Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suceava (16)


Recommended Posts

Meg, de sfaturi nu ai sa duci lipsa de acum incolo. Important e sa faci ce crezi tu mai bine pentru copilas. Si eu la inceput cand l-am avut pe Razvan am stat pe la maica-mea si era super stresata din cauza asta ca nu am mai avut nici lapte pt.el. Cum un pic scancea ba venea maica-mea sa vada ce are, ba taica-meu. Maica-mea ma innebunea sa mananc incontinuu ca sa am lapte si sa ma refac. De-abia asteptam sa merg la casa mea. De data asta, cand voi naste am sa stau la casa mea si sper sa nu ma streseze prea mult familia si altii cu super-sfaturi.Bineinteles ca am nevoie si de sfatul si ajutorul lor, dar cred ca acum am sa stiu mai bine ce sa fac eu singura. Asta e. Toata lumea vrea sa te ajute dar uneori ai vrea sa mai faci cate ceva si singura. Te pup si multa sanatate tie, lui Matei si sotului tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

tamyra bine ai venit printre noi...sigur o sa te simti mai puternica si mai bine in fiecare zi Meg...esti pentru prima data mama si asa eram si eu...asta e si cu bune si cu rele...[hopsieu]dar vorba cuiva, la al treilea copil nu mai este asa de greu...cu trei este mai usor decat cu unul...[copil][huta] Iata cu ce m-am delectat astazi: "Povestea creionului de Paulo Coelho Copilul isi privea bunicul scriind o scrisoare. La un moment dat, intreba: - Scrii o poveste care ni s-a intamplat noua? Sau poate e o poveste despre mine? Bunicul se opri din scris, zambi si-i spuse nepotului: - E adevarat, scriu despre tine. Dar mai important decat cuvintele este creionul cu care scriu. Mi-ar placea sa fii ca el, cand vei fi mare. Copilul privi creionul intrigat, fiindca nu vazuse nimic special la el. - Dar e la fel ca toate creioanele pe care le-am vazut in v iata mea! - Totul depinde de felul cum privesti lucrurile. Exista cinci calitati la creion, pe care daca reusim sa le mentinem, vom fi totdeauna un om care traieste in buna pace cu lumea. Prima calitate: poti sa faci lucruri mari, dar sa nu uiti niciodata ca exista o Mana care ne conduce pasii. Pe aceasta mana o numim Dumnezeu si El ne conduce totdeauna conform dorintei Lui. A doua calitate: din cand in cand trebuie sa ma opresc din scris si sa folosesc ascutitoarea. Asta inseamna un pic de suferinta pentru creion, dar pana la urma va fi mai ascutit. Deci, sa stii sa suporti unele dureri, pentru ca ele te vor face mai bun. A treia calitate: creionul ne da voie sa folosim guma pentru a sterge ce era gresit. Trebuie sa intelegi ca a corecta un lucru nu inseamna neaparat ceva rau, ceea ce este neaparat este faptul ca ne mentinem pe drumul drept. A patra calitate: la creion nu este important lemnul sau forma lui exterioara, ci mina de grafit din interior. Tot asa, ingrijeste-te de ce se intampla inlauntrul tau. Si, in sfarsit, a cincea calitate a creionului: lasa totdeauna o urma. Tot asa, sa stii ca tot ce faci in viata va lasa urme, astfel ca trebuie sa incerci sa fii constient de fiecare fapta a ta. " Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara la toata lumea! Tamyra, bine ai venit! Meg,eu te inteleg perfect. Sa stii ca si la mine a fost super nasol la inceput. Incepand cu nasterea la Spitalul Judetean Suceava si continuand cu venirea acasa si tot calvarul care a urmat. La mine a fost si un caz mai special, dar si eu stateam in garsoniera si stiu cum este sa te frece toti la cap cu sfaturi de pe vremea bunicii. Pe mine ma frecau toti la cap cu alaptatul si copilu era prematur si nici nu stia sa suga, dar ei vroiau alaptat. Stateam ore intregi cu el la tzitze si nu minca nimic, dormea tot timpul, de foame cred. Apoi au inceput colicile care au durat fix 4 luni maaaaari si laaaaate. Si iar sfaturi peste sfaturi, sa nu mananc aia, sa nu mananc cealalta, iar eu muream de foame si de oboseala. Mai bine ma opresc aici caci nu vreau sa te sperii. Dar