Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cele mai bune retete de paine de casa


Recommended Posts

reteta am gasit-o pe un blog si e cam asa;

 

-450 gr faina

-1 1/2 lingurita sare

-1/2 lingurita drojdie uscata

-360 ml apa calduta

 

se amesteca ingredientele uscate , adaugi apa si amesteci cu o lingura pana s-au omogenizat. Se acopera cu folie si se lasa la crescut pana a doua zi .

 

Eu mai am doar 2 feliute din cea de ieri asa ca ieri pe la 10 am pregatit alta . O coc dupa amiaza , De data asta am folosit faina integrala si faina spelta . Abia astept sa vad cum e gustul.

 

Mie mi-a placut foarte mult , nu contine zahar , e perfecta.

 

Poti cauta pe net reteta , iti da informatii complete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Missdarcey - da, am citit-o pe net ,voiam sa stiu daca ai facut-o asa ca aia (pe Culinar ,parca) Am sa incerc s-o fac  vineri seara pe sambata ca-s acasa.Am crezut ca e prea lichida ca procentajul de apa e enorm...daca tu imi spui ca e ok asa, atunci asa o sa fac.

 

Androix- faina integrala eu nu am citit sa n-aiba gluten.Este faina speciala aici expres pentru persoanele intolerante ,aia nu am incercat.

Sincer iti spun ca mie mi-a iesit mereu si nu am facut nimic special.Eu dupa ce o framant o pun direct in tava in care o coc sa dospeasca si cand e crescuta o coc, nu o mai framant, ca e mai grea ca painea normala si daca-i scot tot aerul dupa aiai chiar nu mai creste...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Androix- faina integrala eu nu am citit sa n-aiba gluten.Este faina speciala aici expres pentru persoanele intolerante ,aia nu am incercat.

Sincer iti spun ca mie mi-a iesit mereu si nu am facut nimic special.Eu dupa ce o framant o pun direct in tava in care o coc sa dospeasca si cand e crescuta o coc, nu o mai framant, ca e mai grea ca painea normala si daca-i scot tot aerul dupa aiai chiar nu mai creste...

Da, am inteles, are gluten oricum, iar eu ii mai adaug inca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut ieri si painea artizanala din faina integrala , nu a iesit atat de crescuta precum cea alba dar este foarte buna , ( mai ales pentru cunoscatori [:)] ) , nu mai spun ca s-a mancat in dimineata asta la micul dejuno parte din ea , sotul cu omleta si somon , copila numai cu somon si o felie cu dulceata .  Restul am pus-o intr-o punga  pentru mine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Buna tuturor,

 

m-am inscris de curand pe site. Sunt din Brasov si iubesc painea facuta in casa si mancarea sanatoasa. As dori sa infiintez o comunitate in Brasov a iubitorilor de paine artizanala si mancare sanatoasa. Daca este cineva interesat, va rog sa-mi dati un semn. Ne-am putea intalni sa vedem ce putem pune la cale impreuna.

Intalniri, ateliere, degustari etc.

 

Multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna tuturor,

 

m-am inscris de curand pe site. Sunt din Brasov si iubesc painea facuta in casa si mancarea sanatoasa. As dori sa infiintez o comunitate in Brasov a iubitorilor de paine artizanala si mancare sanatoasa. Daca este cineva interesat, va rog sa-mi dati un semn. Ne-am putea intalni sa vedem ce putem pune la cale impreuna.

Intalniri, ateliere, degustari etc.

 

Multumesc

foarte frumos...........

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...