Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort cu copil minor


nikol24

Recommended Posts

 Am o prietena f buna care se nu se mai intelege de muuult timp cu sotul ei si au hotarat sa divorteze.De comun acord,el nu vrea partaj,au o casa cumparata in timpul mariajului insa el nu vrea nimic.Au un baietel impreuna minor,de 6 ani,baietel va ramane la mama ,tatal este de acord cu asta .

 Daca este un divort amiabil,cat o costa? Ne am interesat pe internet si am vazut ca se poate la starea civila si este mai ieftin,la notar este in jur de 850 lei.

 A trecut cineva prin un divort la starea civila?Cat costa si ce pasi trebuiesc urmati?Va multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 Am o prietena f buna care se nu se mai intelege de muuult timp cu sotul ei si au hotarat sa divorteze.De comun acord,el nu vrea partaj,au o casa cumparata in timpul mariajului insa el nu vrea nimic.Au un baietel impreuna minor,de 6 ani,baietel va ramane la mama ,tatal este de acord cu asta .

 Daca este un divort amiabil,cat o costa? Ne am interesat pe internet si am vazut ca se poate la starea civila si este mai ieftin,la notar este in jur de 850 lei.

 A trecut cineva prin un divort la starea civila?Cat costa si ce pasi trebuiesc urmati?Va multumesc

Nu se poate obtine divort la notariat sau la ofiterul starii civile daca exista un copil sau mai multi la mijloc.

Divortul se poate obtine in instanta.

O varianta rapida ar fi prin mediator autorizat si acesta sa introduca acordul lor in instanta. Dar se ajunge tot in instanta insa mult mai rapid pentru ca actele emise de mediator intra repede pe rol.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da.Am caz recent....au semnat intelegerea...tot asa tatal a lasat tot,inclusiv copiii.

Sigur Eumada ca exista documente incheiate nu este interzis sa fie facute insa sunt valabile exact pana cand una din parti sau amandoua se razgandesc a doua zi a zecea zi sau a suta zi.

Va rog sa fiti mai atente cat de complete sunt informatile pe care le dati pentru ca induceti lumea in eroare avand senzatia ca aceste documente au caracter definitiv sau cel putin un anumit grad de securitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Si cum trebuie sa procedeze?unde gaseste un mediator? Banuiesc ca percepe si el o taxa . Cam cat ar costa toata treaba asta si cat dureaza? Va multumesc pentru raspunsuri sunt sigura ca o ajuta f mult.

Eu iti spun in principiu. Nu stiu in ce localitate domiciliaza insa la tribunal exista un tablou cu mediatori. De acolo isi pot alege unul si sa stea de vorba cu el/ea. Discutia prealabila nu este in general tarifata ci are rolul doar de informare adica sa stie "daca doresc si in cazul in care doresc cum se procedeaza si ce efecte are avea". Taxele sunt mult mai mici decat prin oricare alta procedura. Insa avantajul major este ca intelegerea lor exact asa cum o doresc va fi cuprinsa intr-un document emis de mediator si acesta il introduce la tribunal alaturi de dosarul pt divort. Diferenta majora este ca judecatorul daca are o decizie de acest gen de la un mediator deja nu mai amana judecarea dosarului ci cheama partile le cere confirmarea documentului si a continutului acestuia si daca partile confirma deja dosarul il va inchide si se va emite sentinta pe exact dorinta partilor. Este o diferenta majora si esentiala pentru ca documentul oficial este sentinta judecatoreasca si la fel de important ca aceasta sentinta va cuprinde exact ceea ce partile au dorit de comun acord la mediator. Daca una din parti sau amandoua nu mai sunt de acord cu ceea ce este inscris in sentinta pot sa atace ulterior prin proces unde pot sa castige sau nu.

Pe scurt prin mediator timpul si banii scad drastic. Efectul juridic este acelasi - sentinta judecatoreasca dar aceasta sentinta va contine ceea ce partile au dorit de comun acord, deci nu exista un castigatr si un pierzator ca si prin procedeul clasic de judecata.

La notar sau starea civila documentele emise sunt nule in cazul existentei unui copil minor din casatorie sau din afara ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...