as vrea sa stii sa faci abstactie de tot ce e in jur si sa te bucuri de copil. E greu sa stai cu mamam in garsoniera , si eu as fi vrut putin ajutor, dar cand am vazut ca mai mult a enervau decat ma ajutau, am renuntat si am preferat sa ma chinui singura. Totusi, gandeste-te ca si ei vor binele tau si al copilului dar poate nu stiu unde e limita. Vreau sa te incurajez, uite eu deja am uitat cum a fost si mai vreau un copil [alcool][:D][:D][:D]doar ca sa retraiesc totul, dar de data asta sa repar toate greselile facute. Am experienta, nu mai pun "botul" la nimic si nu ma las coplesita de ceilalti. Am sa fac exact asa cum am sa pot si cum am sa cred eu ca e mai bine pentru mine si copilul meu , sau , dupa caz, copiii mei. Dar vad ca totusi nu se mai trece nimeni pe lista de aspirante[grasa]. Haideti, nu ma lasati singura! vreau si eu sa-mi fac curaj cu cineva![:D] Ilincalif, ce-ti pasa tie, sa fie sanatos Zamfirucul papacios . Na, ca acum fac si poezii. Da-i laptic de vacutza treptat, treptat , ca e mare acum fata. Lasa laptele praf ca e cam scump. Mai, eu ma gandesc deja la vacanta, ma uit deja la oferte litoral, bineinteles ca nu e nici una, dar...., ma uit la cele de anul trecut. Sunt cam nebuna dar asa imi trece dorul de mare. Ador sa merg la mare, de abia astept sa merg........[bis][bis][bis][bis][bis] Sanatate la bebei si putere maxima la mamici! Meg, un pupic special pentru tine si Matei.[grup] Crengu, mami lui Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am scris cel mai frumos mesaj din lume, dar uitasem sa ma loghez si l-am pierdut... mor de ciuda !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! asta e, prostia si luxul se platesc ! nu mai stau, o las pe miine de-acuma. pupicei, mici si frumusei Ioana si maimutzica Zamfiruca (7 02 2006) "Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor si ma bucur de primire!!! Meg,noi am stat la parintii mei 2ani si... Sfaturi, idei, pareri,...,pana m-am infuriat intr-o zi si (cu tact,zic eu)i-am rugat sa nu-si mai dea cu parerea decat atunci cand le-o cer...[blabla] ,si a mers.. Gemenii mei nu au fost tocmai cei mai linistiti copii...Simteam uneori ca o iau razna... Adormeau doar leganati pe brate si facand ture prin casa...cand incercam sa ne asezam (eu il leganam pe Robert si sotul pe Daria)Robert se trezea si urla pana o trezea si pe Daria [bang] Cand sotul era la munca si eram singura , puneam o perna pe picioare si o leganam pe Daria iar in brate pe Robert...[huta]Eram atat de obosita...dar cand el venea de la servici eu plecam la culcare sau ieseam la plimbare...Conteaza FFFF MULT ca EL sa te ajute[rufe][vase]Ce spuneti, n-am dreptate??? Si totusi..[si-eu][gravi]crengu vin si eu in randul aspiranelor de bebe[baietel][fetita]+ [bebic].Dar daca iesa tot 2???E posibil??? Asa ca Meg nu dispera...,se poate si mai rau[:D], pe bune...,stiu ce spun!!! Simina, super tare povestea.Azi am sedinta la 10 si cred ca a doua calitate a creionului ma prinde.... Sunt in timpul serviciului asa ca va pup dulce ...ma pregatesc de sedinta de lucru[aerob][:-)))]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by crengu75
Ev,nu am inteles prea bine. Vrei sa ramai gravida anul asta si sa nasti la anul? Sau sa ramai gravi anul viitor? Crengu, mami lui Cristian
sa ramana gravida anul urmator [:D] carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, da-mi starea de pace ca sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba, curajul sa le schimb pe cele pe care le pot schimba si intelepciunea de a putea face diferenta intre ele. ("God grant me the serenity to accept the things I cannot change, the courage to change the things I can, and the wisdom to know the difference." -Serenity Prayer) PARABOLA MICULUI SUFLET SI A SUFLETULUI PRIETENOS (in soare traiau nenumarate luminite. Una dintre ele ii spune Tatalui Ceresc ca doreste sa traiasca o anumita experienta. Iata dialogul:) „Poti