Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum depasim o criza? Help!


Recommended Posts

Apreciez parerile si sfaturile voastre. Adevarul este INTOTDEAUNA undeva la mijloc si, in virutatea acestui fapt, fiecare are, in felul ei, dreptate. Inca din prima postare am afirmat ca stiu pana unde merge vina mea, nu imi caut scuze si nici nu simt nevoia sa ma absolve nimeni de ea. Dar....apropo de ranirea celuilalt...fiecare relatie are o istorie, parti bune, parti rele.....candva a existat intre noi o situatie extrem de dificila care pe mine m-a ranit mult (pentru ca eram si mai la inceputul relatiei si ne pregateam si de nunta) si care a durat ceva timp (nu ma refer la o relatie cu o femeie ci la o refugiere intr-o relatie cu un joc pe calculator, de ex.....care pt. mine tot inselat se cheama.....daca tot timpul liber ti-l petreci cu calculatorul in loc sa ti-l petreci cu sotia...luni de zile etc....)iar eu.....am incercat sa gestionep;z situatia cum am putut eu mai bine si am trecut peste. Asta incearca sa faca si el acum,stiu asta, iar eu voi face tot posibilul sa ii recastig increderea, clar zdruncinata, daca nu pierduta. Ce vreau de fapt sa spun: chiar daca depinde foarte mult de el, sigur depinde si de mine....si sunt de principiul " eu m-am bagat in ....., tot eu trebuie sa ma scot" nu? Asadar nu arunc responsabilitatea pe umerii lui "am gresit, acuma iarta-ma....adica ce, nu poti???"....nu, departe de mine....insa daca tot ne straduim amandoi....cred ca este bine sa fim amandoi constructivi, ca sa evoluam, nu sa ne inglodam mai rau in ranchiuna, rautati etc., astea nu pot rezolva problemele. Iepumic [iepu] [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=61c2re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iepumic, doar incearca sa-ti imaginezi ca in loc sa se refugieze in jocurile de calculator s-ar fi refugiat in bratele alteia. Fara sa faca sex, doar sa se destainuie ce probleme de cuplu aveti voi. Ti-ar fi fost la fel de usor sa treci peste asta? Stiu ca iti doresti sa fie cooperant, si se poate ajunge la asta doar in timp si cu multa rabdare - dar acum el si-a pierdut increderea in tine, si trebuie sa faci in asa fel incat sa si-o recastige. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iepumic, si eu zic ca Adina [floare3], are nevoie de timp. Si tu de multa rabdare. Nu stiu cat timp o sa-i ia, ca nimeni nu are un reper fix, dar te iubeste si isi va reveni. Poate toata situatia asta va functiona ca o galeata de apa rece in cap , in sensul ca ii va deschide ochii si va intelege ca exista posibilitatea sa te piarda. Si va lua masuri. [gravi] 36s + [fetita] Sophia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iepumic, lasa-ma sa ghicesc: el acum, de cand e suparat, nu cumva se joaca pe computer din nou, sau, ma rog, petrece muuuult timp la computer, la televizor? [hot] Ca si-asa tu nu mai meriti atentia lui de cand ai facut grozavia cu confesiunea? Si nu-i asa ca tu ti-ai bagat singurica pumnul in gura si nu mai ai cum sa-i faci nici macar un singur repros, pt ca intre voi doi el e ala suparat? Ca, la o adica e indreptatit sa si divorteze, nu-i asa? Haide maaa... Spunea Adina "cand iubesti trebuie sa intelegi si sa nu faci lucrurile care il dor pe celalalt". Hehe, sa nu uitam ca el a inceput, refuzand sa comunice si sa coopereze. [xx(] Mie mi se pare ca o luna de stat bosumflat e mult prea destul. Da` el ce-are de nu-i mai trece? Nu cumva ii place sa o culpabilizeze pe sotie? Nu cumva se simte bine, curat si uscat in postura de barbat nedreptatit si tradat de sotie? Da` el ce crede ca sunt femeile, inca n-a aflat ca ele, de la facerea lumii incoace se confeseaza? Mai conteaza cui? Se simte inselat? Ha! Inseamna ca nu stie ce inseamna aia inselare. Inseamna ca inca nu i-a venit de hac nici o zana care sa il batjocoreasca si pe fata si pe dos. Daca e vorba ca "Cand iubesti trebuie sa intelegi si sa nu faci lucrurile care il dor pe celalalt", e timpul sa-si primeasca pedeapsa pt vina de a se fi comportat ca un copil caruia i se cuvine tot. Deh, all is fair in love and war! Baby, imi cereai exemple concrete. Am, desigur cateva idei, dar e tare periculos sa ii dai idei concrete unei femei nesigure pe ea, nesigure pe iubirea sotului ei, innebunita si macinata de pedeapsa nemiloasa a sotului pt ceva ce el a provocat. Ea simte nevoia de riposta, fireste, pt ca vede prea bine cat de disproportionata e supararea sotului. Dar orice masura va lua acum, va fi una timida si ezitanta. Ca sa nu o las in ceata, as spune ca orice masura hotarata ar fi una buna. Ca alege sa nu-i mai vorbeasca nici ea (de ce ar face-o daca tot vorbeste cu peretii?), sau ca alege sa-l mistocareasca, sa-l certe, sa-l paraseasca, sa-l dispretuiasca, sa lipseasca seri de-acasa, etc..., ideea e aceeasi: el trebuie sa inteleaga ca barbatii-plod-mofturos-autoritar-dominant [bibe]mananca bataita. Si nicidecum nu au ce cauta printre adulti. Ca sa nu mai spun ca e ridicol sa vrea relatie cu o femeie. Uh, ce barbat![xx(] Oare lui nu-i da nimeni nici o lectie? Asaaaa, una adevarata, ca sa stie ca o convietuire de tip control-supusenie nu se poate decat in imaginatia lui de baietel razgaiat? Hm, ce noroc a avut el, dom`le cu Iepumic! Sau poate s-au ales unul pe altul raspunzandu-si reciproc unor nevoi mai adanci decat imi permite mie foaia de hartie sa le enumar exhaustiv ...