Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 (8)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

'mneața!

 

Dana, la mulți ani!  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Amalia, pupăm buburuzele.

 

Alina, aoleu, îmi sună tare cunoscut ce povestești tu acolo. Așa e și Alexandru. Foarte cuminte în general, dar când i se pune câte o pată, face niște crize monstru. Am mai zis eu că și el e tare fixist. Unde mai pui că azi noapte a și făcut pișu în pat de două ori. O pun pe seama pepenelui mâncat aseară, că foarte rar s-a întâmpat până acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicaa,Alina, Amalia multumesc.

Amalia ma gandesc ca Maria o fi genul mai activ poate deja simte nevoia sa se ridice in fund si poate e dintre acei copii care merg mai repede.

Si pe mine ma asteapta vaccinul de 2 luni si imi e tare frica asa ca inteleg cum de nu ai dormit toata noaptea, mai sunt si doua. De ce oare ti-o fi spus sa nu mai sterilizezi deja biberoane? Eu am mai auzit printre mamici pareri ca dupa diversificare nu mai are rost dar de la 3 luni ma intreb de ce.

Dana La multi ani! Se aseaza toate de ziua ta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maeve imi pare extrem de rau de vestile cu intoleranta la lactoza, mai ales ca te-ai chinuit atat cu alaptatul si inca te mai chinui! [flo] [pup]

Si noi i-am facut atunci lui L testul genetic ca s-a pus problema intolerantei la lactoza mai ales pentru ca manifestarile s-au conturat dupa ce a mancat laptele dulce, dar la fel imi zisese pediatra ca e putin probabil deoarece daca era o intoleranta primara s-ar fi manifestat de la nastere sau in primele luni, nu reuseam eu s-o alaptez un an si ceva, deci la noi s-a infirmat.

Daca e sa "alegi" pentru voi mai bine ar fi intoleranta la PLV! Eu pot sa-ti dau doar un sfat: cand ii faceti analizele sa ceri in afara de IgE total antiPLV si scindat pe portiuni (adica IgE anti-lactalbumina, anti-lactoglobulina si anti -cazeina) deoarece la L au iesit negative IgE total anti PLV si ni s-a zis ca nu e alergica la laptele de vaca si am continuat cu lactatele, ea tot prost manca (mai bine zis nu manca) eu insistam si dupa alte 2 luni am aprofundat analizele si i-au iesit anticorpi anti-cazeina si anti-lactalbumina (practic ea nu este alergica decat la anumite portiuni scindate din proteinele din laptele de vaca, de aceea IgE total antiPLV erau negative-asta e o analiza mai "generala" asa ca sa zic) si din cauza asta am intarziat diagnosticul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, La multi ani!

 

Alina, ai un dar minunat de a povesti. Pentru tine e greu, dar a fost o placere sa te citesc la cafeluta [flo2]  Eu dorm cu prosopul sub mine ca sa nu tb sa schimb lenjeria.

 

Amalia, felicitari pentru fete. Eu zic ca Maria e un copil precoce si nu prea ai ce sa-i faci. Mama mereu zice de mine ca si eu am fost si partea mai nasoala e ca se asteapta ca Sebi sa fie ca mine, sa mearga singur la 11 luni, sa vb la 1 an si putin si tot asa. Nu am probleme mari cu toate ca am facut toate astea repede, prematura fiind. Pe vremea aia nu se tinea cont ca un copil e prematur si sa ii calculezi varsta reala cum spun acum teoriile.

 

Lylla, spor la curatenie!

 

Maeve, sper din suflet ca ati descoperit problema chiar dc asta inseamna renuntat la alaptat. Noi oricum suntem alaturi de tine

 

Adriana, Ama [flo2]  [flo2] 

 

Sa va povestesc de mine acum. Dupa cum am mai spus diseara ma duc la o nunta si atunci a tb sa aranjez cu laptele. Cum lactatia mea era destul de reglata sau bebe e la puseu (nu stiu exact care din cele doua), la pompa nu iesea nimic. Asa ca ieri m-am pus si am baut in jur de 5l de apa si 1 l de ceai de lactatie. Nu va zic cine se mulgea la 6 dimineata si imi venea sa dorm cu pompa in mana. Dar macar am lapte.

Mai nou avem si noi un prim somn de noapte de aproape 4 ore (de 2 nopti, sper sa ramana asa). Nu va zic ca celelalte sunt de 2 ore ca imi stric singura bucuria. Si macar unul din celelalte 2 tb sa fie la mami sau tati in brate. El cred ca ar vrea sa doarma pe burta, dar nu am eu curaj sa il las noaptea sa doarma pe burta. Mai doarme ziua pe canapea sub supravegherea mea. Dar si dormitul pe burta e cu schema, tb sa fie bine adormit la mine pe piept ca sa doarma in pat. Ca altfel crede ca suntem la ora de exercitii [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Protectie este... buba e ca doarme ca mama-sa... cu ceva intre genunchi...la mine e o pernuta, la el e patura. Prin urmare cand schimb schimb tot.

Adriana, eu cred ca asta cu crizele e chestie de varsta combinata cu gelozia pe micut... s-a nimerit sa vina C. taman cand era cu cantec. Stiu cu ce trece... rabdare, explicatii la infinit, etc... ma lasa insa resursele si fizice si mai ales psihice. Sa speram ca nu ne luptam mult cu asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yvy eu ma gandisem sa fac testul ala cu hidrogen nu sa ii iau sange. Iar pt proteina lv as putea verifica neinvaziv cu un lapte special...ca daca am reactii ok atunci mai merita sa o intep? Zic si eu. Oricum mersi mult de explicatiile detaliate.

Sper sa nu pierd laptele cu mulsul in astea cateva zile de test! Ca am pus la frigider ce am scos, atat cat o fi putin macar il dau celei mari daca o fi.

 

 

Wow oxigen cum ai putut bea atata lichid?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti? Nu de florile marului spuneam ca sunteti mamici minunate. Cu tot nesomnul va tineti tari pe pozitii, cele cu doi copii mai gestionati si problemele si nevoile celuilalt. Stiu, o sa spuneti ca asta fac mamele dar eu sunt noua in bransa si inca mi se pare uimitoare taria voastrea. Si tot ce aveti nevoie este putina incurajare si sprijin emotional.

Gata cu sentimentalismele. Ne intoarcem la treburile domestice ca a adormit bebita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...