Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trei lucruri pe care nu au voie sa le faca controlorii companiilor de transport public


Recommended Posts

Util subiectul Marius [flo2] ,mai ales pt noi cei care avem copii adolescenti .Ii voi arata si lui Robert ca pe viitor sa stie ,nu de alta dar asta-vara a ratat un antrenament  la nationala deoarece si-a uitat abonamentul acasa si controlorii l-au dat jos din  tramvai si i-au confiscat si cei 20 lei pe care-i avea in buzunar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Util subiectul Marius [flo2] ,mai ales pt noi cei care avem copii adolescenti .Ii voi arata si lui Robert ca pe viitor sa stie ,nu de alta dar asta-vara a ratat un antrenament  la nationala deoarece si-a uitat abonamentul acasa si controlorii l-au dat jos din  tramvai si i-au confiscat si cei 20 lei pe care-i avea in buzunar.

Vrei sa zici "i-au furat" cei 20 de lei pe care ii avea in buzunar.

 

Cand eram pustoaica puneam si eu placa "duceti-ma la politie" si umblam cu buletinul in sosete, cred ca merge si acum. In cele cateva ocazii cand m-au prins nu am gasit pe nimeni dispus chiar sa ma duca la sectie. Ma incurajam ca auzisem eu nu stiu de unde ca politistii ii iau la misto pe controlori cand vin pe la sectie si de rusine prefera sa nu mearga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat ceva : aici exista 2 feluri de trenuri : cele interregionale, intercity (unde exista controlori tot timpul) si cele pe distante scurte, unde si scrie peste tot ca trebuie sa ai bilet cand te urci in tren, controalele facandu-se din cand in cand. La orele de varf este insa ft aglomerat, asa ca rar se controleaza in aceste trenuri pe distante scurte. Dar eu una nu as merge fara bilet .

Iar aici ti se trimite amenda acasa, nu platesti nimic pe loc.

 

Pt copiii 6-16 ani poti face un abo special, costa 30 fr/an si pot merge cu oricare din parinti sau bunici pe biletul lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai deci daca esti prins fara bilet...ei nu au voie sa te legitimeze...poti spune ca te cheama Valerica Popa (desi te cheama Grecu Eugen) si-ti fac proces verbal pe Valerica Popa?

 

Hmm...nu e chiar in regula treaba asta cu ne-legitimatul.

 

Iar ca sa urmbli tu, controlor fiind, mereu cu politia dupa tine...hai sa fim seriosi. E mai mult ca sigur ca hai, poate nu la fiecare autobus...dar la al 2lea autobus, tot gasesti pe cineva fara bilet. Ce faci, umbli cu politistul dupatine? Pai ala nu are si altceva de facut? sau emiti un proces verbal pe un fake-name?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu-ti face nimeni proces verbal decat daca te legitimezi nu asa pe vorbe. Tocmai asta e faza.

Si faptul ca nu pot umbla cu politia dupa ei este si motivul pentru care multi sunt agresivi si ajung sa te fure pe fata.

 

Eu in schimb am alta problema: acum vreo doua luni mi-am lasat masina in service si am plecat sa ma plimb pana termina nenea ala de facut ce avea de facut la ea. Am dat sa ma sui intr-un tramvai dar am renuntat pentru ca nu aveam de unde sa-mi incarc cartela si mai mult decat atat nu exista un cititor in nicio statie incat sa verific macar cat mai aveam pe cartela aia ca nici nu stiam daca mai am sau nu de-o calatorie! Era sambata dimineata dar asta oricum nu conteaza pentru ca nu am intalnit in 3 statii cat am facut pe jos nicio ghereta inchisa. In schimb o echipa serioasa de controlori se plimba in sus si-n jos pe linia aia de tramvai fix in intervalul ala de 3 statii.  Stiu ca exista un numar de sms unde trimiti si nu stiu ce naiba primesti inapoi un cod, desi nu-s chiar atehnica mi s-a parut tare complicat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai deci daca esti prins fara bilet...ei nu au voie sa te legitimeze...poti spune ca te cheama Valerica Popa (desi te cheama Grecu Eugen) si-ti fac proces verbal pe Valerica Popa?

