Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Puncte negre pe frunte, la 10 ani


Recommended Posts

A fost un subiect despre acnee mai de mult, pe forumul vechi, dar la momentul respectiv nu ma interesa si acum nu-l mai gasesc.

 

Am observat de vreo luna ca fi-miu (10 ani jumate) are puncte negre pe frunte. Nu sant chiar la nivelul pielii, sant "inchistate" in niste brobonele, nu stiu cum sa explic mai plastic.

 

Pana una-alta am luat un gel de spalat pe fata de la Avene, din farmacie.

 

Ideea e ca m-a cam luat pe nepregatite (psihic:), sper sa nu ma mosteneasca pe mine, eu am luptat ceva cu acneea, dar nu am inceput chiar de la 10 ani...

 

Orice sfat e binevenit !

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

A fost un subiect despre acnee mai de mult, pe forumul vechi, dar la momentul respectiv nu ma interesa si acum nu-l mai gasesc.

 

Am observat de vreo luna ca fi-miu (10 ani jumate) are puncte negre pe frunte. Nu sant chiar la nivelul pielii, sant "inchistate" in niste brobonele, nu stiu cum sa explic mai plastic.

 

Pana una-alta am luat un gel de spalat pe fata de la Avene, din farmacie.

 

Ideea e ca m-a cam luat pe nepregatite (psihic:), sper sa nu ma mosteneasca pe mine, eu am luptat ceva cu acneea, dar nu am inceput chiar de la 10 ani...

 

Orice sfat e binevenit !

 

Ingrid si Cristi 10 ani

 

La noi au aparut inainte de 10 ani si puncte si cosulete. Am fost la dermatolog si ne-a dat Effaclar duo, gel de spalat si crema. Le folosim si tinem cosurile sub control. Cosuri care altfel ar exploda pentru ca vine pubertatea peste noi :((. Fi-miu are 11 ani si jumatate.

Am vazut ca daca uita 2-3 zile sa spele si sa se dea cu crema dimineata si seara imediat se umple de cosulete.

Eu l-am dus la dermato pentru ca sotul meu s-a luptat ani de zile in adolescenta cu acneea si i-au ramas si ceva semne, am inteles ca exista si o componenta genetica si n-am vrut sa risc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca pentru punctele negre se poat eface ceva!

 

Noi am incercat de toate...gel d efatza special pentru puncte negre si cosuri,plasturi...nimic nu a functzionat.Dar noi avem doar puncte negre...uneori in locuri und enu potzi face nimic(in ureche de exemplu)

 

Rabdare ...si atit!

 

Dana

 

La adulti se poate sigur, am vazut pe pielea mea. Am folosit Glyco A si s-au dus insa nu cred ca se poate folosi crema cu acid pe pielea copiilor.

 

Si fi-miu a avut puncte negre in ureche, le-am scos...greu... strangandu-le intre betisoare de curatat urechile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de fii mio vorbeam!

 

Nicio sansa sa-i "storc" monstrul megru din ureche! [:)]

atunci du-l la o cosmeticiana priceputa.

 

androix, in magazine exista gama de produse destinate combaterii punctelor negre/acneei. cred ca ar ajuta si un peeling delicat, o data pe saptamana. la avon, de ex, exista gama clearskin, au un produs pentru asa ceva- exfoliant pentru cosuri, mai exista gel cremos de curatare cu acid salicilic, inca un produs 3 in 1 - gel, exfoliant si masca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La adulti se poate sigur, am vazut pe pielea mea. Am folosit Glyco A si s-au dus insa nu cred ca se poate folosi crema cu acid pe pielea copiilor.

 

Si fi-miu a avut puncte negre in ureche, le-am scos...greu... strangandu-le intre betisoare de curatat urechile.

 

De unde ai mai facut rost de Glyco A de cand a disparut din farmacii?

 

Eu am inlocuit (dar nu sunt chiar 100% multumita) cu Keracnyl de la Ducray - are si Acid Glicolic, (dar doar 10%), si acid salicilic.

 

Ca indicatie are disparitia punctelor negre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

atunci du-l la o cosmeticiana priceputa.

 

androix, in magazine exista gama de produse destinate combaterii punctelor negre/acneei. cred ca ar ajuta si un peeling delicat, o data pe saptamana. la avon, de ex, exista gama clearskin, au un produs pentru asa ceva- exfoliant pentru cosuri, mai exista gel cremos de curatare cu acid salicilic, inca un produs 3 in 1 - gel, exfoliant si masca.

Nu vrea!

 

Noi am folosit toata gama aia expusa de tine si...fara rezultat.

 

Parerea mea  eca aucm s-au mai diminuat,dar al meu e mare fatza de copii vostri!Insa da ...si lui i-au aparut tot pe la virsta asta ,spusa de voi .

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...