Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de iulie august 2013 (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 489
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu le folosesc pe cele de la DM în casă, așa, de consum. Altfel, cel mai mult îmi plac cele de la Lansinoh, pe care le folosesc când plec pe undeva, să nu se vadă pe dedesubt. Le-am comandat de la farmacia Tei. Altfel, nu știu pe unde se mai găsesc.

 

Maeve, sunt faine locurile alea de joacă. Așa-numitele "la pitici".  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata au venit analizele la urocultura dupa 7 zile de la terminarea antibioticului, e  ok:

 

Sumar de urina
Densitate urinara 1001  (1015-1025)
PH 7  (5 - 7)
Leucocite  Negativ (<10/ul)
Proteine  Negativ (<10 mg/dl)
Glucoza Negativ  (< 30 mg/dl)
Corpi cetonici  Negativ (< 5 mg/dl)
Urobilinogen Normal (< 1 mg/dl)
Bilirubina Negativ (< 0.2 mg/dl)
Hematii  Negativ (< 5 /ul)
Nitriti  Negativ

 

Sediment urinar

1 Hematii, Absente Leucocite, Absenta Flora Bacteriana

Urocultura
Bacteriurie <1000 UFC/mL (fara
semnificatie clinica)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

legat de tampoane de sani si ale mele se fac scoarta dupa o zi de utilizare , eu am luat de la bella dar nu mi-au placut dupa fiecara masa trebuia sa le schimb caci trecea laptele prin ele si imi udam bluzele , eu acum folosesc ori de la primii pasi ori de la johnsons , intredvar sunt mai badarane dar cele finute nu fac fata la productia mea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! N-am mai dat de mult pe aici, mi-a fost dor sa va citesc...

Am trecut printr-o perioada foarte grea, a fost al naibii de greu cu mastita cu care m-am pricopsit.  Pe langa durerea fizica, am trecut si printr-o mini-depresie la gandul ca o sa imi pierd laptele dintr-o prostie (am facut mastita pt ca nu m-am muls vreo 6 ore la rand intr-o noapte, eram extrem de obosita si am profitat de faptul ca aveam lapte in frigider! ) Asa ca Atentie!!!! Cand sunteti tentate sa sariti peste un muls, sau sa lasati bebe sa doarme 6 ore, sa va ganditi si la riscul asta...ca tare mult ai de patimit dupa.

Eu am reusit sa scap in cele din urma cu multe comprese fierbinti, masaje cu crema, masaj sub dus si antibiotice. Din fericire, nu s-a oprit lactatia, chiar daca s-a diminuat o perioada.

 

Eu ma mulg in continuare, la fiecare 3 ore (cu exceptia noptii cu pricina), de 7 saptamani...nu am avut mai mult de 2 ore legate de somn! Ma simt epuizata, dar nu am de gand sa cedez...am ca tel sa reusesc macar 6 luni sa-i dau laptic de la mine, apoi mai vedem daca mai fac fata! Ce-i drept, nu reusesc sa fac nimic in casa, totul e vraiste...si am noroc cu mama ca ne furnizeaza mancarea, ca altfel am muri de foame!

 

Bebe Dan e cuminte, nu prea plange fara motiv...sunt topita dupa el, face niste mutrite de-ti vine sa-l mananci!

 

Din pacate, nu am scapat inca de icterul prelungit. Am reusit sa aflam valoarea bilirubinei fara sa fie nevoie de recoltare de sange, spre linistea mea ! Am gasit o maternitate privata care are bilirubinometru transcutanat, asa ca am aflat ca valoarea bilirubinei este 10, 2.

Multumesc inca o data Viviana, pt impartasirea experientelor tale, m-au ajutat sa-mi fac o idee. Am refuzat si noi tratamentul cu fenobarbital, mi s-a parut mult prea mult...si asteptam sa regreseze natural, chiar daca se intampla atat de lent. Monitorizam saptamanal valorile, si speram sa fie totul bine.!

 

La 7 saptamani, avem 4670 kg si 56 de kg, am iesit din spital cu 2840 si 52 cm, asa ca eu sper ca e binisor!

Saptamana viitoare avem botezul, am tot lungit-o in speranta ca trece icterul ..dar acum na, asta este, o sa fim putin mai bronzati decat restul invitatilor [flirty]

 

Ma bucur ca sunteti toate bine, ca bebeii se dezvolta frumos, am vazut ca aveti subiecte tot mai interesante si pareti tot mai relaxate...Va pup cu drag si sper sa apuc si eu candva sa fiu mai activa [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...