sa alegi sa fii orice Parte din Dumnezeu doresti”, i-am spus Eu, Micului Suflet. „Tu esti Divinitatea Absoluta care se traieste pe Ea Insasi ca experienta. Ce Aspect al Divinitatii doresti sa traiesti acum ca experienta de a fi Tu?” „Vrei sa spui ca am posibilitatea de alegere?”, a intrebat Micul Suflet. Si Eu am raspuns: „Da. Poti alege sa traiesti ca experienta in tine, ca tine si prin tine, orice Aspect al Divinitatii”. „Bine”, a spus Micul Suflet, „Atunci aleg Iertarea. Vreau sa traiesc experienta Sinelui meu ca acel Aspect al lui Dumnezeu numit Iertare Totala”. Ei bine, dupa cum iti poti inchipui, aceasta a creat o situatie speciala. Nu era nimeni pe care sa-l ierti. Tot ceea ce am creat Eu este Perfectiune si Dragoste. „Nimeni pe care sa-l ierti?”, a intrebat Micul Suflet, parca nevenindu-i sa creada. „Nimeni”, am repetat Eu. „Priveste in jurul tau. Vezi vreun suflet care sa fie mai putin perfect, mai putin minunat decat tine?” La aceste vorbe, Micul Suflet a privit in jurul lui si a fost surprins sa constate ca era inconjurat de toate sufletele din rai. Ele venisera de departe, din intreaga Imparatie, deoarece auzisera ca Micul Suflet purta o extraordinara conversatie cu Dumnezeu. „Nu vad pe nimeni care sa fie mai putin perfect decat mine!”, a exclamat Micul Suflet. „Atunci, pe cine sa iert?” In clipa aceea, un alt suflet a iesit din multime. „Poti sa ma ierti pe mine”, a spus Sufletul Prietenos. „Pentru ce?”, a intrebat Micul Suflet. „Voi veni in viitoarea ta viata fizica si voi face ceva pentru care tu va trebui sa ma ierti”, a raspuns Sufletul Prietenos. „Ce anume ai putea sa faci tu, o fiinta de Lumina atat de Perfecta, incat sa ma determini sa vreau sa te iert?”, a vrut sa stie Micul Suflet. „O”, a zambit Sufletul Prietenos, „sunt sigur ca o sa inventam noi ceva”. „Dar de ce ai vrea tu sa faci acest lucru?”. Micul Suflet nu putea sa-si dea seama de ce o fiinta de o asemenea perfectiune ar dori sa isi incetineasca vibratiile atat de mult incat sa faca, intr-adevar, ceva „rau”. „Simplu”, a explicat Sufletul Prietenos, „as face-o pentru ca te iubesc. Vrei sa traiesti experienta Sinelui tau ca fiind Iertator, nu-i asa? Mai mult decat atat, tu ai facut acelasi lucru pentru mine”. „Asa am facut?”, a intrebat Micul Suflet. „Bineinteles. Nu-ti amintesti? Amandoi, tu si cu mine am fost Tot Ceea Ce Este. Noi am fost Susul si Josul si Stanga si Dreapta. Noi am fost Aici si Acolo, Acum si Atunci. Noi am fost Mare si Mic, Mascul si Femela, Bine si Rau. Noi am fost, cu totii, Tot Ceea Ce Este. Si noi le-am facut toate acestea prin intelegere, astfel incat fiecare dintre noi sa poata trai experienta de noi insine, ca Cea Mai Grandioasa Parte a lui Dumnezeu. Pentru ca noi am inteles ca ... In absenta a ceea ce Voi Nu Sunteti, ceea ce Voi Sunteti, NU este. In absenta lui ‚rece’, voi nu puteti fi ‚calzi’. In absenta lui ‚trist’, voi nu puteti fi ‚fericiti’; fara ceea ce se numeste ‚rau’, experienta a ceea ce voi numiti ‚bun’ nu poate exista. Daca alegeti sa fiti un lucru, trebuie sa apara, undeva in univers ceva sau cineva opus lui, pentru a-l face posibil”. Sufletul cel Prietenos a explicat apoi ca acei oameni sunt Ingeri Speciali ai lui Dumnezeu si ca aceste conditii sunt Darurile lui Dumnezeu. „Nu-ti cer decat un singur lucru in schimb”, a declarat Sufletul cel Prietenos. „Orice! Orice”, a strigat Micul Suflet. Era impresionat sa afle ca putea trai experienta fiecarui Aspect Divin al lui Dumnezeu. Acum, el a inteles Planul. „In momentul in care dau in tine, cand te lovesc”, a spus Sufletul cel Prietenos, „in momentul in care iti fac tot ce se poate imagina a fi mai rau – chiar in acel moment ... aminteste-ti Cine Sunt Eu cu Adevarat.” „O, n-am sa uit!”, a promis Micul Suflet. „Am sa vad in tine perfectiunea care te invaluie acum si-mi voi aminti intotdeauna Cine Esti”. Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...