Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trei lucruri pe care nu au voie sa le faca controlorii companiilor de transport public


Recommended Posts

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In urma cu 2 ani am mers cateva luni zilnic pe ruta 783, autobuzul care leaga Piata Unirii de aeroport, erau foarte multe echipe de controlori si tot timpul aveau "clienti" deoarece instructiunile de bifare a cartelei in autobuz erau numai in limba romana si bifau ori numai pentru o persoana desi erau mai multe ori dadea aparatul eroare si ei credeau ca au bifat cartela. De cateva ori am vazut cum oamenii dadeau bani celor care le aduceau bagajele si ii indrumau catre autobuz crezand ca sunt angajati oficiali ai regiei de transport.

Un singur controlor am vazut sa inteleaga situatia si sa explice cum trebuie procedat.........poate era singurul care vorbea engleza. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca iti dai acordul, odata cu buletinul. Iti recunosti fapta.

Daca nu vrei, oamenii aia nu au dreptul sa te legitimeze. Dar au dreptul sa cheme un echipaj de politie. Sau sa te insoteasca la sectie. Iar aia au tot dreptul sa te legitimeze.

 

Androix, sunt afise peste tot (in transpot) cu nr. pentru SMS. N-ai cum sa le ratezi.

 

Pai daca ai bilet, nu te legitimeaza nimeni.

 

Dar daca nu ai bilet...pai cum adica sa nu-ti recunosti fapta? N-ai bilet, platesti amenda, si cu asta basta! Chiar daca ti-ai uitat abonamentul acasa.  Daca o platesti pe loc poate nu mai conteaza numele, dar altfel...cum sa emita ei PV pe ceva ce declara unul, altul...hai ca nu e in regula deloc asa.

 

Or fi ei agresivi, si rai, si cum or fi - dar nici fofilarea asta prin faptul ca nu au voie sa te legitimeze - deci cu alte cuvinte plateste ciuciu declarat in PV amenda - nu e ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si cum fac deci concret? De fiecare data cand prind pe cineva fara bilet cheama politia ca sa-i poata legitima?

 

Copiii de la ce varsta trebuie sa aiba bilet? Si cum se procedeaza in cazul copiiilor ce nu au inca bulletin dar sunt prinsi fara bilet in autobus?

 din cate stiu eu copiii sunt obligati sa aiba bilet/abonament incepand din cls a 1-a. fiul meu mergea/venea la/de la scoala zilnic cu autobusul si nu a fost niciodata controlat. Si au fost cazuri cand eram cu el in troleu/autobus, controlorii mi-au cerut biletul doar mie... in orice caz eu ii facusem abonament lunar. 

tin minte cand aveam vreo 8 ani am vrut si eu sa fac o tura cu troleul impreuna cu o prietena, fara bilet ofcourse...ne-au prins controlorii, ne-au coborit in prima statie si mi-au confiscat inelul de argint spunand ca atunci cand vin parintii sa plateasca amenda mi-o vor returna. insa eu nu am zis nimic acasa,de frica  [batcap]

cert este ca din acel moment nu ma urc fara bilet niciodata. de multe ori mergeam pe jos daca nu aveam bani sau loc de unde sa imi iau bilet.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si cum fac deci concret? De fiecare data cand prind pe cineva fara bilet cheama politia ca sa-i poata legitima?

 

Copiii de la ce varsta trebuie sa aiba bilet? Si cum se procedeaza in cazul copiiilor ce nu au inca bulletin dar sunt prinsi fara bilet in autobus?

 

Nu cheama politia, dar se poarta brutal, agreseaza verbal sau uneori si fizic tocmai ca sa intimideze persoana gasita fara bilet/cartela/abonament si sa se legimiteze de buna voie ca sa ii poata intocmi proces verbal. Parerea mea e ca au target de facut, altfel i-ar cam durea in fund. Nu mai pun la socoteala furtul, ca asta se numeste furt sa confisti banii din buzunarul unui copil/adolescent ce-o fi baiatul lui Ralualexandrei, sau inelul de pe degetul unui copil de 8 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si cum fac deci concret? De fiecare data cand prind pe cineva fara bilet cheama politia ca sa-i poata legitima?

 

Copiii de la ce varsta trebuie sa aiba bilet? Si cum se procedeaza in cazul copiiilor ce nu au inca bulletin dar sunt prinsi fara bilet in autobus?

 

Pai credeam ca a fost clar pana acum: politia (si jandarmeria, completeaza articolul ala) sunt cei care legal te pot legitima. Nu controlorii RATB sau alte orase. nu nasu' in tren, nu paznicul de la intrarea in bloc.

Desigur, este unanim acceptat ca le poti da actul acestor persoane...dar NU au dreptul legal sa te forteze sa o faci.

Amenda se emite NUMAI pe baza actului de identitate.

Si DA, daca nu consimti sa dai actul, cheama politia pentru a le semnala o contraventie. Asa cum si tu chemi politia daca ai nevoie. O cheama de fiecare data cand prind pe cineva fara bilet? Nu stiu si nu ma inteeseaza...nu eu am facut legea, asa ca u e treaba mea decat sa o respect.

Ti se pare fofilare? Pai daca o faci in cadru legal, poti sa-i spui cum vrei.

Avand in vedere derapajele de care au dat dovada controlorii (cele semnalate in presa) precum si cele vazute prin mijloacele de transport, prefer ca fetele mele de exemplu sa ceara sa fie insotite la politie sau sa vina un echipaj care sa le legitimeze. Macar le scutesc de mitocania alora si evit sa scrie in procesul ala verbalca eventual au comis si o crima intre timp.

Am discutat azi cu Ioana despre subiect, ocazie cu care am aflat ca a fost cautata odata si in geanta de un controlor care nu a crezut-o ca si-a uitat ab. acasa si toate actele.Asa ca nu prea ma intereseaza cum ii zice: fofilare sau preventie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un comportament abuziv trebuie reclamat - asta fara indoiala. Se poate afla foarte usor ce echipa a fost in autobuzul X la ora Y in control si ei trebuie sa suporte consecintele legale pentru furt sau deposedare de bunuri sau cum s-o numi asta.

 

Oare in afara tot este nevoie sa cheme politia de fiecare data cand este prins un individ fara bilet in autobus? Si ne mai miram de bani publici aruncati aiurea...

 

Si in tren banuiesc ca e la fel...nu are voie sa te legitimeze, deci poti sa-i dai cu tifla daca vrei...mergi fara bilet...poate pe asta se bazeaza si blatistii...hmm. Tot la concluzia ca asta e tara lui Papura Voda ajungem.
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un comportament abuziv trebuie reclamat - asta fara indoiala. Se poate afla foarte usor ce echipa a fost in autobuzul X la ora Y in control si ei trebuie sa suporte consecintele legale pentru furt sau deposedare de bunuri sau cum s-o numi asta.

 

 

 

Uite, daca tu esti de acord ca cea mai buna metoda este sa fii abuzat si apoi sa reclami si, nu asa, cei vinovati vor suporta consecintele, eu nu am nimic impotriva.

Eu nu sunt de acord si mai bine umbla ei dupa mine sa ma legitimeze cu politia decat sa caut eu martori si sa-i duc in instante. Si cu mine mai e cum mai e...ca nu-s chiar firav, nu-mi cauta in buzunare...dar de ce trebuie sa-mi supun fetele la tratamentele astea? Ca tu crezi ca se arunca banii publici aiurea? Nimic nu e aiurea daca se petrece in cadru legal. Doar in opinia unora e altfel...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...