Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum depasim o criza? Help!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ai facut ceva pe ascuns, ceva ce banuiai ca il va deranja pe sotul tau - ca altfel n-avea rost sa ascunzi. Deci din punctul asta de vedere i-ai inselat increderea. N-are nici o relevanta ca tu si restul universului considera ca n-are motiv sa sufere asa de tare, pe el probabil ca l-a durut destul de tare. Din pacate problema care exista initial s-a amplificat datorita alegerii tale de a te apropia de un alt barbat ( inca o data, specific, chiar daca nu e ceva rau in asta per se, faptul ca ai ascuns l-a privat de posibilitatea de a reactiona, asa ca acum isi manifesta si furia si frustrarea si gelozia) - asa ca e mult mai greu sa ajungi sa comunici cu el pe tema initiala. Poate ca simte nevoia ca tu sa iti asumi raspunderea pentru alegerea facuta, pentru ca indiferent de motivele tale, tu ai ales sa vorbesti cu altcineva nu cu el. Poate va ajunge sa inteleaga ca tu regreti ca ai reactionat gresit la problemele voastre de comunicare . Dar sincer, cred ca depinde in primul rand de el, si poate ca el nu e inca pregatit sa ierte, sau mai bine zis sa renunte la avantajul moral pe care il are asupra ta. Cat timp a trecut de cand a aflat ? [gravi] 36s + [fetita] Sophia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa cum spunea Ramona, ai gresit pentru ca te-ai lasat pusa la colt. iti este teama sa nu-l pierzi si asta te-a pus intr-o pozitie defensiva. de ce nu poti pur si simplu sa "stand up for your rights / believes / whishes / needs samd"? de ce trebuie sa iti fie rusine de ele si de ce trebuie sa iti fie rusine daca undeva ti-ai pierdut putin taria de spirit? in locul tau eu as recunoaste ca eram nefericita si ca am cedat unei nevoi nevinovate de intimitate. ca stiu ca era periculos ce faceam si imi propusesem sa nu merg mai departe. dar ca si el ar trebui sa realizeze ca ne aflam in pragul unei crize si cu siguranta nu este numai vina mea. recunosc solemn ca nu acesta este sfatul pe care l-as da unui barbat aflat in situatia ta [bat] (ce sa-i faci ... apartenenta la tagma) dar te sfatuiesc sa nu o mai faci pe pacatoasa mai mult decat sa admiti sincer si deschis ca ai gresit. in rest ... fa-l sa priceapa ca poate era cat pe ce sa te piarda pentru ca avea impresia ca lucrurile merg de la sine si ca tu nu trebuiesti ascultata si inteleasa ci ca numa' te uda cu apa 1 data pe saptamana. spune-i ca esti de acord cu el ca se simte tradat si etc da' ca acuma tb sa va hotarati daca vreti amandoi sa va re-apropiati. pedepsele sunt o porcarie si daca le aplica s-ar putea sa persiste in greseala. crede ca asta va duce la ceva mai bun decat deja a dus??? si mai intarzie si tu acasa o seara - doua ca sa ii fie teama. rezultate - in cazul in care nu vrea sa te piarda. daca nu sunt ... inseamna ca sentimentul din cauza caruia ai stat tete a tete cu acel tip este real ... concluzie: daca vei trai cu teama de a nu-l pierde ... daca vei trai cu orice fel de teama, vei pierde (nu pe el: pe tine; s-ar putea chiar sa-l recastigi pe el dar te pierzi pe tine si toata lumea pierde). Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Senzatia mea este ca tu te culpabilizezi prea tare( si zau daca are rost), sotul te simte ca tu iti pui cenusa in cap si atunci- cred ca din orgoliu ranit- incearca sa te faca sa te culpabilizezi si ma tare. Daca voi ati ajuns in situatia care ti-a generat tie atata disconfort psihic, e clar ca a existat undeva o vina a fiecaruia dintre voi . Si vina asta...clar...sotului tau ii convine sa o minimalizeze, aruncand pisica moarta in terenul tau. Faptul ca pe tine te afecteaza, lui ii da apa la moara si cred ca merge cu scenariile prea departe...Pentru ca asa i se pare mai confortabil pentru el! Parerea mea este sa lasati un pic lucrurile sa<<se aseze>>, tu sa incerci sa privesti mai detasata problema. Tu te simti vinovata??!? NU. Atunci de ce sa ii