Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de iulie august 2013 (5)


Recommended Posts

Nu stiu cum sa ma scot singura acuma , e cam greu legata de suzetila. Eu am facut un puiut de depresie anul trecut, pe fond de nemultumire de viata mea, bebe nu aparea, etc. Mi-am dat demisia de la job (fara sa gandesc ce o sa fac), dupa 2 sapt de uitat in gol acasa, insomnii, etc m-am trezit intr-o zi si m-am adunat singurica de pe jos, gasit activitati, acceptat primul job gasit desi era nasol . 

Acuma cu suzetila e mai greu, sper sa nu ajung la fund.

Are o ora de cand e langa mine, da din manute si mai vb cu ea, poate a uitat de urlat (sau o doare gatul ;) )  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 489
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 Mai  greu de realizat partea cu odihna... Am cateodata impresia ca lu' fiica-mea ii trebuie mai putin somn ca mie... Cu aceleasi treziri la 2 ore ea are acuma becurile mari si o mai prostesc sa stea in pat la mine sa dea din manute ca la ea in patut nu mai sta, gata cu somnul... Pe mine ma ustura ochii si ea e fresh ;)

 

Iubito ea n-a stat pe net noaptea deci punct pt. ea!

 

Nu stiu cum sa ma scot singura acuma , e cam greu legata de suzetila. Eu am facut un puiut de depresie anul trecut, pe fond de nemultumire de viata mea, bebe nu aparea, etc. Mi-am dat demisia de la job (fara sa gandesc ce o sa fac), dupa 2 sapt de uitat in gol acasa, insomnii, etc m-am trezit intr-o zi si m-am adunat singurica de pe jos, gasit activitati, acceptat primul job gasit desi era nasol . 

Acuma cu suzetila e mai greu, sper sa nu ajung la fund.

Are o ora de cand e langa mine, da din manute si mai vb cu ea, poate a uitat de urlat (sau o doare gatul ;) )  

 

Pai cum ai schimbat nitel perspectiva si te-ai dat pe umor cum a simtit fata si s-a relaxat, vezi cat de repede se schimba macazul in domeniul bebeilor? Azi crezi ca e jale si maine te miri ce vesel sau relaxat este. Deci, pas la ganduri de 2 lei, pune mana si incearca sa dormi (sau macar sa stai relaxata cu ochii inchisi ) cand doarme ea si o sa vezi ca intr-o zi esti alt om. Treburile prin casa ignora-le, eu dau sfaturi dar aici am si eu un mare neajuns, nu ma pot relaxa cand toate-s vraiste dar muncesc mult la ast aspect.

 

Astazi am reusit performanta sa duc doar gunoiul (ca de' ala e musai de dus) sa pun hainele B la spalat ca tocmai se kkse pana-n gat la propriu (la cat a suzetat aseara nici nu ma mir)  in rest promit sa ignor tot ce-i de facut prin casa, cand va cere lumea de mancare le indic congelatorul, internetul pentru documentare si le urez succes (in plus o sa fac presiuni sa gate rapid mancarea ca am foame in glanda si n-am lapte la pitica [:)] ... mare cutra sunt!).

 

P deja a sesizat problema si a facut o constatare: " mama tu cam profiti de situatia in care te gasesti: efort nu poti depune ca esti operata (apropo, copiilor nu le-am zis ca pe iesirea din spital scrie doar 6 saptamani pauza de efort, ii las sa creada precum la tara ca dupa operatie un an trebuie sa te cruti [:)] ), de baut bei toata limonada Ursus, sport nu faci ca nu poti ... mi se pare cam suspect"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mess tu inca mai stai cu mama ta? Eu cred ca ti-am mai spus ca cel mai bine ar fi sa va mutati singuri si sa te lipsesti de orice ajutor! [flo2] 

Se creeaza o stare de tensiune prea mare intre voi doua si asta se simte si implicit o influenteaza si pe Emma!

 

Si eu am avut dispute cu a mea, mai ales ca ea ma privea ca pe un copil neajutorat, un fel de mama-surogat si ea credea ca e de datoria ei sa-mi arate mie cum se creste un copil ca era clar ca eu sunt o nepriceputa intr-ale mamiciei  [alcool] , critica (aproape) tot ce faceam, imi zicea ca am invatat-o in brate/leganata (L nu adormea altfel decat leganata, uneori si acum o legan daca e prea obosita si nu se lasa   [:)] ) , ca o tin prea dezbracata/in curent/fara caciula, ca plange pentru ca nu se satura cu laptele meu, ca suge prea des si nu se satura, insinua ca tin copila flamanda ca ma incapatanez eu s-o alaptez, ca doar nici ea n-a avut lapte decat 2 luni cand m-a alaptat  [batcap]  (bine astea reieseau indirect, din replici de genul: "Iar mananca, pai abia a supt acum o ora?!" sau indiferent de ce plangea copilul, prima (si singura) ei constatare era: "Ii e foame! Nu s-a saturat, nu vezi ca-si roade pumnisorii?! Poate nu prea mai ai lapte." etc, etc [bang] ) pana cand am pus punctul pe I, i-am zis ca e copilul meu si eu fac ce vreau indiferent de ceea ce crede ea ca nu e treaba ei, daca eu vreau s-o tin flamanda o tin flamanda si gata, e doar treaba mea si nu ma intereseaza parerea ei!