[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ayleen cred ca singurul comentariu pe care pot sa-l fac la raspunsul tau este asta: [flo][flo][flo][flo]. Si apropo de "masuri hotarate", am observat din experientele anterioare din relatia asta orice lectie o poate invata numai prin metoda "cui pe cui se scoate"....l-am vindecat de jucatul pe calculator cumparandu-mi un calculator si jucand mai mult ca el....NIMIC altceva nu a mers, nici vorba buna, nici certurile etc. La supararile ca "vacarul pe sat", cu dat muzica tare la 2 noaptea ca sa nu poata dormi nevasta am raspuns cu scos siguranta din tabloul electric [:D].Astea sunt masuri extreme, desigur....si intotdeauna au reprezentat ultima optiune, ultima metoda....pentru ca nu ma reprezinta, eu sunt omul vorbei bune, al discutiilor amiabile si al rezolvarilor diplomatice, nu-mi plac razboaiele. Daca s-ar putea rezolva totul asa......ar fi super.....cu unii oameni nu merge insa decat cu militaria data jos din pod. Iepumic [iepu] [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=61c2re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite vezi, Iepumic, ce mult conteaza ca il stii la ce stimuli reactioneaza. Si trag concluzia ca oamenii sunt foarte diferiti. Sincera sa fiu, daca ma pun eu in locul lui, in situatia de acum, sa primesc din partea partenerului reactii de genul a ce s-a zis mai sus (lipsa noaptea, cui pe cui, etc)- cu siguranta asta ar fi calea cea mai sigura spre o despartire. Dar daca tu zici ca el nu e asa si reactioneaza la chestii din astea socante, atunci stii mai bine ce ai de facut. [flo] Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, in cazul de fata mi s-ar parea deplasat sa reactionez prea dur....din contra, incerc sa fiu cat pot de intelegatoare si de calma. Abia daca nu voi obtine absolut nici un rezultat intr-un oarecare timp....imi voi pierde probabil rabdarea...altfel, raman la ideea ca "vorba dulce mult aduce", chiar daca in unele cazuri mai e nevoie si putina mustruluiala. Iepumic [iepu] [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=61c2re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Iepumic, Aici sunt de acord cu tine: vorba dulce mult aduce. Sigur, vorba dulce presupune un mare consum psihic pentru tine, mai ales ca vorbele tale in trec pe langa urechi, iar el este incapatanat, neconcesiv... Stiu eu ce vreau sa zic, pentru ca sunt mandra detinatoare, de mai mult de doi ani, a unui iubit adorabil, care insa se joaca la computer fiecare milisecunda libera (da, si timpul pe care ar trebui sa il petrecem impreuna intra in categoria asta). Deci eu stiu ce inseamna consum psihic, o da, pt ca, in ciuda tehnicilor mele persuasive de mare inventivitate, nimic nu mi-a reusit.(Mi-a placut ideea ta, este...socanta dar aplicabila in cazul meu). Este foarte asemanator cu sotul tau, si in sensul ca supararile lui sunt la fel de neinduplecate si imprevizibile, de reuseste de fiecare data sa ma dea cu fundu` de pamant si raman fara suflare. Cum depasesc criza? Pai sa-ti spun: de regula ma supar si eu la fel de tare pe el(cand ma simt nedreptatita sunt la fel de incapatanata ca el; devin crunta, tai din mine si nu curge sange[:(!]. Ma tine o intre zece zile si o luna[:D], timp in care fierb si urzesc planuri de razbunare, stand la mama acasa. Dupa care ma duc peste el [neand]sa vorbim [blabla]. Dupa ce mananc toata carnea de pe el, cedeaza psihic (la propriu, da). Si o lasa si el cum a picat, o las si eu (prea ocupata fiind sa imi desumflu ochii si sa sug Strepsils pt gat)... Si apoi ne vedem de treaba, ca si cum nu s-a intamplat nimic. Apoi, ce invata fiecare din asta...Dumnezeu cu mila[cheers] Si tot asa, de fiecare data [ups] Dar mie nu mi-e frica de el. Pentru ca si eu sunt incapatanata si, de ce sa nu recunosc, un pic obtuza, cand sunt convinsa ca am dreptate. Si sunt foarte, foarte sigura pe mine. Sufar ca un caine, dar nimic in lume nu ma poate convinge ca eu nu mai gasesc altul de pus in loc si, probabil asa am sa gandesc si la 80 de ani, cand am sa flirtez la priveghiul barbatului[vampa]. N-am fost intotdeauna asa, e o gandire pe care mi-am cultivat-o cu grija ca sa nu mai sufar. Asta e carja mea si...functioneaza[bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

El va folosi sentimentul tau de vina atita timp cit te vei culpabiliza singura. Si o va face pentru ca daca nu esti tu de vina (ca vrei mai mult decit poate sa ofere el), este el (ca nu are destul de oferit). A L’amore che move il sole e l’altre stelle. [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada"]Camera lui Marcu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...