naturii. Dar exista oameni ambitiosi care vor sa guverneze, sa domine; exista nebuni ambitiosi - ei creeaza frica din tine. Frica e ca rugina, distruge toata inteligenta. Daca vrei sa distrugi inteligenta cuiva, mai intai trebuie sa creezi frica; creeaza iadul si fa-i pe oameni sa se teama. Trebuie creata teama, si trebuie creata lacomia. Inteligenta nu e lacoma. Te va mira sa afli ca un om inteligent nu e niciodata lacom. Lacomia este caracteristica lipsei de inteligenta, marginirii. Aduni provizii pentru ziua de maine pentru ca nu ai incredere ca maine ai sa fii in stare sa ataci viata, altfel de ce ai stoca? Devii avar, devii lacom pentru ca nu stii daca maine inteligenta ta o sa faca fata vietii sau nu. Cine stie? N-ai incredere in inteligenta ta, asa ca aduni in prostie, devii lacom. Un om inteligent nu se teme, el nu e lacom. Numai cel cu o cunoastere perfecta poate spune “Nu stiu” Nimic nu te jigneste si nu te raneste mai tare decit adevarul. Cunostintele imprumutate nu sunt altceva decit ignoranta. Adevarul experimentat de tine nu iti imbogateste cunostintele, ci te face umil. Cu cat stii mai mult, cu atit sustii mai putin ca stii. Iar atunci cand cunoasterea ta este perfecta, poti sa spui doar: “Sunt complet ignorant; sunt doar un copil care culege scoici de pe plaja. Nu stiu nimic.” Numai cel cu o cunoastere perfecta poate spune “Nu stiu”. Oamenii care afirma “Eu stiu” sunt niste fiinte perfect ignorante, insa memoria lor este plina pina la refuz. Amintirile lor sunt insa moarte, lipsite de viata, deoarece ele nu au dat nastere niciunei experiente proprii. Ai incredere ca esti un om deosebit…ai incredere ca o sa reusesti… gandeste pozitiv si vei vedea ca asta este cea mai puternica arma…sau cum spunea un mare invingator: “ MI-E DE AJUNS SA STIU CA POT ! “ Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Ce frumos a fost in week end. V-ati plimbat, ati iesit prin parc? Sotul meu a mai plantat niste trandafiri iar dupa Paste o sa mai punem niste floricele si o sa mai insamantam cu iarba. Treaba este muuuuulta. M-am delectat cu vorbele frumoase scrise de voi si poate am sa ies in oras sa imi caut o palarie violet[:D]. V-am pupat. Sa aveti o zi frumoasa. carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crengu, nu stiu nimic de ikea, nu am ctrecut pe la ei, nu stiu pe nimeni care sa fi cumparat de acolo.. canapeaua mea e de la euromobila..www. canapele.ro (scoate spatiu, nu stiu ucm sta treaba cu rclama..)..modelul odessa, un pic modificat, adica cu 10 cm mai lunga, sa-mi incapa barbatul in pat [:-)))] la multi ani florilor noastre din bucovina!!!!!!!!!!!!!!!!
