Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de iulie august 2013 (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 489
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata!! Vorbaretele mele dragi!!

 

Interesante discutii!

 

Mess, eu sunt o mamica cu LP. Si ce pot sa spun este ca daca pitica are o zi proasta, nu mai conteaza cu ce o hranesti, esti la fel de "la cheremul ei". Referitor la mama 100%, te sfatuiesc si eu sa nu mai faci comparatii. Nu esti o mama rea pt ca te mai gandesti si la tine. Trebuie sa te organizezi astfel incat sa functionati amandoua optim. Adica sa fie cat mai bine pentru ea dar si pentru tine. Daca o iei razna nu ii faci niciun favor. Mai mult, risti sa devii o mama depresiva si asta se va rasfrange tot asupra copilului. O sa ai o atitudine din ce in ce mai dura cu ea pentru ca o sa fii frustrata. Crede-ma ca am exemplul surorii mele la indemana. Mai bine asigura-i copilului ce are nevoie si, cand simti ca te tensionezi, paseaza-l cuiva, mamei, sotului. In psihologie se spune ca esential este ca puiul sa fie alinat de niste brate, care sa fie ale mamei sau un surogat (bunica, tatal etc). Macar 1 ora daca te poti rupe de mediul ala si tot o sa ai de castigat. O sa vezi ca te intorci acasa incarcata de energie si dragoste rabdatoare pt copil. Si ea o sa simta si o sa fie ok daca tu esti ok.

Referitor la luat sau nu in brate, eu sunt total pro luat atunci cand copilul se cere. Si am avut si zile cu ea agatata de mine aproape non-stop. Si te consuma agitatia ei tocmai pt ca ai senzatia ca faci ceva gresit. Dar cand vine sotul de la job i-o pasez macar jumatate de ora in care sa trag aer in piept, sa imi rearanjez ideile si sa imi spun ca trebuie sa am putere si sa fiu calma. Si iar ma intorc altfel langa copil. Deci totul e sa iti iei mici pauze. Daca in pauza ai nevoie sa plangi, fa-o! Dar nu iti plange de mila ci incurajeaza-te. Spune-ti in minte ca esti o mama buna, cea mai buna pt copilul tau si ca o sa ai puterea sa treci peste tot.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Lui Raul cojitele i-au trecut doar cu samponul de la Mustela. In rest am incercat orice si nu a avut nici un efect. Si lui tarziu i s-au facut!

 

Mess,  daca suntem mame 100%, ce ne facem cu restul? Ca mai tb sa fim si sotii, si prietene si angajate si bucatarese, si etc. Sincer, eu nu vreau sa fiu mama 100%, vreau sa fiu mama cat e nevoie, dar nu mai mult de atat ca risc sa o iau razna.

 

Nici eu nu stiu exact cum o sa-l duc si aduc pe Raul de la gradi. De dus, probabil il va duce Cosmin, dar de adus ma duc eu cu Luca...

 

Betty, te intreci [:-)))]... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amalia, la muuuulte lunite inainte! Sa fiti sanatosi! Am si eu in vecini doi gemenasi de vreo 3 luni. Deunazi erau pe afara cu bunicii si au inceput sa planga amandoi. Maaaamaaaa!! Rasuna strada. Saracii bunici au zbughit-o spre casa dar nu reuseau sa bage caruciorul pe usa blocului. Era oarecum amuzant de privit pt ca bunica tot spunea "gata, suntem la lift. Acum, acum" :)) Ma gandeam la tine singurica, cum te poti descurca..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-am zis ca mamei i-am taiat-o scurt si acum nu mai comenteaza. Cand eram la puseul de 3 sapt si a mancat f des Sebi, s-a trezit ea sa imi zica ca poate laptele meu nu e bun si de aia nu se satura si ca ce e aia puseu ca pe vremea ei nu exista asa ceva. I-am spus ca nu exista lapte prost, ca e clar ca am lapte si sa taca dc ii mai vin ganduri de genul sau sa se duca acasa. De atunci a fost doar ajutor cand a mai stat pe la mine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mess încearcă sa dai fata la tata cand urla asa , Victoria s-a trezit aseara la 24 , i-am dat sa pape si a inceput maraiala , era 2 si ea nu dormea urla ca din gura de sarpe , i-am plasat-o sotului si m-am intors pe partea cealaltă , acum imi spune sotul ca la el in 3 min a adormit . Clar ma simte agitata pe mine ca nu stiu ce sa ii mai fc sa fie bine si sa nu mai urle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...