Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trei lucruri pe care nu au voie sa le faca controlorii companiilor de transport public


Recommended Posts

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[:)] Monica, nu-i poti chema.

Trupele speciale sunt chemate de politie sau jandarmi atunci cand situatie ii depaseste pe acestia in teren. Sau sunt trimise in actiuni specifice.

Dar sperie pe toata lumea...si cand specifici minor-sechestrare-mascati, devine foarte plauzibil. Asa ca nu le vine sa se joace cu asa ceva, controlorii nu sunt infractori, sunt doar prost crescuti (unii dintre ei, desigur). E foarte usor sa comita un abuz cand au in fatza copii sau batrani. De exemplu astazi se incordasera vreo doi pe o batrana, cred ca avea vreo 80 de ani. Asta in masura in care in Bucuresti transportul pensionarilor este gratuit. Cred ca n-avea la ea talon de pensie sau nu stiu ce trebuia sa aiba, nici nu auzea bine si aia ragneau la ea ca nu e in regula...si sa le dea buletinul. Le-am zis si eu ca se fac de toata bafta, cu o baba s-au gasit sa faca ordine? s-o lase in pace...si-au renuntat. Nu stiu de unde-i alege...dar e clar ca au probleme de comportament.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa revenim cu picioarele pe pamant: era vorba de cazul cand esti prins FARA bilet. Deci esti in culpa. Deci atunci, trebuie sa platesti. Echipele respective trebuie sa aiba posibilitatea sa amendeze persoana fara bilet, si asta fara interventia politiei. Altfel, chiar nu vad cum ar putea sa-si faca treaba.

 

Ca tie ti se pare normal sa te razbuni cumva cu scuza ca altii au facut rau unuia sau altuia...nu, sorry, asta mie n-o sa mi se para normal in veci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, am inteles, merci de explicatii [:)]

Ma gandeam eu ca nu-s asa usor de chemat, dar oricum, m-am uitat in pozele de pe site-ul lor, chiar arata infricosator... deci clar nimeni nu ar vrea sa aibe de-a face cu ei. [:-)))]

 

Transportul in Bucuresti pentru pensionari este gratuity, trebuie sa ai la tine CI si ultimul talon de pensie.

De asta de obicei persoanele in varsta nici nu prea sunt controlate, ca se stie ca au dreptul la gratuitate, asa ca nu stiu ce le-a casunat alora pe biata babuta.

 

Offf topic: Rufus, ne mai intalnim in grup compact la vreo donare de sange? Din pacate 2 dintre actiuni le=am ratat, am avut fixate niste audituri chiar in zilele respective... Sa ma anunti daca afli ceva, te rog [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am patit o faza naspa cu niste controlori din Constanta.

Erau bilete cu 2 capete, pt o cursa CT-CT taxai un capat, pt o cursa CT-Mamaia taxai ambele capete. Granita era la statia Delfinariu. Eu nu am stiut chestia asta, credeam ca se taxeaza doar un capat in Bucuresti...

 

Intr-o seara, veneam de undeva si pe urma am luat autobuzul din CT pana la Mamaia, unde stateam, taxasem 1 capat, m-au prins controlorii ca nu aveam si celalalt capat taxat. Nu m-au mai lasat sa taxez, cu toate ca le-am explicat frumos ca nu am stiut... Nimic, jos la prima statie si amenda.

 

Eu - OK, cat e amenda? Tin minte ca in Bucuresti, la vremea aceea amenda era de 75.000 lei vechi (in anul 1999), asa ca ma asteptam la o suma asemanatoare, cat putea sa difere de la oras la oras?? Vroiam sa le-o platesc si sa scap de ei. Raspunsul lor vine ca un traznet: amenda este de 600.000 lei (vechi) [smulgpar] Wow!!! Da, asa e la Constanta, domnisoara! (eu sunt sigura si acum ca era baliverna, nu avea cum sa difere atat, oricat ar fi consiliile locale diferite de la oras la oras; si acum in Bucuresti amenda e de 50 de lei, echivalent cu 500.000 lei vechi).