 

Hmm...nu e chiar in regula treaba asta cu ne-legitimatul.

 

 

 

Ideea este ca iti dai acordul, odata cu buletinul. Iti recunosti fapta.

Daca nu vrei, oamenii aia nu au dreptul sa te legitimeze. Dar au dreptul sa cheme un echipaj de politie. Sau sa te insoteasca la sectie. Iar aia au tot dreptul sa te legitimeze.

 

Androix, sunt afise peste tot (in transpot) cu nr. pentru SMS. N-ai cum sa le ratezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu un meci cu controlorii, din pacate  m-au cam "facut", caci imi uitasem abonamentul acasa si mi-au dat amenda, pacalindu-ma ca daca nu o platesc atunci pe loc, voi plati dublu. Si faptul de mi-am uitat abonamentul acasa (ca le-am zis ca am ab.) nu ma scuteste de plata amenzii, ca este ca si cum nu l-ai avea deloc, deci o contraventie.

 

S-au purtat f urat cu mine, mi-au vorbit un 2 peri.

 

DIn pacate nu am actionat in instant, tot asa, de frica judecatorului si de complicatiile ce pot recurge de aici.

 

I-am reclamat doar in fata sefului lor de la RATB [:D]. Am cerut audienta ca vreau sa reclam o echipa de controlori, si culmea ca acel domn m-a primit a doua zi (cum ar veni la 2 zile dupa ce m-au "prins" aia).

M-am dus cu toate documentatia, cu abonamentul valabil, cu pv-ul de amenda, si am spus ce s-a intamplat (o sa fusem si in scris). M-a ascultat omul, pe urma a chemat echipa de soc (aia de m-au controlat pe mine), I-a luat destul de tare ca "uita d-ra avea abonament valabil, ce-ati avut cu ea", unul din barbati a inceput cu texte de nu-l credea nici naiba, cum ca eu l-as si luat de brat si l-as si agresat (eu destul de firava, Rufus ma cunoaste si personal, iar barbatul ala destul de inalt si solid)- nu prea se potrivea treaba, plus ca eu nu am zis ca nu aveam abonamentul acasa, ca am zis ca nu am deloc bla bla bla

Am cerut sa le dea mustrare, avertisment, si mi-a zis ca le da...

Si pe urma mi-a zis ca-i pare rau pt ce s-a intamplat, ca astia sunt oamenii, de calitatea asta, nu are de unde sa scoata altii si ca incearca sa-i tina in frau cum poate, si ca reclamatiile oamenilor ii ajuta si pe ei (pe sefii de au in subordine controlorii)

 

O alta situatie aiurea de am patit-o, atunci nu aveam intr-adevar bilet a fost urmatoarea:

Am mers cu un 601 pana la politehnica. cu o statie inainte, autobuzul avea capat si erai obligat sa te dai jos din el si sa iei altul care era cu cativa metri mai in fata. In primul autobus imi taxesem biletul, insa nestiind de chestia asta (nu prea merg pe ruta aia) nu am mai avut alt bilet la mine (era pe vremea cu biletele din hartie) si nici ghereta nu era. Si s-a suit controlul, unde-i biletul, nu-I biletul  ca ala anterior nu era bun, fiind taxat in alt autobus.... ca trebuia sa taxez si aici....

N-am avut incotro, am platit, dar mi s-a parut stupid ca pe aceeasi ruta sa fiu practice nevoita sa taxez de 2 ori, mi se parea normal sa fie valabil biletul anterior... Nici nu am stiut ca acolo e capat (pe acolo prin zona Semanatorii). In fine, pe asta o accept mai usor decat pe anterioara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...