Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort cu copil minor


nikol24

Recommended Posts

marius exista un art care interzice divortul notarial daca ai copil minor? 

eu stiu ca se poate. cel putin asa am invatat sau asa ne-a fost predat la un curs pe NCC. Ma indoiesc ca prof respectiv spunea tampenii.  deasemenea am vazut o groaza de comentarii in acest sens, mai mult chiar notariatele afiseaza aceste informatii.

spre ex.

http://notariat-tineretului.net/divort/divort-copii-minori-notar

 

chiar sunt toti neatenti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asa cum spuneam se pot face aceste demersuri si atata timp cat toate conditiile prevazute de art. 375  al.2 sunt respectate ad integrum plus ancheta sociala si daca acestea nu se modifica ulterior totul este in regula. Dar din pacate viata bate filmul si in general asa cum am mai spus a doua zi a 50-a zi sau 1000-a zi cineva se razgandeste brusc. O singura conditie nu-i mai convine si actul este atacat si declarat nul. 

Sentinta insa... are alt regim.

Asa incat imi mentin opinia. Teoretic merge si prin Notar - practic insa... oamenii sunt dificili.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus conform prof Boroi (pt cine este interesat de subiect a se vedea Noul Cod de Procedura Civila comentat pe art, pag. 436) citez:

"unul dintre soti poate ataca ulterior certificatul de divort emis intocmai ca pe orice alt juridic civil, pentru eroare, dol, violenta, lipsa consimtamant, lipsa discernamant". mentionez ca se face referire tocmai la procedura divortului prin notar. 

deci daca sunt urmati toti pasii mentionati mai sus ma indoiesc ca cineva poate ataca actul notarial pentru ca asa are el chef sau s-a razgandit. in ceea ce ma priveste opnia lui Boroi este o opinie demna de luat in seama, dar bineinteles fiecare alege ce considera de cuviinta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa ma gandeam si eu, de atacat in instanta poate sa o faca, nu inseamna ca are si succes. Dar aici vine si mirarea: pai daca notarul e cu capul pe umeri (nu ca toti ar fi asa..) nimeni nu poate iesi de acolo fara un act beton. Iar daca o instanta l-ar desfiinta (pe merit), eu as da in judecata notarul.

E adevarat, la tribunal sentinta de divort e..sentinta si, daca e definitiva si irevocbila, nu mai poate fi atacata.

Bine, si acolo ar mai fi ceva cai de atac...dar infime.

Eu as merge la notar, dar dupa ce ma informez bine. Sau, daca e mai ieftin, la mediator.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus nu ma intereseaza in mod deosebit dreptul familiei, dar la un moment dat chiar m-a interesat problema asta. EU as merge la notar. Prefer varianata asta decat mediator+instanta. Dar asta este opinia mea, in functie de informatiile pe care le am acum. In timp o sa apara si jurisprudenta si poate vom fi un pic mai destepti. Procedura notariala a divortului (chiar cu copil minor) este permisa de NCC si un act notarial nu poate fi atacat in instanta doar pe motiv de "razgandeala" ci doar pe motivele prevazute de lege.

 

Insa ma deranjeaza cand cineva se erijeaza in profesor care da peste degete elevilor prostanaci. Nu am fost neatenta cand am dat raspunsurile, ci le-am dat in baza unor comentarii facute de anumiti profesori.Aici este un forum, ne spunem opinii, stiri, etc, si fiecare alege ce vrea. 

PS. Eu una nu prea am gasit notari care sa nu respecte procedurile. Au carti destul de clare cu modele de acte notariale si proceduri asa ca ma indoiesc ca este vreunul care nu le respecta. (aici nu ii includ pe cei care au alte interese pentru un caz anume ci vorbesc in general)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...