Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 (6)


Recommended Posts

Fetelor, am si eu o intrebare pt ca nu am gasit nicio informatie satisfacatoare pe tema asta. Noi o lasam pe pitica sa adoarma singura. Adica daca nu o doare burtica sau nu e agitata dupa baita si papa o punem in patut, ii stingem lumina si o lasam sa adoarma. Ea se mai joaca asa cu mainile in aer dar nu maraie/plange si la un mom dat adoarme. Intrebarea este: o afecteaza cumva psihic chestia asta, ca ramane singurica pe intuneric? Poate e prosteasca dar imi sta pe creier
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 478
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna seara mamici

 

sorry ca nu apuc sa mai intru dar efectiv nu ma lasa Sami nici 2 min sa respir. Sunt singurica, iubi vine abia pe la 7 de la birou, de la 4 jumatate o am si pe Clara (ceea ce e bine ca ma mai ajuta, merg si eu linistita la toaleta). La noi tot gri e treaba. Momentan suntem in schimbare de alimentatie. Laptele anti reflux nu a folosit plus ca a urlat dupa el ceva de speriat. Acum primeste varianta 2 si anume de la Beba lapte cu lactoza redusa ptr balonare si colici. Se pare ca asta functioneaza, mananca bine, nu mai urla la masa sau in timpul mesei, ii vine inapoi mult mai putin si se pare ca nu-l mai doare ca nu mai zice nici pas, vad eu pe obraz cate o dunga de laptic.daca stau langa el sa ma vada si povestim incepe sa stea si pe spate,nu mult dar e un inceput. Dar nu cumva sa-l las singur ca urla ca din gura de sarpe. Am inceput sa folosesc prin casa si manduca si alternativ am primit un Moby wrap. Oricum daca merg la toaleta si nu doarme urla de zici ca il omoara cineva.

Sunt rupta, mi-a venit si ciclul si e groaznic de abundent, ma suge de puteri.

Si sunt ingrijorata ca al vad pe asta mic ca nu e multumit, ceva il doare, il jeneaza. Inca nu zambeste sau rade, e serios rau, bombane pe limba lui dar cam atat. :(

In rest fizic ma uimeste. De pe burta (unde ii place) se intoarce singur pe spate si acolo da-i si urla. Mi se pare extrem de devreme manevra dar ce sa-i fac. capul il tine f bine, nu mai are nevoie deloc de sprijin.

Deci fizic e ok, dar parca are ceva. Tot astept sa se rupa nodul si sa straluceasca asa cum fac bebelusii. Sotzul spune sa mai asteptam, sa ii mai dam timp si sa nu ma stresez. Asta incerc sa fac ca altceva oricum nu am ce face.

A...si se tot uita crucis. ii fuge ochiul stang. pediatra a spus ca la 6 luni trebuie sa mergem la control la ochi mai ales ca iubi poarta ochelari.

Ufff.....o sa iasa soarele si pe strada noastra.

va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am si eu o intrebare pt ca nu am gasit nicio informatie satisfacatoare pe tema asta. Noi o lasam pe pitica sa adoarma singura. Adica daca nu o doare burtica sau nu e agitata dupa baita si papa o punem in patut, ii stingem lumina si o lasam sa adoarma. Ea se mai joaca asa cu mainile in aer dar nu maraie/plange si la un mom dat adoarme. Intrebarea este: o afecteaza cumva psihic chestia asta, ca ramane singurica pe intuneric? Poate e prosteasca dar imi sta pe creier

Ama din ce stiu eu e metoda ideala, asa invata de fapt sa doarma. Aici asta se recomanda si ce aveti voi acum se obtine la majoritatea copiilor greu si cu plansete si urlete. Si in nici un caz asa repede. [:)]

Si noi facem la fel cu Sami dar intram de vre-o 2 ore la el pana adoarme ca mai tipa dupa noi sau dupa suzeta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut gagici!

Nici eu nu sunt tocmai pe roze. Raul si Cosmin sunt raciti bocna, a reusit taica-meu sa-i raceasca pe toti, cand au fost la munte. Si nu s-au gandit sa imi spuna nimeni ca el e racit, ca nu-i lasam la munte [batcap] . Acum astept sa vedem cum vom fi noi, eu si Luca. Mi-e groaza, sincer va spun. [fri]

 

Monicaa, relaxeaza-te mama, nu mai cauta pb unde nu sunt.Ce ai vrea sa faca la 2 luni? Sa-ti spuna povesti? Cu ochii, eu stiu ca impresia de ochi care fuge e data si de nas, care nu stiu cum e , acum ca e mic. Eu am avut o prietena , copilul ei se uita crucis rau, si s-a corectat singur, nu a avut nevoie de aboslut nimic. 

 

Ama, ce inseamna SMSS? Te-ai referit la sindromul mortii subite?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ama, stiu despre ce vb. Eu lucrez pe partea de investitii la un fond de pensii. Ma gandeam ca faci ceva de genul, mai ales ca am vazut un fost prof in pozele tale de la nunta si stiam ca si el face asa ceva. Ce faci cu pitica e ok, dpmdv,dc ar deranja-o, ar plange. Mie asa mi se pare ideal. Si al meu doarme pe intuneric

 

Monica, eu zic ca e ok chiar dc nu rade. O sa treaca si refluxul asta si atunci o sa fie mai bine

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ama si eu o culc cu bezna completa. nu mia citi ca intri in panica . Sa nu ii lasi nimic in preasma cu care s-ar putea sufoca (paturi jucarii etc). Nu are absolut nici o legatura SMS cu lumina si intunericul. Doarn nu crezi ca pana s-a inventat lumina artificiala mureau bebelusii pe capete ca nu aveau lumanarea langa pat [batcap]

Copiii mici nu au frica de intuneric. E una dintre fricile care se invata. Ne nastem doar cu 2 frici : frica de cadere si frica de abandon/infometare... in rest bebelusii sunt neinfricati in adevaratul sens al cuvantului [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...