lasi impresia ca esti?! DETASEAZA-TE pentru o vreme de aceasta problema...si cred ca o sa se rezolve totul cu timpul...Cand va linistiti din criza, o sa puteti vorbi altfel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tipic masculin. Te ignora in mare stil si dup-aia iti scoate tot tie ochii ca nu esti papusa Barbie pana la capat sa suporti cu stoicism tot. Acum tu te simti vinovata de tot si el are scuza sa fie rece si nepasator cum era si inainte sa vorbesti cu persoana. Daca relatia a fost pur platonica as zice sa il lasi pana isi revine si sa te duci la psiholog cand ai chef sa vorbesti. Daca relatia a fost mai mult decat platonica ia-l de manuta si mergeti la consiliere amandoi. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Clover
Tipic masculin. Te ignora in mare stil si dup-aia iti scoate tot tie ochii ca nu esti papusa Barbie pana la capat sa suporti cu stoicism tot. Acum tu te simti vinovata de tot si el are scuza sa fie rece si nepasator cum era si inainte sa vorbesti cu persoana. Daca relatia a fost pur platonica as zice sa il lasi pana isi revine si sa te duci la psiholog cand ai chef sa vorbesti. Daca relatia a fost mai mult decat platonica ia-l de manuta si mergeti la consiliere amandoi.
Sunt de acord cu Clover ! "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru idei, chiar daca ele difera pe alocuri. Iepumic [iepu] [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=61c2re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu cred ca este vorba de control. Care e simplu de obtinut atunci cand "dar el s-a inchis in el si deschide gura doar ca sa ma certe, sa ma taxeze, sa fie acid...." Modelul imi e familiar, si, din pacate, la lipsa de maturitate alegem sa raspundem tot cu lipsa de maturitate, acceptand, scuzand, si cautand o cale de administrare a situatiei. Reactia sanatoasa nu este asta. Cand am fost copii si am vorbit urat, sau ne-am incapatanat, o palma peste bot ne-a argumentat suficient de explicit, cat sa devenim brusc cooperanti. O "palma peste bot" atitudinala ar fi mai eficienta decat orice alta tactica de "depasire a crizei". Pentru ca el habar n-are ca reactioneaza cu o imaturitate inacceptabila in lumea adulta, si-atunci o mie de vorbe un leu nu fac. Nu intelege ca atitudinea lui este una cu mare potential distructiv. Poate doar vorbind pe limba lui sa inteleaga cruzimea gestului lui. Altfel...urmatoarea data cand se va mai supara, va reactiona tot ca un copil incapatanat, iar tu vei deveni, cu timpul, o femeie docila, nerespectata, care nu mai prezinta interes, ca sa nu mai vorbesc cat de epuizata de eforturile de a printampina o noua scena de tacere... Este nevoie de un cumul de "palme peste bot", si nu de-alea timide si ezitante, ci de o corida indracita, perseverenta si fara slabiciuni, de sulite adanc infipte. Acestea se vor constitui in lectii suficient de usturatoare cat sa nu revina la prostul obicei de a te manipula prin tacere. Urasc atat de tare acest obicei, incat am simtit nevoia sa scriu aceasta postare mai...dura. Este de preferat, ca si in cazul copiilor, sa-i explici intai pentru ce primeste pedeapsa respectiva. Poti sa-i si explici de ce alegi TOCMAI ACEASTA pedeapsa. Altfel barbatul tau si relatia ta cu el, va ramane vesnic la nivel de clasa I, desi voi ar trebui sa fi dobandit deja cunostinte de clasa a X-a. Nu de alta, dar vin examene grele, daca stau sa ma gandesc ca asteptati si un ingeras in viata voastra. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

excelent ayleen.... jos palaria! as dori insa sa dai cateva exemple de "palme peste bot atitudinale", fix ca o "corida indracita" (superbe exprimari!)..pentru ca eu zic ca ea ar intelege mai bine ce sa faca...si nu doar ea ci toate femeile care ajung in situatii din astea. pupici _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Femeile care au motive sa fie sigure pe ele sunt dezirabile." - Userul Nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...