Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 478
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Betty mie mi s-a zis ca poate fi de la deshidratare si mi s-a parut o imbecilitate sa fie deshidratata cand sta pearcing pe sfarc Medeea..Cea mai plauzibila explicatie mi s-a parut ca face caca repede si nu apuca sa fie digerata secretia din bila si atunci e verde...daca e digerat laptele e galben ..si daca tranzitul e lent si e digerata bine bine mancarica si tranzitul e matur se face maro. Mi s-a parut logic.

 

Am citit si eu asta dar oare de ce-am ramas cu impesia invers ca e galben cand e tranzitul mai accelerat?

 

Iar cu deshidratarea e exclus, B zilele astea chiar a supt mai mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na, ca i-am indesat suzeta pe gat [:-)))] .

Eu cred ca Lucuta e lenesul odiseei, asa cum Raul a fost cel mai harnicut dincolo( la 4 luni se tara). Luca, abia se mai intoarce de pe burta pe spate, rar, doarme in ce pozitie il pun( lui Raul nu ii placea pe burta, in secunda 2 se intorcea din prima luna) . Luca si cand plange misca numai degetele [:-)))] , chiar cand se ingroasa gluma da si din maini si picioare, in rest numai degetele. Pai daca e purtat numai in brate...bine ca nu e prost, stie ce e mai usor in viata [:-)))] . Am zis eu ca Raul e nelinistitca taica-sau, brailean si Luca e de-al meu, ardelean domol.

Daca e sa fac comparatie intre ei 2, as fi tot la dr ca de ce nu se misca Luca... [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Betty tot rapid e si galben..dar verde e super rapid [:-)))]

Mai voi ma speriati cu copii vostri supradotati..a mea nu se intoarce. Nu o prea las pe burta ca tipa daca e treaza. Oare nu si-a antrenat muschii?

Eu o culc pe spate cu capul intr-o parte si si-l intoarce ea pe timpul noptii cum vrea. Nu o gasesc in cine stie ce pozitii imposibile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Betty tot rapid e si galben..dar verde e super rapid [:-)))]

Mai voi ma speriati cu copii vostri supradotati..a mea nu se intoarce. Nu o prea las pe burta ca tipa daca e treaza. Oare nu si-a antrenat muschii?

Eu o culc pe spate cu capul intr-o parte si si-l intoarce ea pe timpul noptii cum vrea. Nu o gasesc in cine stie ce pozitii imposibile.

 

Stai calma, nici eu n-o pun pe burta ca uit, am pus-o mai des in prima luna si de vreo 2 ori s-a intors pe spate.

 

Paula, Diana aveti prunci care au crescut enorm, pediatra a zis ca cei care iau mult in greutate se invart mai greu, deci nu-i nici un bai doar ca fiind mai grasuti normal ca nu pot face asa usor miscarile deci totu-i sub control.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula stai linistita, nici B nu misca deloc in front, decat din maini si picioare, dar asta face de cand s-a nascut [:D], deci nmk nou si in curand face 3 luni, dar si 7 kile sau peste daca acum are 6.7 kg  [alcool] (L nici la 5 luni n-avea atat)! 

 

SMSS se cheama asa pentru ca nu se cunoaste cauza decesului, daca la nepotica prietenei tale a fost demonstrata pneumonia la autopsie inseamna ca aia a fost cauza decesului, nu SMSS!

Atunci cand un bb moare si la autopsie toate organele si restul sunt normale si nu se descopera nmk care ar fi putut provoca decesul, adica practic nu exista (inca) nicio explicatie a decesului, deci bb pare (postmortem) sa fi fost "sanatos tun" si totusi a murit (subit), abia atunci se pune diagnostic de SMSS.

SMSS este de fapt ca un stop cardio-respirator fara o cauza organica, fara o explicatie medicala (inca). Mai nou se presupune ca ar fi cauzat de niste aritmii cardiace, se pare ca inima lui bb "uita" sa mai bata si asta nu mai poate fi vazuta la autopsie (efectiv se opreste cordul fara nicio explicatie plauzibila pana in prezent), sau bb uita sa mai respire (din cauza imaturitatii centrilor respiratori din creier, care nu raspund corespunzator la lipsa oxigenului din sange si nu mai declanseaza stimuli pentru diafragm, acesta nu se mai contracta si bb efectiv inceteaza sa mai respire) dar si astea sunt doar supozitii, nu se stie nmk sigur. 

 

Tot ceea ce ati citit voi nu sunt cauze de SMSS, ci doar posibili factori favorizanti: dormitul pe burta, pernele/plusurile in patut, dormitul singur in camera - asta deoarece se pare ca in primele saptamani de viata bb nu stie sa respire bine/regulat din cauza imaturitatii creierului si din loc in loc apar perioade de apnee (efectiv nu mai respira) care pot fi destul de lungi (la L erau si de cate 10 secunde [fri] - vai ce m-am mai panicat atunci si am citit o groaza -se vede, nu? [:D]) si se pare ca cosleepingul ii "reaminteste" lui bb sa respire fiind stimulat de respiratia mamei (s-a demonstrat ca la copilasii care dorm impreuna cu mamele lor nu prea e descris acest sindrom, plus ca se pare ca e aproape inexistent in diverse comunitati tribale unde femeile isi poarta copiii permanent si dorm toti la gramada etc. etc.).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...