Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Puncte negre pe frunte, la 10 ani


Recommended Posts

De unde ai mai facut rost de Glyco A de cand a disparut din farmacii?

 

Eu am inlocuit (dar nu sunt chiar 100% multumita) cu Keracnyl de la Ducray - are si Acid Glicolic, (dar doar 10%), si acid salicilic.

 

Ca indicatie are disparitia punctelor negre.

 

A disparut din farmacii? Cand? Mie chiar acum mi se termina flaconul, zilele astea aveam in plan sa cumpar. Eu gaseam la Dona, chiar ma duc maine sa vad daca mai au. Ultima oara am luat in aprilie sau mai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ai fost norocoasa. Poate ai luat printer ultimele flacoane. Cica importatorul exclusive a dat faliment (sau in orice caz, si-a schimbat activitatea) si nu s-au mai gandit cei de la Isis sa-si faca vreun alt contract...

 

Eu am cautat-o disperata ceva luni, am renuntat. Poate o s-o iau din Italia (sper, cand mai ai vreun drum).

 

dar cum mi se terminase tubul, ...m-am reorientat pentru moment.

 

Daca stie cineva pe unde se mai gaseste...sau daca afla ca reincep cei de la Isis distributia pe Romania, poate ne da si noua de veste.

 

Ramiris, tu faceai si peeling ul ala cu solutie mai concentrata? Eu nu am apucat sa fac niciunul. De unde faceai rost de solutie? Vreo farmacie din Bucuresti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sub nici o forma sa nu le scoti. 

Ei sunt practic copii si igiena nu e chiar asa de bine inradacinata in ei (adica nu cred ca se spala de fiecare data inainte sa puna mana pe fata) si risti sa se infecteze si sa fie si mai rau. 

Cred ca trebuie sa va inarmati cu rabdare, cu reguli stricte de igiena si sa bea multa apa. 

Si o vizita la dermatolog daca lucrurile ies de sub pragul psihic confortabil (al lui prag). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

dar cum mi se terminase tubul, ...m-am reorientat pentru moment.

 

 

 

Ramiris, tu faceai si peeling ul ala cu solutie mai concentrata? Eu nu am apucat sa fac niciunul. De unde faceai rost de solutie? Vreo farmacie din Bucuresti?

 

Daca nu gasesc Glyco A o sa iau si eu produsul de care zici tu. E chiar asa mare diferenta? Glyco A are 12% acid glycolic, Keracnyl spui ca are 10%, ar trebui sa fie oarecum similare efectele peelingului. Ca pret cum e?

 

Da, am facut si peelingul cu solutie concentrata, nu l-am luat din Bucuresti, il comandam la Mirela la Timisoara si mi-l trimitea ea prin curier. Asta intentionez sa fac si acum doar ca sunt putin cam dezamagita.ca a disparut crema... vroiam sa bag 6 saptamani de glyco A si dupa sa incep peelingul mediu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici un link Ramiris, ii scrie si compozitia, si un pret aproximativ:

http://www.medicamente24.ro/ducray-keracnyl-crema-antiacneica-crema-30ml.html

 

Sa-mi spui te rog daca gasesti Glyco A. Mi-a placut mult mai mult decat acest Keracnyl.

 

Am fost la farmacia de unde cumparam de obicei. Nu au insa au verificat stocul si m-au trimis la alta din acelasi lant unde figura stoc. Din pacate era doar o eroare in system, cand m-am dus acolo mi-au spus ca nu mai au si n-au mai avut demult :(.

O sa incerc sa gasesc pe cineva care pleaca in uk sa-mi cumpere. Daca nu gaseste o sa incerc Keracnyl desi din ce vad e conceput ca si tratament pt acnee, Glyco A e chiar peeling cosmetic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fii-mea a avut comedoame albe. Si pe frunte si pe obraji. Si unele negre.

Mai tarziu s-au transformat in acnee.

Dupa ce am incercat tot felul de tratamente si mers la diversi dermatologi am optat pentru Retin-A concentratie de 0,04%. Retin-A contine tretinoin - foarte bun pentru acenee, puncete negre si albe.

 

Dupa 2 saptamani a avut fata curata.

Intre timp nu am mai gasit acest Retin-A si am cumparat un inlocuitor: Isotrexin Gel.

Asta contine si el tretinoin si in plus are eritromicina.

 

Cum se foloseste:

Se da numai seara la culcare pe fata curatata bine cu apa. Se da numai pe locurile afectate. Cantitatea trebuie sa fie mica. In timpul tratamentului nu se folosesc sapun si alte lotiuni.

S-ar putea ca fata sa se usuce si sa se descuameze putin. In acest caz se da o zi da, o zi nu.

A doua zi dimineata, dupa ce se spala, se poate folosi o crema bio, hidratanta.

 

Tratamentul asta a fost singurul care la noi a mers.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la farmacia de unde cumparam de obicei. Nu au insa au verificat stocul si m-au trimis la alta din acelasi lant unde figura stoc. Din pacate era doar o eroare in system, cand m-am dus acolo mi-au spus ca nu mai au si n-au mai avut demult :(.

O sa incerc sa gasesc pe cineva care pleaca in uk sa-mi cumpere. Daca nu gaseste o sa incerc Keracnyl desi din ce vad e conceput ca si tratament pt acnee, Glyco A e chiar peeling cosmetic.

 

Da, vezi, exact asta ma nemultumeste si pe mine, ca are in compozitie si alte chestii dedicate pentru acnee - ori eu nu am avut vreun cos nici macar in adolescenta, am tenul uscat...chiar nu mi se potriveste treaba asta, dar pentru acidul glycolic am luat-o.

 

Cred ca mai degraba avem sanse in Franta decat in Uk. Firma producatoare este din Franta, am verificat pe site-ul lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Isotrexin gel mi-a recomandat si mie dermatologul pt punctele negre ale fiica-mii. Deocamdata n-am dat-o. Ea avea cateva pe barbie, dar le-am scos acasa, dupa ceva aburire, in maxime conditii de igiena si le-am dat apoi cu bepanthen. Zona a fost rosie vreo 2 zile, apoi s-a curatat fata bine. Si ea are aproape 11 ani, banuiesc ca pe la 15 nu va mai tine faza.

 

Un punct negru mare si gras a avut si fata mea cea mica in ureche. Cred ca-l avea de vreo 3 ani si a tot crescut in timp. Am reusit sa i-l scot in cele din urma, dar numai dupa ce am dat-o cu putina Lidocaina (spray de la farmacie), ca o durea ca naiba. Am folosit o scula din aia de care zicea cineva mai sus, ca un fel de ureche de ac supradimensionata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...