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80909"]Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou![flo][/url]
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eveline, am sa merg si acolo.Multumesc de informatii. Mie imi trebuie ceva super calitate, coltar extensibil care sa reziste toata ziua la facut-desfacut, plus 90 kg ale sotului, vreau si o lada mare, sa fie maaaare, maaare extinsa, dar mica ziua cand e doar coltar, etc. Greu de gasit ce vreau eu. A , si sa nu coste o avere ca la Mobexpert. Meg, cat ai dat pe canapea? Am vazut modelele si mi-ar place Oslo Nou sau Boston CL4, dar nu au preturi.Ce mai face Matei? In rest toate bune, asteptam Pastele. Sambata vom face toata ziua mancarica buna. Va pup pe toate. [url="http://photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Bulgaria 2006[/url] Crengu, mami lui Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MASA DE PASTE! Va astept cu cateva idei practice... Iata ce preparam noi : MASA DE PASTE DROB DE MIEL Eu il fac asa si iese super: 1 prapor de miel, 800-1000g maruntaie de miel, 4 oua, 40ml lapte, 40ml ulei, 2leg ceapa zerde, 2leg marar, 2 leg patrunjel, sare si piper. Maruntaiele se fierb in apa cu sare, apoi se toaca marunt.Tocatura obtinuta se amesteca cu ceapa,mararul si patrunjelul tocate si ele marunt, 1 ou intreg si inca 3 galbenusuri, laptele, sarea si piperul. Compozitia se pune in mijlocul praporului si se acopera cu marginile acestuia. Drobul se pune in tava unsa cu grasime si se da la cuptor. POFTA BUNA! Drob din ficatei pasare: ingrediente: 500gr ficatei de pasare 500 gr carne tocata(eu pun 2 piepti de pui sau carne de vita fiindca mananca si astia mici) 2 cepe + o legatura de ceapa verde marar patrunjel sare 3-4 oua o ceasca mica de orez mod de preparare: se calesc ficateii cu ceapa in putin ulei si se dau prin masina de tocat, se taie carnea bucatele se caleste si ea putin si se toaca la masina, se adauga toate ingredientele de mai sus, orezul sa fie fiert(pe jumatate cum se zice) dar nici asa "crud" sa nu-l pui, se amesteca bine, se tapeteaza o forma(eu fac in 2 forme de cozonac ca sa-l pot taia felii) la mijloc daca vrei poti sa-i bagi niste oua fierte(doar asa de ornament) dar de Paste deja cred ca-i prea mult sa mai vezi si acolo oua fierte se pune la cuptor si dupa vreo 20 de minute si bate un ou deasupra si se pune putina sare si boia de ardei dulce(pentru aspect)...se mai tine la cuptor inca vreo 25-30 de min. Pasca cu branza Ingrediente:pt. aluat- 100 gr unt, 130 gr faina, 1 galbenus, 40 gr zahar. pt. crema - 200 gr unt, 300 gr zahar pudra, 9 oua, 1 kg branza de vaci, 1 pachet zahar vanilat, coaja de lamaie, 2 linguri faina. Pt aluat se amesteca toate ingredientele si se pun intr-o tava de teflon sau intr-o tava cu hartie de copt unsa si tapetata cu faina (se intinde cu lingura caci va fi ca o crema). Pt. crema - se freaca untul cu 200 gr. zahar, se adauga galbenusurile treptat, branza de vaci data prin sita, zaharul vanilat, coaja de lamaie si albusurile batute spuma cu 100 gr. zahar si cu cele 2 linguri de faina. Crema se pune peste aluat si se coace o ora. Tava in care se pune trebuie sa fie mai inalta. E o pasca delicioasa,mult apreciata de familia mea. Pofta buna! Reteta de pui umplut • 1 pui • 150 gr carne tocata • 100 gr ciuperci tocate cubulete • 1 morcov, o mana de mazare, 1 fir de praz • 1 ou • sare, piper, boia de ardei dulce • 1 legatura patrunjel verde • cateva felii costita slaba • 150 ml vin alb Puiul se spala bine. Se face un amestec din carnea tocata, ciuperci, morcovul taiat cuburi, mazare, prazul taiat marunt, oul, patrunjelul taiat fin, condimente. Se captuseste puiul pe interior cu feliile de costita. Se introduce cu grija amestecul obtinut mai sus. Apoi se unge puiul cu ulei, se pune putin si in tava, se adauga o ceasca de apa si se introduce la cuptor timp de 30-40 minute la un foc potrivit. Se stropeste din cand in cand cu sosul din tava, daca scade se mai adauga apa. Vinul il pui cu 5 minute inainte de a fi scos din cuptor. Se serveste cu garnitura de cartofi si cu salata verde Tort mascota – foarte bun! -400 g zahar -100 g cacao - 8 oua - 200-300 g unt - 2 linguri faina Zaharul se amesteca cu cacaoa si 5-6 linguri de apa, se pune vasul pe foc pana se topeste zaharul. La primele clocote se da deoparte. In aceasta compozitie, cand