Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lentilele de contact


XIO

Recommended Posts

 

Nu am incercat niciodata lentile,numai gindul imi ridica parul pe ceafa,desi port ochelari in permanentza.

 

Dana

 

ahh...nici nu-ti dai seama ce minune omeneasca sunt. Eu n-as mai putea supravietui fara ele :).

 

am avut si colorate, cum zice Xio, (dar ale mele cu dioptrii). Si verzi, si lbastre am avut. Ce-i drept, asta se intampla acu' mai bine de 10 ani. Nu mi-au placut deloc, nu se miscau exact in acelasi ritm cu ochiul si aveam cateodata senzatia pentru fractiuni de secunda ca vad prin ceata.

Dar poate ca au mai progresat cu tehnica de atunci...eu aveam din alea valabile 2 ani.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pai dana, daca ideea care o macina pe xio este faptul ca 9 din 10 au ochii albastri, am presupus ca vrea sa arate la fel cu majoritatea (ma refer strict la culoarea ochilor).

 

off-topic : ieri, la festivitatile de deschidere a anului scolar, am remarcat o mamica, foarte dichisita, m-a intrigat nuanta ochilor ei, era un albastru nefiresc, artificial. mi-am spus in gand - precis are lentile de contact. cand a trecut pe langa mine, mi s-a confirmat ipoteza, si chiar arata aiurea de aproape, in jurul pupilei ramasese un foarte mic spatiu in care i se vedea culoarea naturala a irisului (spatiul acela este normal sa existe, lentila are deschiderea/zona transparenta fara culoare din mijloc facuta astfel incat sa nu blocheze pupila cand se dilata la maxim), respectiv un galben-verzui. nu stiu, aratau foarte ciudat ochii ei, nu straluceau ca ochii normali, pareau un pic opaci in zona colorata de lentila...parea de pe alta planeta :-))).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:)))))))) Data din Star trek? :))))

 

Corina, nu imi iau lentilele  ca sa arat ca ceilalti, mi le iau ca de nu stiu cand ma tot gandesc, si acum cand vad atatia in jurul meu ma racaie si mai tare :))))

Evident cei cu ochi albastri si verzi de la lucru imi spun cat d efrumosi sunt ochii caprui, nu 'asa spalaciti ca ai nostri', de caprioara bla bla bla.

Daca spuneti ca nu se adapteaza asa bine sunt curioasa cum va fi, ca eu sunt acolo fata care vorbeste cu ochii :)))))) e destul sa se uite cineva la mine si isi da seama ce se intampla, nici nu trebuie sa vorbesc mai ales in operatii unde mi se vad doar ochii. :)))))

Cu lentilele poate va trebui sa fac putina conversatie :)))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

am aproape 2 ani de cand port lentile de contact (de vedere). Acum sant in pauza, tocmai mi-am comandat altele noi.

Cand m-am decis, am fost la oftalmolog pentru prescriptie. Se masoara cu aparat special raza de curbura a ochiului, am probat acolo 2 feluri de lentile (de la producatori diferiti),

m-a verificat cu "aparatul" sa vada care se aseaza mai bine....

Precis ca si la lentilele colorate trebuie un consult inainte.

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...