 

Deci amenda pe loc de 600.000 lei... oleleu, de unde sa scot atatia bani??? cred ca nici nu mai aveam atatia la mine. Aia, ok, nu-I ai, buletinul la control! (exact ce zicea Marius ca nu au dreptul sa faca) si scriem PV si trimitem acasa pentru plata, cand ma intorc.

Nu vroiam, era o suma mariaoara la vremea aia, 600.000 lei si ca atare nu am vrut sa le arat CI, am declarant ca l-am uitat.

Aia - OK, atunci hai cu noi! Eu: unde? AIa: nu va intereseaza, hai cu noi, sau va ganditi daca aveti CI sau un alt act cu care sa va legitimati!

 

Se facuse seara, credeam ca am imbulinat-o definitiv, ma si vedeam dusa nu stiu unde (erau 3 barbati), de am zis ca gata le dau buletinul si asta e.... sa-mi trimita acasa si gata. Doar ca-mi fulgera prin gand sa le dau carnetul de student, ca nu am adresa pe el. "aaaa, ati vazut D-ra ca ati gasit totusi un act???"

"aaaa, vad ca sunteti din Bucuresti, acolo mai merge cu spaga la controlori, aici cu noi la constanta nu merge!!!" Ok, nu merge..ce sa fac acu?

Nu mai stiu ce au mai mosmondit aia cu capetele lor seci, m-au mai intrebat de sanatate  ca a, sunt studenta? si la ce hotel sunt cazata (le-am zis altul, ca nu mi se parea normal sa ma intrebe asta), s-au mai scobit in crestete si au zis ca sa le dau 40.000 de lei si sunt libera sa plec. Le-am dat 50.000 si am tulit-o rapid sa nu se razgandeasca! [alcool] . fara vreun PV fara nimic. Deh, oamenii care nu luau spaga, nu ca cei din Buc [:-)))]

"Sa aveti grija cum taxati biletul data viitoare, ca suntem cu ochii pe dvs si data viitoare nu va mai iertam!!" - aud in urma mea

 

Ciudat mi se pare si acum comportamentul lor... clar au vrut sa joace la intimidare si m-au prins pe mine la 20 de ani (care aratam ca de 15-16, ca li s-a parut f ciudat ca sunt studenta). Nici in ziua de azi nu stiu cum de s-or fi razgandit...

Telefon mobil nu aveam pe vremea aia, sa fi sunat la 112 daca ma simteam in pericol, de fugit nu am incercat, dar nu aveam nici o sansa... mi-era teama, si cred ca in momentele alea am jucat la tehnica "tragerii de timp". Cred ca vreo ora am stat cu totul, plus partea a doua de drum.... ma daduse toata lumea disparuta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar si primirea mitei, la fel.

 

Nu m-a dus mintea ce altceva sa fac la ora aceea tarzie, imi tataia fundul de frica. Iar suma aia de-o cereau era aberanta, ar merge pentru zilele noastre, nu pt anul 1999. Au plusat, iar eu pur si simplu nu aveam atatia bani.

 

Ok, cu biletul ala am gresit ca nu am intrebat pe cineva, pur si simplu nu mi-a dat prin cap. Dar controlorii aia erau de dat pe mana politiei pt sarlatanie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa chemi politia. Bine, pentru 1999...nu stiu ce solutii erau, acum sunt.

112...si rezolvi urgent.

daca tot n-o cheama ei...macar o chemi tu si stii clar ca nu-si fac aia de cap.

 

Oricum, poate ca ar fi trebuit si sa-i reclami ulterior, asa cum ai facut cu ceilalti din Bucuresti, si ai vazut ca macar ceva-ceva s-a miscat. Tocmai pentru ca nu-i reclama nimeni, ei isi fac de cap. Pai nu e ok asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...