Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suceava (16)


Recommended Posts

ADEVARAT A INVIAT! Dumnezeu sa va dea un curcubeu la fiecare furtuna, un zambet la fiecare lacrima, o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare rugaciune... Un paste fericit! Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ADEVARAT A INVIAT ! si din partea noastra am reusit si eu sa ajung la cafea, asa ca, daca inca nu ati baut-o, va invita Zamfirucul la o cafea fierbinte si amara...nu va temeti, zaharul e alaturi ! astazi nu e de iesit din casa, asa ca am sa citesc, am sa bintui pe internet si am sa dorm dupa-amiaza laolalta cu zamfirucul... s-a invatat sa doarma dupa masa de la ora 16, asa ca am sa-mi fac si eu somnul de frumusete tot la ora aia de miine trec la regim de frunzoase... nu rideti, in curind n-am sa ma pot inchide la sireturi... si cum pina la sezonul shlapilor mai e un pic, m-am hotarit, multe salate si cit mai multe abdomene ... FETELOR, cine stie unde gasesc NENEDENT ? caut de citeva zile la toate farmaciile ce-mi ies in cale, la una singura mi-a spus ca au avut dar s-a terminat... ba nu, la alta mi-au spus ca nu au dar ca e scumpa !!!! le-am zis ca daca vroiam ceva ieftin cautam in bazar, nu la farmacie !!!!! pfuuuuu, puuuuteeeeeeee cineva in preajma mea, ghici ciuperca ce-i ? am fugit! pupici Ioana si maimutzica Zamfiruca (7 02 2006) "Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim , eve, pentru idee.. am sa incerc la sensiblu-uri (si la Kaufland si linga Tarom in centru, si linga Hotelul Bucovina) ieri citeam undeva de sucurile Adria (cel de portocale are max.5% suc de portocale, imaginati-va ce contine pina la 100%, si in nici un caz nu e vorba de apa), acum o saptamina citisem de Orangina (la fel de "sanatos"), azi a venit rindul croissantului cu 8 E-uri Eticheta produsului Chipicao este scrisa cu litere foarte mici, iar varianta in limba romana este ascunsa foarte bine ochiului consumatorului. Cu toate acestea am reusit sa descifram ce contine: "Faina de grau, crema de cacao – 25% (zahar, cacao, grasimi vegetale partial hidrogenate, apa, cacao pudra cu continut scazut de grasime – P 7%, lapte praf degresat, alcool, emulgator (esteri ai acidului lactic de mono si digliceride ale acizilor grasi E 472 b), agent de gelifiere (alginat de sodiu (E401)), aroma de vanilie, conservant (sorbat de potasiu (E202) 0,1%), margarina (grasimi vegetale partial hidrogenate, apa, sare, emulgator (esteri ai mono si digliceridelor ale acizilor grasi (E 272 a), acidifiant(acid citric (E330), aroma, conservant(sorbat de potasiu (E 202)0,1%), zahar, drojdie, stabilizator (mono si digliceride ale acizilor grasi E272 a ), sare, aroma de vanilie, conservant (propionat de calciu E282 )0,1%." Produsul poate contine urme de oua, soia, alune. Probabil, din lipsa de spatiu, producatorii nu ne-au informat care sunt valorile nutritive ale croissantului. ANALIZA. Profesorul Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetari Alimentare spune ca este usor sa deducem uitandu-ne la compozitie ca avem de-a face cu un produs dezechilibrat nutritional, cu un exces de glucide formate in principal din amidon si zaharoza. Un mare minus al acestui produs este faptul ca are printre ingrediente si grasimi vegetale partial hidrogenate, daunatoare organismului. Trebuie sa tinem seama ca pe parcursul unei zile ingeram astfel de grasimi din foarte multe produse alimentare, astfel incat efectul acestora este unul nociv organismului. De asemenea, produsul analizat mai contine alcool si alti agenti de conservare chimici. Tinand cont de faptul ca publicul tinta al produsului analizat sunt copiii, aceste ingrediente sunt total nepotrivite. Tot din compozitie deducem ca are o densitate energetica ridicata. CONCLUZII. Produsul nu este recomandat supraponderalilor, obezilor, gravidelor, femeilor care alapteaza, copiilor, cardiovascularilor, diabeticilor, hepaticilor, renalilor, batranilor, celiachicilor, suferinzilor de boli inflamatorii, alergicilor. o data in plus, nu ma mir ce se poate gasi pe rafturile magazinelor... asa ca, daca vedeti o mama nebuna cu lupa in mina citind etichete prin magazine, sa stiti ca aia is eu ! pupici Ioana si maimutzica Zamfiruca (7 02 2006) "Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze, v-am dezinformat, Adria contine zece aditivi alimentari, iar suc de portocale – doar 1% din cantitatea totala. minunat, nu ? cred ca o sai cititi multe in acest domeniu, cum vad pe undeva ceva interesant va postez si voua subiectul... mie mi se pare o crima sa te otravesti cu buna stiinta, sau , mai rau, sa iti otravesti puiutzul... brrr, ma stringe in spate pupici Ioana si maimutzica Zamfiruca (7 02 2006) "Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simina....vaiii....ieri voi ati mai avut un moment de bucurie in familie in afara de Sfintele Sarbatori. Cu intarzierea ce vad ca in ultimul timp ma caracterizeaza, ii urez LA MULTI ANI SANATOSI SI FERICITI lui Andrei. Sa creasca mare si frumos si sa-ti umple viata de impliniri! Ana si Bianca-iubita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI, ANDREI!!! SIMINA, SA ITI TRAIASCA FLACAUL, SA CRESCA MARE, SANATOS SI FRUMOS!! ilincalif, ai gasit nenedent? daca nu sa caut in bucuresti sa iti trimit...
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80909"]Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou![flo][/url]
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de urari...[pup] Va urez si voua toate cele bune...crestere usoara si multa fericire in familie [si-eu] Ieri am sarbatorit intradevar in familie...6 ani a facut scumpul nostru Andrei...nici nu stiu cum a trecut asa de repede timpul...am baiat mare. Am facut tortul cu ajutorul lui si al Dianei, bebe Teo alearga in premergator... Irina, poate ai ceva despre mancare sanatoasa pentru copii...tratamente naturiste? Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...