Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de iulie august 2013 (6)


Recommended Posts

Hello mamici!

 

Scriu cu B in brate ca nu ma slabeste deloc ziua, tot gramada pe mine este!

 

Paula cum ati inceput gradinita? Face scandal Raul dimineata la plecare?

 

Maeve stiu ca nu suferi dr, dar eu as zice sa-i faci niste analize lui T sa vezi daca n-are alergie la PLV fiind hranita mixt; asta se manifesta prin dureri mari de burtica (mai ales noaptea) si crestere proasta in greutate, plus refuzul alimentatiei sau faptul ca mananca f putin; eu am patit-o la L, dar fiind alaptata pana la un an si 10 luni ea n-a gustat alt lapte decat derivate din laptele de vaca (iaurtul l-am bagat pe la 7-8 luni, dar nu se omora dupa el apoi mi l-a refuzat complet -  stia ea de ce; branzica si cascavalul la fel le-a refuzat (ma bucuram ca macar o alaptez si-si ia cele necesare din LM); unt/smantana ii mai puneam in pireuri, apoi a inceput sa-mi refuze orice avea derivat lactat in el, daca puneam putina branza in omleta n-o manca neam si eu cu cat refuza cu atat ma inversunam sa-i strecor cate ceva pe unde puteam [batcap] , puneam putina smantana in ciorbica etc si ea atunci n-o mai manca, nicio lingurita nu puteam sa-i dau, continua sa refuze).

Apoi a inceput sa nu mai manance aproape nmk, in jur de un an si 2 luni asa am facut o droaie de analize si totul era normal, noroc cu pediatra isteata ca a facut si pentru alergii in disperare de cauza si e alergica la cazeina si lactalbumina (portiuni scindate ale PLV).

Acum mananca cu brio lactate de capra, la ele nu e alergica, insa de cand cu gradinita (de pe la 2 ani) mai baga cate o inghetata sau ciocolata si vad ca nu o mai doare burtica (astea clar au lapte de vaca in compozitie) dar eu inca nu-i dau nmk derivat din laptele de vaca (cascaval, smantana, branza, iaurt toate sunt de capra).

 

  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 478
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ama avea 5400 la 2 luni dar asa am patit si cand am trecut de la 1 la 2 de la 2 la 3..pur si simplu iesea din scutec. Nu e mare diferenta ca dimensiune intre 3 si 4.

Maeve ai perfecta dreptate cu scoala!

Yvy Mereu informata! [pup]  Enciclopedie!

si eu am alergie la ceva din laptele de vaca. Pot manca lactate procesate fermentate (iaurt branza etc..ma baloneaza in cel mai rau caz) dar la lapte fac ca toate aratarile. Vomit 2 zile incontinuu dupa un pahar cu lapte..cu stat la pat, stari de lesin si dureri de cap.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina eu pun pachet mare la fund sa aiba unde kka. E drept ca face cu forta de fiecare data..Se indeasa ca e toata rosie la fata cand face kk..dar ca si Adriana ma satur si eu sa ma umplu de kk de fiecare data cand o schimb mereu se nimereste sa se umple pe body-uri ce trebuie scoase pe cap [batcap]   Si e asa de fericita.. da din picioruse si manute ..eu nu stiu pe ce sa mai pun mana si cum s ao mai intorc sa nu o manjesc mai tare...

Trebuie sa pun la loto si eu [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yvy, multumesc frumos. Alise a avut alergie si a mancat Humana SL (de soia). Insa T nu are nicio durere de burtica (nu s-a strans, chircit, nimic) si in afara de criza de seara din care se linisteste la fel de brusc cum incepe, noaptea nu zice nici miau si nici in rest nu plange. Are seara program de plans si atat.

 

Dar pana sa mergem la mare a mancat bine acest lp, nu credeam ca se poate declansa mai tarziu alergia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana pai atunci trebuie sa fii f atenta cand incepi diversificarea ca si L tot de la al meu a mostenit alergia (el nici nu sufera sa miroasa laptele ca varsa, iaurt nu mananca, decat f f rar branza)!

Eu din acest motiv am decis la B sa incep cu lactate de capra la diversificare, abia dupa 3 ani ii dau de vaca, nu ma mai risc sa patesc precum la L!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...