Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 (5)


Recommended Posts

Sa va zic ca mie toata lumea imi spune acum sa nu mai slabesc ca asa imi sta bine si inainte eram exagerat de slaba?! Dar daca eu nu ma simt bine asa?!... Eu vreau sa fiu cum eram inainte, chiar daca nu ma place unul si altul. Pentru ca asa ma simt eu bine, in starea de oase... Si cu asta basta! (Vorba lui Ponta [:-)))] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 489
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sa va zic ca mie toata lumea imi spune acum sa nu mai slabesc ca asa imi sta bine si inainte eram exagerat de slaba?! Dar daca eu nu ma simt bine asa?!... Eu vreau sa fiu cum eram inainte, chiar daca nu ma place unul si altul. Pentru ca asa ma simt eu bine, in starea de oase... Si cu asta basta! (Vorba lui Ponta [:-)))] )

dada, cica ne sta mai bine cu falci.... [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

as fi vrut sa putem face un sub topic (nu stiu daca exista asa ceva ) in care sa scriem de mancare sanatoasa/sport/dieta.

 

poate cand scriem noi de sport/dieta vine tot una dintre noi cu o problema despre bebe aici si o sa i se para exagerate aberatiile noastre.. gen tara arde si baba se...

Cele interesate sa scrie direct unde trebuie..mai vine si Alina cu meniuri monti, Ama cu salatele, etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la mine! Am avut musafiri, nasii Letitiei...

 

Ama, daca te rog mai pui o data lista aia cu salate faine? Atunci cand ai postat-o nu am avut timp sa o salvez si acum nu mai stiu unde sa o caut, plus ca mi-ar lua foarte mult timp. Poate o ai la indemana... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ele, desi eu i-am spus denumirile anatomice ale organelor genitale (stie de penis, vulvita dar si denumirile populare) si a vrut sa stie pe unde iese bb si atunci i-am spus ca este un loc special numit vagin care se largeste ca sa treaca bb si e o documentar special pt copii, Alise nu stie CUM se concep copiii. Stie doar ca atunci cand ramai insarcinata dintr-o samanta mica se dezvolta bebelusul insa nu a intrebat (inca) de unde vine samanta respectiva. Am impresia ca pus-o pe seama lui Dumnezeu :D. Dar stie ca trebuie sa fie un mascul si o femela, respectiv tata si mama care sa se "iubeasca" ca sa iasa puiutii dar nu am mers mai departe.

 

Ca sa nu ajung la alte discutii i-am spus clar ca nimeni nu are voie sa o mangaie sau atinga la sanutzi (cum le zice ea), la vulvita (ea i-a dat o denumire proprie) si ca doar parintii si bunica o spala in zona respectiva cand e necesar. I-am spus ca acestea sunt zone intime si delicate si nu se arata altora (gen baietii sa-si arate cucu' si fetitele pasarica' -mie nu imi plac denumirile astea de cand eram mica). Ca i-a spus un baietel mai demult, eu ti-l arat pe al meu si tu pe a ta ca asa e la dr! Mama ce discutie am avut atunci. Uff :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doxy, o am in notepad. Uite:

1. Salata cu somon afumat (pt fetele cu anticorpi toxo): salata verde/mix de salate; rucola; somon fume; parmezan bucati/branza cu mucegai; pepene galben (verde la culoare); optional: seminte floarea soarelui/capere; o lingurita ulei masline; o jumatate de lamaie stoarsa. Daca scoateti salata verde si pepenele si puneti andive, se schimba intr-o alta salata

 

2. Salata cu ton: salata verde (preferabil iceberg); optional: rucola; castravete; ceapa verde; ton conserva in apa; masline verzi/kalamata; cateva "bucati" de almete/cascaval; mustar boabe; lamaie stoarsa; ulei masline (salatele se freaca inainte de a pune tonul si branza cu lamaia, uleiul si mustarul boabe). Puteti pune si somon de la conserva langa/in locul tonului.

 

3. Salata cu pui: salata verde; optional: spanac (baby)/rucola; rosii; ceapa verde; ardei; castravete; piept de pui fiert cubulete; branza telemea cubulete; ulei masline; lamaie.

 

4. Salata cu vita: mix de salate/salata verde/rucola; rosii cherry; parmezan bucati; cubulete de vita trase la teflon; dressing de mustar boabe cu lamaie.

 

5. Salata italiana: salata verde; masline negre/kalamata; piept de pui fiert cubulete; cascaval cubulete; dressing din: un galbenus fiert, o lingurita ulei masline, jumatate lingurita mustar, 2 lingurite smantana/iaurt (cu dressingul se amesteca toata salata, inclusiv puiul si cascavalul).

 

6. Salata cu somon afumat 2 (pt fetele cu anticorpi toxo): salata iceberg; rucola; somon afumat; almette; dressing cu mustar boabe si lamaie.

