Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort cu copil minor


nikol24

Recommended Posts

Rufus cam asa ceva sustine Marius.  Ma indoiesc ca el militeaza pt varianta mediator doar pentru ca este mediator si sunt convinsa ca va veni cu o motivare in drept fara a ne cere sa-l credem pe cuvant. Macar ar fi un subiect constructiv din care am invata ceva fara sa ajungem cu dosaru in instanta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Na...tocmai cand ziceam ca am inteles, a aparut asta [:)]

Ce am inteles eu:

-actul la notar, chiar daca e beton, poate fi atacat in instanta. Instanta vede in ce temei a fost atacat actul si, daca este just, anuleaza actul. Daca nu, nu, ramane definitiv asa

-o sentinta, fiind emisa de o instanta (sigur,dupa ce ramane definitiva) nu mai are cu ce fi atacata, ca "sentinta" notarului; orice element de nesiguranta este inlaturat.

Corect?

 

Si tu zici (in ce am citat eu) ca, daca ma razgandesc cu actul de la notar, ma duc la un judecator, spun ca m-am razgandit si ala anuleaza actul. Just like that!

Divortul ramane daca in a anula actul notarial s-ar intelege anularea divortului.

Poate nu m-am exprimat prea complet. Am exemplificat frigiderul.... ca si exemplu. Adica nu m-am razgandit ca vreau sa fiu inapoi insurat  [:)] . Dar am o problema cu accesoriile....

Ok deja devine prea mult.

Principial ce am vrut sa spun am spus am povestit un pic si despre alte modalitati extrem de atractive si prea putin cunoscute si/sau uzitate si aici ma refer la solutia medierii, constat cu amaraciune ca din nefericire orice gest de-al meu de a aduce un plus informational "probono" este tradus direct sau indirect in altceva ceea ce nu este fair dar asta e. 

 

Nu e un secret, niciodata nu a fost, ca am calitatea de mediator autorizat - e munca mea, examenele mele si desigur responsabilitatea oficiala corespunzatoare. Nu e o jena, sunt multumit de mine si sper ca si altii in mod particular sa fie .

 

O zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marius tot ce am solicitat a fost un temei legal pentru sustinerile tale. asa mi se pare corect...daca ai dreptate eu voi fi cea care isi cere scuze, dar da-mi si mie niste art care sustin ceea ce spui tu. doar tu erai cel care sustinea sa fim atenti, legea pe masa, etc

si nu tu nu ai aduc si alte solutii prea putin cunoscute, ai avut grija sa ii si urechezi pe cei care la fel ca tine au venit cu solutii, care insa nu au legatura cu medierea...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marius tot ce am solicitat a fost un temei legal pentru sustinerile tale. asa mi se pare corect...daca ai dreptate eu voi fi cea care isi cere scuze, dar da-mi si mie niste art care sustin ceea ce spui tu. doar tu erai cel care sustinea sa fim atenti, legea pe masa, etc

si nu tu nu ai aduc si alte solutii prea putin cunoscute, ai avut grija sa ii si urechezi pe cei care la fel ca tine au venit cu solutii, care insa nu au legatura cu medierea...

Fie cum zici tu. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No, hai sa mai adaugam putin la complexitatea discutiei. 

E vorba de un copill la mijloc, nu de un frigider (desi inteleg exemplul lui Marius) si nici de un apartament. 

Poti investi cu titlul executoriu (cred ca asta e termenul) o intelegere notariala? Daca parintele nerezident nu mai vrea sa plateasca pensia alimentara poti trece la executare silita in baza intelegerii notariale? Daca parintele rezident nu vrea sa-ti respecte dreptul la relatii personale cu copilul, poti trece la executare silita? 

Sau te trezesti in situatia de la inceput si trebuie sa treci pe la mediere si apoi la judecatorie? 

 

Din ce stiu eu medierea se face cu "usile inchise" si nu asista nimeni la ea, iar trecerea  ulterioara pe la tribunal este fara "poale in cap" caci nimeni nu mai trebuie sa demonstreze nimic. 

 

E drept ca fiind un copil la mijloc oricand se poate deschide o noua actiune pentru modificarea celor convenite anterior in baza faptului ca pruncul a crescut si are alte nevoi. Dar daca treci printr-o mediere inteligenta poti face un plan care sa ia in considerare si aceste viitoare modificari si divergentele ulterioare sa fie minime. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...