Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de iulie august 2013 (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 489
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Maria, eu nu am mai ignorat nimic. Eram obosita si aveam nevoie de sustinere. Daca nu e capabila sa o ofere, poate sa stea acasa, dar am nevoie de o mama sa ma sustina nu sa imi dea in cap. Si, din fericire, a inteles asta. Nu stiu de cate ori isi musca limba ca ar vrea sa comenteze ceva, dar nici nu ma intereseaza f tare. Pt ea e important sa fie in preajma nepotului, asa ca se conformeaza [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a zis mama une de-asta in timp ce ma chinuiam cu alaptatul. I-am spus ca ma descurajeaza in timp ce eu ma straduiesc si ca ma face sa ma simt ca naiba si nu a mai emis astfel de opinii. Stiu ca intentia ei nu era una rea dar efectul... De-asta nu e bine sa convietuiesti cu alte familii/membri de familie. Fiecare se comporta natural sau tinde sa se comporte natural si cel mai probabil diferit pe alocuri. Putine sunt cazurile in care exista rele intentii. Numai ca pe fondul oboselii si al grijilor apare incordarea. Si reactiile la ceea ce te scoate din felul tau de a fi si actiona pot fi nefaste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor!

Mess, nu am ajuns la zi cu cititul, am zis sa tii scriu ca poate gasesti un ajutor in ce zic. Eu incerc asa cand plange:

- dezbracat, schimbat scutec daca are ceva pipi (uneori il sacaie)

- pus pe burta

- plimbat pe balcon

- pus muzica

- pus zgomot de foehn

- pus foehnul propriu-zis - pana aucm a fost imbatabil

 

Incearca sa tii bb oblic la alaptat, apoi tinut in brate cu bb vertical sa scoata aer sau pus pe picior si leganat in fatqa si spate (asa mi se pare ca iese aerul cel mai eficient). Cand se intampla sa planga bb de cele m ai multe ori sunt singura, n-am cui sa i-l dau, dar cred ca ajuta mult sa il predai cand esti tensionata.

 

In ultimul timp, S plange mai des, isi roade pumnii altfel, plescaie si isi drege vocea. Banuiesc un reflux usor, poate exista reflux si fara sa vomite. Acum il alaptez numai in brate si il tin oblic si e mai bine. Am mai observat o pata alba pe partea inerioara a obrazului aproape de buze si niste zone ca niste urme de lapte pe buza de jos, se vede cand o rasfrange. Am sters cu compresa sterila si ser, se ia laptele dar ramane alb, mai mult ca sigur e afta.

Trebuie sa vorbesc cu dr. de familie sa vedem ce concentratie de glicerina cu nistatin trebuie sa iau si cat de des sa ii dau. Pana una-alta ma spal pe sani cu solutie de bicarbonat de sodiu, ajuta si ea.

 

Edit: bebeii vostri plang cu lacrimi? Mi-am dat seama ca vazusem niste lacrimi acum ceva timp, dar in prezent deloc. Nici macar cand plange cu strambaturi, cand are plansul ala de ramane schimonosit dar nu scoate niciun sunet, nici atunci nu are lacrimi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...