 

7. Salata cu curcan: salata iceberg; ciuperci natur; rondele de morcovi; rosii cherry; piept de curcan la gratar cubulete; parmezan ras; lamaie; ulei masline; optional: smantana ca dressing (eu scot uleiul daca pun smantana)

 

8. Salata cu bresaola/muschi de vita afumat (pt fetele cu anticorpi toxo): rucola; bresaola/muschi de vita afumat; rosii cherry; masline kalamata; parmezan ras; ulei masline; lamaie

 

9. Salata cu carpaccio (pt fetele cu anticorpi toxo): rucola; carpaccio de vita taiat bucatele; muuuuuult parmezan ras mare/bucati; multa lamaie.

 

 

Maeve, ce provocare!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Betty, nu mai zic nimic atunci, ca ma si bati  [:-)))] Doar atat: impaca-te cu tine. Daca asa esti tu?! Nu trebuie sa fim toate la fel. Mai ales ca eu v-am zis ca nu sunt tocmai normala cu capul din punctul asta de vedere. Iar tu esti mega simpatica (mi-as dori mult sa te cunosc si personal), placeri brahmane ai..de ce nu te accepti ca o mancacioasa?! E placerea ta. Ce daca nu esti 90-60-90?! Mie asta mi se pare cel mai important, sa te impaci cu tine. Zic, nu da cu parul [batcap]  [flo2]

 

Uite Ama ca nu te bat defel ca dupa multe sfortari cam la aceeasi concluzie am ajuns si eu, sa stii ca deja ma simt destul de bine in pielea mea dar ma ia depresia cand depasesc o limita a bunului simt si e in pericol sanatatea mea, eu daca ajung la 79 kg ma declar chiar foarte multumita mai ales ca al meu consort ma pace mai mult mai impanata, dupa ce am nascut-o pe fata cea mare am tinut cura si am slabit la 52 kg si nu a fost incantat (asa la 79 -85 ar fi in extaz cred,la cat am acum cred ca e doar indiferent [:)] ) iar ai mei copii au zis ca parca n-as mai fi mama daca as slabi, ca o mama e mama atunci cand e moale [:)] , aviz Ama dupa ce-ti creste frumusetea!)

 

Apropo de asta, acum vreo 3 ani am tinut vreo 4 luni o cura in genul Monti dar putin mai stricta, tineam carbohidratii undeva la sub 100 pct, mancam de minim 5 ori pe zi, aveam tabele de alimente cu puncte nutritionale si sa stiti ca atunci m-am simtit chiar f bine, cu o chestie probata practic am ramas clar: daca ti carbohidratii sub o anumita limita cam 5 zile, efectiv nu mai ai senzatia de foame si pofta de dulce (n-as fi crezut niciodata), pe langa asta nu putem manca nr de calorii minime (pt a slabi ok si fara sa te blochezi la un moment dat musai sa nu scazi nr de calorii sub 1000-1200/zi). Am slabit 18 kg in cele 4 luni fara senzatie de foame aproape deloc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

as fi vrut sa putem face un sub topic (nu stiu daca exista asa ceva ) in care sa scriem de mancare sanatoasa/sport/dieta.

 

poate cand scriem noi de sport/dieta vine tot una dintre noi cu o problema despre bebe aici si o sa i se para exagerate aberatiile noastre.. gen tara arde si baba se...

Cele interesate sa scrie direct unde trebuie..mai vine si Alina cu meniuri monti, Ama cu salatele, etc.

 

Ele, asta nici n-ar fi rau, mai grav cred ca va fi ca riscam sa intre o fata bineintentionata cu o intrebare despre bebei si o sa o repezim ca nu-i in subiect [:-)))]

 

Ele, desi eu i-am spus denumirile anatomice ale organelor genitale (stie de penis, vulvita dar si denumirile populare) si a vrut sa stie pe unde iese bb si atunci i-am spus ca este un loc special numit vagin care se largeste ca sa treaca bb si e o documentar special pt copii, Alise nu stie CUM se concep copiii. Stie doar ca atunci cand ramai insarcinata dintr-o samanta mica se dezvolta bebelusul insa nu a intrebat (inca) de unde vine samanta respectiva.

 

Fetelor imaginati-va ca ai mei cunosc procedura si acum au si dovada ca ai lor parinti  fac chestii care copiii nu prea si le pot integra in sistemul cognitiv ca fiind asociate cu ai lor parinti [:)] .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ama, fetitele sunt mult mai mult expuse pedofililor, agresorilor, traficantilor de carne vie sau chiar baietilor mai mici sau mai mari care nu au o educatie sexuala si atunci noi trebuie sa discutam aceste lucruri cu fetele noastre, nu sa bagam capul in nisip gandindu-ne ca "noua nu ni se poate intampla". Nu stiu daca ati citit cazul fetitei Sophie din Austria. Sau ce se intampla in US intre copii de gradi, nici nu mai zic. Din pacate traim intr-o lume bolnava iar noi suntem sursa copiilor pt o informare corecta si care sa poata preveni eventuale tragedii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...