Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Urgenta majora...orice sfat e bine venit


Recommended Posts

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu te poti sfatui cu un veterinar,explicandu-i simptomele cainelui,sa ii dea un tratament?nu e cea mai buna solutie,dar in loc de nimic?daca spui ca e vaccinat,atunci e exclus sa fie o boala virala.daca nu reusesti si nu reusesti sa-l transporti,poti incerca  sa-i administrezi un antibiotic (augmentin merge bine,de uz uman),un antiinflamator (dexametazona se foloseste in cabinetele veterinare)........poate fi o simpla infectie pe caile respiratorii......mananca cainele,bea apa?

 

nu sunt medic veterinar,n-am studii de specialitate,doar ca situatiile m-au fortat uneori sa tratez eu insami animale,cu medicatie mai accesibila ca pret.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cabinetele veterinare au custi pe care le pot pune la dispozitia clientilor pt transportul animalelor. Noi asa am facut. A mers tatal meu la clinica, a luat tehnicianul si o cusca, au venit la fata locului, au sedat usor cainele, l-au dus in cusca de transport la cabinet, acolo l-a operat si asa, adormit dupa operatie, l-a adus tata acasa (fara cusca de data asta ca era inert). Postoperator am facut noi ce s-a putut, iar pt scos firele am adus din nou tehnicianul veterinar. Deci am plimbat asistentul dar a fost foarte ok pt caine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reusit sa ajungem la facultatea de medicina veterinara.Dupa doua radiografii,analize si ecografie cardiaca diacnosticul a fost scurt:Filarioza,pneumonie si o taietura la baza limbii de la un ciob.Se trateaza dar sansele sunt mici.Problema apare dupa tratarea filariozei,daca am inteles bine,ca trebuie sa elimine viermii din inima si i se pot infunda arterele cu ei.

Tot ce pot sa spun este ca s-a luptat ca un erou sa nu ne lase sa-i facem nimic.Dupa lupte aprige s-a declarat invins si a acceptat botnita si tratamentul.E baiat viteaz.Sa speram ca scapa.

 

Eu si Urs va multumim de sfaturi si va dorim multa sanatate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...