A fost "putin" socata, dar i-a trecut [:D], s-a prins intr-un final ca a sarit calul si acum nu mai comenteaza deloc!

 

Trebuie sa te rupi de ceea ce crede sau ce pareri emite mama ta despre cum te-a educat ea pe tine si cum "a facut om din tine", sa nu mai tii socoteala "greselilor" pe care le faci tu ca mama dupa standardele ei, efectiv sa nu-ti mai pese pe bune de ceeea ce crede/spune mama ta si cu riscul de a strica relatia sa-i spui in fata STOP si abia atunci o sa incepi sa te mai detensionezi!  [flo2]  [flo2]

 

 

Tin minte ca ai povestit la un moment dat ca chiraia Emma in patut si mama ta ti-a zis s-o iei in brate ca ea nu te lasa ca pe-un caine singura la tine in patut sa plangi (sper ca-mi amintesc bine  [alcool] ) si tu te-ai consumat tare si ai plans.

Am retinut asta pentru ca si L plangea f f tare in patutul ei si mama ma tot batea la cap ca trebuie sa doarma singura in patut, ca am rasfatat-o noi prea tare si s-a invatat numai in brate, ca ce ma fac eu mai incolo ca nu pot face nmk cu ea agatata de mine etc.  incat intr-o seara chiar am cedat si am insistat cu chestia asta, am pus-o in patut si o tineam de mana printre gratii  [batcap]  [batcap]  

Inutil sa spun ca a plans (aproape) toata noaptea [q] [q], eu eram obosita si disperata, o mai luam, o mai puneam la loc in patut, am zis ca o fi greu la inceput pana se obisnuieste (insa L oricum n-avea de gand sa doarma in patutul ei prea curand  [:)] )  si nu am cedat, "m-am tinut tare pe pozitii" si m-am trezit pe la 4 dimineata cu mama peste noi in dormitor ca de ce las fata sa planga singura in patut, ca vreau sa imbolnavesc copilul [alcool] , si hop sare ea s-o ia din patut si sa o dragaleasca, sa o legene, sa-i cante, "hai cu mamaia, nu mai plange", incat am ramas interzisa, m-am simtit cea mai denaturata mama de pe planeta! [q] [q]

Si acum imi pare rau ca am dat curs "sfatului" ei si nu mi-am ascultat instinctul (aproape ma convinsese ca am dat gres cu "educatia" fetei si am dospit o "rasfatata"  [:)] )  si noaptea aia inca este una de cosmar pentru mine, mai plang si acum cand imi amintesc pentru ca sunt convinsa ca L a ramas traumatizata de pe urma ei (desi probabil e doar in imaginatia mea)!

 

De aceea cand ai povestit si tu am avut senzatia nasoala de deja-vu si mi s-a strans inima!  [fri] 

 

Bine, am mai adunat eu alte cateva fapte/greseli pe care le regret de atunci si sunt convinsa ca lista ramane deschisa, oricat m-as stradui sa fac totul cum trebuie nu stiu cum se face ca uneori dau cu bata-n balta! [batcap] 

 

Sunt convinsa ca acum as fi o mama mult mai buna pentru L de atunci, dar nah pana la urma ea m-a invatat sa fiu mama de acum!  [:)]

 

 

yvy cata dreptate ai si cat ma regasesc in patanile tale si eu traiesc de 10 ani cosmarul asta am facut greseala sa o iau cu mine in Grecia sa ii fie bine sti ca exista vorba acea pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traesti sa ma iesrte DD ca e mama dar ma exasperat cand am dus o cu salvarea la spital ce credeti ca imi zice la cateva zile ca a incercat sa fumeze dar ca nu poate  [fal]  [batcap] si ii zic bine ma mama pt tine nu a contat ca am lasat copii mei de 2 luni singuri cu tatal lor 12 ore si noaptea sa stau cu tine pe la spitale prin microbi sa chieltui banuti ?la care mi a raspuns e na ce sa zic  [batcap] dupa cum stiti Maria are reflux si nu ii dau mereu cand cere papa pt ca o lasa sa se linisteasca dupa ce da afara si mamaie vine si ii zice ce mama rea ai nu iti da mamaie sa papi [batcap] sa nu mai zic ca de ar sti sotul romaneste cred ca ar sutao direct e cu ochi numai pe el da de ce face aia da de ce face ailalta aseara mai noi a uitat al meu sa duca gunoiul de pe balcon stiti ce a facut la bagat in bucatarie [batcap] si cand am intrebato de ce la bagat mi a zis ca sa va invatati la il duceti cand trebuie ma si sa miroasa toata noaptea si eu sa nu imi dau seama de unde vine ca nu aprind lumina in cucatarie cand fac lapte am lumina de la hota  deci m am hotarat cand isi revine cu bronsita o expediez pt ca eu nu vreau ca copii mei sa creasca intr un mediu atat de tensionat ca nu exista zi sa nu ma critice sau sa  nu ne certam 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Betty, asta cu succes imi place la nebunie, cu toate ca momentul ei de glorie a fost cand copiii erau mai mici , mi s-a parut de mare impact :)))

 

Mocanita, la fel consider si acum, nimic nu-i mai important decat succesul in orice ai intreprinde asa ca ii inarmez cu el de la inceput, restul e o nimica toata [:-)))] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...