Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 (7)


Recommended Posts

Fetele multumesc de aprecieri la adresa Irinei.

Am vazut ceva valuri pe aici, nu m-am prins ce si cum..doar ca impricinata era Olimp.

 

Acum pun si eu gaz pe foc (sau nu) dar din anumite motive prefer sa scriu cat se poate de rar. Sper sa si pot ca dependenta e veche.

 

Paula nu uita sa imi dai adresa PM .

Pupici la mamici si pitici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 529
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

seara buna mamici

 

ce s-a intamplat iar?

 

Maeve Sami a refuzat Aptamil AR. A baut ceva dar greu si apoi a urlat ca din gura de sarpe. Acum suntem pe Beba Sensitive LR si ii merge f bine. Papa, nu mai plange asa isteric si mult, refluxul s-a diminuat. Doar caca e verde si pute dar asta e din cauza ca laptele asta e si HA. Sper ca suntem pe drumul cel bun. Oricum am reusit saptamana asta sa ne jucam stand pe spate in reprize de 15 min ceea ce e super unde pana acum nu statea nici 2 sec pe spate fara sa urle.

 

Ama tot m-am tinut sa-ti spun. Nu i se irita pielea la Sami cu pusul de plasture luni si joi. Cand il scot il ung cu ulei de galbenele si trece imediat roseata. Pielea e moale. Asa ca ramanem la modelul asta. Si am senzatia ca s-a mai micsorat umflatura dar poate mi se pare. In orice caz nu s-a marit. La voi? Ai remarcat vre-o inbunatatire? Cam care e planul, cat timp pansati?

 

Paula nu vad unde am scris ca ma astept sa imi spuna copilul povesti. Iar grijile pe care mi le fac nu sunt inventate ca de altfel nici starea copilului. Sunt convinsa ca oricare din voi ati reactiona la fel daca la 2 luni copilul nu a zambit niciodata, e incordat, nemultumit si urla de mama focului fara motiv evident sau mai putin evident dar exclus prin eliminare. Sper sa fi rezolvat problema cu laptele cu lactoza redusa. Eu zic ca zilele astea s-a comportat prima data ca un bebelus normal, relaxat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ele acum m-ai facut curioasa. Ce motive? Nu-i musai sa-mi raspunzi daca nu vrei. [flo2]Cum merge cu jobul? Ti-ai gasit un ritm?

 

Nu eu am nimic impotriva cu privatizarea dar nici cu forumul asa cum este. Fiecare din noi stie ca e vizibil ce scriem si da din casa cat e dispusa, nu? Rau intentionati sunt peste tot, nu cred ca ii putem evita 100%.

 

Ah..asta era. Adriana La Multi Ani si sa-ti traiasca baiatul! [flo2] Sper ca se accepta felicitari si retro-activ.

 

Cat despre incuscriri eu ma dau mama moderna: las copilul sa aleaga. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicaa, miltumesc. :)

Voiam sa-ti raspund mai de mult. Faptul ca nu a zambit poate sa nu fie relevant. De celelalte (plans, incordare etc.) nu ma pot pronunta. Dar Alexandru nu zambit pana pe la 5 luni. Era ori incruntat, ori mirat. Dupa aia s-a transformat in cel mai mare ranjit.

 

Apropos, am pus cateva poze pe Picasa de la ziua lui Alexandru (de sambata, nu de ieri).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana mersi. La noi avand nasterea cu vaccum pediatra ne-a spus sa fim atenti la chestia asta dar nu in mod special ca fiind capat de tara, important e sa ajungem sa-l relaxam. De asta mergem si la osteopat. Concluzia generala (moasa, pediatra si osteopat) e ca a suferit in timpul nasterii si acum se resimte. Plus o fi si chestia cu lactoza si uite ca nu e tocmai bine. Dar eu incep sa am sperante, zilele astea a fost chiar super, plangeam ieri de fericire dupa ce am reusit sa ne jucam 15 min si nu mi-a urlat.

 

Eu v-am povestit cum a fost nasterea? Ca nu mai stiu. Dupa ce m-am dilatat complet si am inceput sa imping mi s-au redus contractiile f tare si desi m-au bagat imediat pe picaturi nu si-au revenit. Dupa aprope 2 ore tot nu iesise, a inceput sa aiba puls f mare si atunci au folosit vaccumul sa-l deblocheze. Dupa deblocare am mai impins de 3-5 ori nu mai stiu exact si a iesit. Cezariana nu puteau sa mai faca ca era prea jos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicaa, ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun cu papa si atitudinea. Si la noi cam tot asa s-a manifestat dupa al 2lea plasture. Era totul rosu sub el dar uniform, fara zone de iritatie severa. Am dat cu bepanthen si a trecut in vreo 2h. Despre sac ce sa zic?! E mic imediat dupa ce ii scoatem plasturele dar se umple iar cand plange si se screme. Dr a spus ca sacul se tot umple pana cand se vor lipi muschii si nu va mai putea iesi continutul intestinului. Spatiul dintre muschi s-a diminuat de la inceput pana acum insa la ultima schimbare dr a apreciat cam aceeasi dimensiune ca la penultima...nu stiu ce sa cred... O fi eficient..nu o fi... Am zis ca mai mergem de cateva ori si sa vedem ce ne spune. Asta in mod normal se retrage de la sine cand se ridica bebe in picioare. Eu am stresul ca trambalez copilul degeaba la spital si nu o ajuta cu mare lucru... Voi cat v-ati gandit sa insistati?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicaa, scuze...nu mai tin minte excat ce ti-am scris, dar sigur te=a deranjat. Sa stii ca nu a fost intentia mea. Dau o [flo2] , sa ma scuzi.

E clar ca o mamica isi stie cel mai bine copilul, si simte cand ceva nu e ok. Cel mai mult m-am bazat si eu pe instinct...

 

Pe mine nu ma deranjeaza ca ne citesc si altele , ca si eu mai citesc prin alte parti, si asta nu ma face o obsedata.

 

Elena, iti trimit PM. Sunteti ok?

 

Olimp, te pui serios pe Monti? te las sa incepi sa-mi spui si mie cum e, si-mi fac si eu curaj sa vin acolo langa voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ama nu stiu cat sa insistam. Si la noi e o mare tevatura cu mersul la pansat ca nu avem decat 1 masina acum si aia e cu sotzul. Deci bus scrie pe mine. Daca nu ploua nu e bai, dar aici ploua des rau plus ca vine iarna. [:)] Am zis ca mai rezistam vre-o luna, daca vad progrese mai prelungesc 1 luna si tot asa. Desi din ian va fi f greu ca incep si eu serviciul si pediatrul e fix in directia opusa.

 

Paula nu-i bai [flo2] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...