e putin calduta, se adauga galbenusurile, unul cate unul si se amesteca in continuu. Se imparte in doua parti. Albusurile se bat spuma cu 2 linguri de zahar si se amesteca usor cu jumatate din compozitia de mai sus. Se adauga 2 linguri cu faina (nu cu varf). Ce am obtinut coacem in cuptorul incins, intr-o forma rotunda unsa si tapetata cu faina, la foc potrivit, ca pe orice blat. Jumatatea care ne-a ramas se amesteca cu untul si rezulta crema cu care se imbraca blatul, dupa ce s-a racit Pasca cu visine. Reteta este pentru 12 felii: Blatul: 150g faina, 1/2 lingurita praf de copt, 75 g zahar, 1 plic zahar vanilat, 1 praf de sare, 1 ou, 75g unt moale. Se amesteca aluatul de blat pe planseta tapetata cu faina, se infasoara coca in folie si se da la rece 1/2 de ora. Umplutura: 3 oua, 200g frisca, 750g branza dulce de vaci, 150g zahar, sucul de la 1 lamaie, 75 g amidon sau faina, 250g visine din compot fara samburi. Se separa ouale, se bat albusurile spuma. Galbenusurile se amesteca cu branza, zaharul, sucul de lamaie, si amidonul. Se inglobeaza visinele, frisca batuta si albusurile. Se incinge cuptorul la 200 grade, se intinde o foaie din aluat cu care se imbraca o forma unsa, se coace 10 minute. Apoi se aseaza umplutura peste blat, se reduce focul cuptorului la 170 grade si se mai coace 60 minute. La sfarsit se orneaza cu frisca si visine. Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crengu, pe odessa "lungita" cu 10 cm am dat 1300 RON..dar e cu saltea relaxa, se doarme super-super bine! simina, salivez, pe bune, la meniul tau..e al doilea paste pe care il fac aici..si nu-mi place deloc, anul viitor sper sa fiu in SV..acum nu ne-am incumetat la drum lung cu bebe asa mic, cu o sapt inainte de botez (pe 15 aprilie il botezam!!). as face si eu pasca, da nu am tava, daca va vine sa credeti..hm..de fapt diseara mergem la cumparaturi..sa cumpar si eu o tava, nu? o fi scumpa rau?
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80909"]Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou![flo][/url]
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SIMINA [pofta]... nemaipomenit meniul tau, mi-ai facut o poftaaa.... Mama imi face pasca anul asta (de branza, smantana si ciocolata) si eu fac friptura (porc, miel si pasare - curcan sau pui), sper sa fac si o racitura si ceva salate...sau sarmale. Si un cozonac....am sa-l cumpar (mie nu-mi iese niciodata cum trebuie). Si oua...rosii, rosii, simple. Si sper sa am pe masa si cas cu ceapa verde si ridichi. Of, deja mi-e foame... Ana si Bianca-iubita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, fetelor! multumesc pentru urari; ce flori am avut inflorite de florii? narcise, evident!! ilincalif, frumos mesaj, mi-a facut placere! simina, yummy, am papat tot! poate fac si eu ceva din ce ai scris tu acolo. eu acum rascolesc prin dulapuri... spor la treaba tuturor! va [pup] alexandrina, mamica si raluci (03.08.1997) si narci (21.09.2006), ingerasi [URL="http://good-times.webshots.com/photo/2384288200100505241qrzzkW"]poze cu noi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ah, si eu am rascolit prin dulapuri si am facut o descoperire care m-a umplut inima de bucurie..zburd acum prin casa: am 2 perechi de blugi in care intru!!! una scurta, una 3/4!! pot sa ii inchei si sa mai si respir! si inca o pereche de pantaloni acre-mi vin pana pe talie da inca nu-i pot incheia.. blugii lungi inca nu-mi vin (Doamne, ce slaba eram inainte!!), da acum cred ca pana la vara se poate sa arat din nou bine!!! URAAAAA! p.s: coapselel erau problema me a ce amai mare..dar am folosit o crema lipo-reductoare, ELANCYL care cica iti scade circumferinta coapelor cu 3 cm in 2 sapt..mai, si functioneaza!! bine, am dat o caruta de bani pe ea, dar chiar a functionat!!! am inceput sa ma dau si pe burta! in pus mananc mai rational , ma misc mult prin casa cu bebele si cu treaba si ies al plimbari cat de lungi il tine foamea pe bebe, cu caruciorul pe care il imping in pas vioi! yuhuuuu daca mai scrieti rtete culinare puneti un semn, ceva, de avertisment, sa stiu sa nu le mai citesc!!! cas, urda, ridichi si oua rosii o sa mananc anul asta de paste!
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80909"]Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou![flo][/url]
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...