Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alaptarea - minunea de a-ti hrani puiul


rosanita

Recommended Posts

Pana sa devin mama, acum 8 ani, priveam alaptarea ca pe ceva...obositor, greu de indurat si care aduce atingere pudoarei, daca este "savarsita" in public!

Insa, o data cu venirea pe lume a primului copil, totul s-a schimbat! Alaptarea este modalitatea de a-ti hrani puiul, insa este hranit si sufletul  mamei! El se hraneste cu privirea ingerasului, cu atingerea pielii acestuia, moale si catifeltata, cu multa candoare ce este emanata in aceste clipe unice.Totul este invaluit in iubire fara margini, in emotie si implinire sufleteasca!Timpul se opreste, parca, in loc...

 

Acum imi alaptez al doilea prunc..care nu mai este chiar bebelusa, a implinit deja un anisor.

Ma lupt, zilnic, cu "sfaturile" apropiatilor care imi dau de inteles ca ce fac eu dauneaza copilului, ca e muuult prea mare ca sa o alaptez! Insa, eu imi ascult vocatia de mama si voi continua sa imi alaptez copilul atat cat voi considera eu:)

 

Sper sa citeasca aceste randuri multe viitoare mamici, sa creada tot ce spun, si, peste ceva timp, sa transmita mai departe  impresiile lor:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca un an nu e foarte mare, acum depinde cat timp vrei sa o alaptezi.

Sunt si cazuri extreme, cand mie chiar mi se pare ca e cazul sa nu se mai alapteze, adica peste 2 ani mie mi se pare prea mult. Ca sa nu mai zic de 6-7 ani cum mai vad pe anumite site-uri.

 

In rest, sunt total pro alaptat, chiar exclusiv, daca mamica are laptic si bebe se satura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da? Al meu are 2 ani si aproape 2 luni. Inca suge, nu atat pentru lapte ci mai mult pentru confort dar sunt momente cand e bine si ca e lapte. Lipsesc 9-10 ore pe zi, in timpul cand sunt acasa am si de pregatit diverse si ne ramane putin timp impreuna. Mai ales ca el mananca incet, deci in afara meselor nu avem mult timp impreuna. Si el simte nevoia sa se aciueze la sanul meu sa mi-arate ca ma iubeste si sa verifice ca eu il iubesc. Eu personal nu vad nici un rau in asta si cui i se pare extrem n-are decat sa nu faca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...