Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 (8)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor am o intrebare, chiar si pt cele care nu au copilasi mai mari.

A mi-a zis ca la scoala doamna ii ameninta cu "tabloul rusinii", adica cine nu e cuminte ii e scris numele acolo, o bulina neagra si "toti copiii vor rade de el". Stiti zicala ca afara-i vopsit gardul si-nauntru leopardul....ma tem sa nu fie asa si cu scoala asta.

Adica ei vorbeau de respect pentru copii, de motivatia interioara, de toate bla-bla-urile in care eu cred pt ca asa am educat-o pe Alise si p'orma sa vina astia si sa strice si mai ales pe banii nostri?

 

Eu as vrea sa vb cu invatatoarea insa stau prost la capitolul tact mai ales in perioada asta de oboseala si suparari...asa ca sfatuiti-ma cum sa abordez fiindca nu imi convin deloc chestiile de genul asta, banuiesc ca asta nu va fi singura din mom ce s-a inceput cu ea.

 

Luni e sedinta cu parintii si voi vrea sa discut. Nu in public ca unii s-ar putea bucura de aceasta masura, nu am niciun chef sa dezbat metode de educatie. Mie nu mi se par ok amenintarile "soft" si mai ales presiunea psihologica. Daca alte metode nu gaseste doamna, cred ca si-a gresit meseria.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neataaa!!

 

Maeve, eu as proceda asa: as tatona putin cateva mamici in legatura cu metoda, mi-as gasi minim 3-4 aliati, cu care m-as duce dupa sedinta la doamna. Si impreuna cu ele (daca poti sa nu iei tu cuvantul e si mai bina) i-as spune ca desi nu vrem sa ne bagam peste metodele ei, acestea functioneaza in mod negativ pentru copiii nostri. Eventual cu niste exemple de marturii ale copiilor. Daca nu merge soft, as trece la hard :)) Pana la urma esti pe banii tai :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

noi de joi suntem iar in spital, a inceput din nou sa faca febra si probabil nu ne-a trecut infectia urinara. Acum asteptam nca urocultura dar sumarul si sangele asta indica. Deci iar antibiotice, branule.....ma doare inima de mila lui....Ieri m-am tot stresat si m-a durut rau capul, am vomitat, au chemat asistentele o salvare si m-au dus la judetean sa ma analizeze si pe mine. Acum sunt ok dar tot stresata, nu stiu cand scapam de pacatoasa asta de infectie. Bebe acum e vioi, papa, nu face febra dar are kk moale asa ca trec pe regim ca poate de la alimentatia mea i se trage scaunul moale.

 

Nu am citit din urma, o sa inerc sa mai citesc pe sarite macar.

Copilul mare a plecat la Sibiu cu bunica, macar el e ok acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Sa va povestesc cum a fost la eco ieri: am dus fata nemancata sa ii faca si pt reflux, la sold i-a repetat si a zis ca-i ok totul, chisturile pe ovare sunt tot acolo si a zis dr. ca pana nu termin de alaptat nu-i dispar, dilatarile din zona renala s-au mai micsoarat si a zis ca deja sub 4 mm nu mai constituie o problema, mi-a mai zis ca la bebei de regula inf unare sunt asimptomatice si multi ar depista daca ar testa. I-am dat sa manance acolo si apoi ia favcut eco pt reflux dar n-a avut nici un episod cat a stat , vreo 10 minute asa ca a concluzionat ca nu-i nimic patologic si daca e ceva e fiziologic care nu creeaza probleme.

 

Asta a fost prima iesire, am ajuns acasa, am avut musafiri, am stat cu ei vreo 2 ore si copiii au zis :" hai la mall sa-si cumpere haine de scoala si de nunta" Echiparea si  plecarea!, am batut magazinele vreo 4 ceasuri, si-a luat toale si apoi acasa. Eu una eram rupta, B a dormit non stop cat am umblat prin mall, asa somn nici acasa n-are.

 

Am ajuns acasa si dupa o ora au scos-o ei in parc iar, deci B a fost calatorita la greu ieri, noi in timpul asta ne-am gandit sa reorganizam dormitorul nostru ( am luat o laterala la patut si l-am lipit de capatul patului nostru ca sa avem acces la ea noaptea sa nu mai trebuiasca sa ne ridicam din pat pt suzeta.

 

Betty, dormi, iti faci de cap? :)

 

Da, dupa reoganizarea mobilierului am dormit ca valiza, de la 23 aseara la 6 si de la 7 la 9 azi dimineata! De suzeta  s-a ocupat consortul, eu am tras la aghioase fara oprire iar tzati n-a reclamat decat la 6 dimineata.

 

Betty ti-a venit sotul si de aia nu ne bagi in seama, zi drept :))

 

He, he, n-are voie omu sa se ocupe cu procesul tehnologic de fabricare a bebelusilor ca-i sare lumea-n cap ! Stiu ca pt. noi nu-si va mai atinge niciodata obiectivul dar procesul in sine e dragut asa ingaduiti-mi sa-l probez din cand in cand.

 

Fetelor am o intrebare, chiar si pt cele care nu au copilasi mai mari.
A mi-a zis ca la scoala doamna ii ameninta cu "tabloul rusinii", adica cine nu e cuminte ii e scris numele acolo, o bulina neagra si "toti copiii vor rade de el". Stiti zicala ca afara-i vopsit gardul si-nauntru leopardul....ma tem sa nu fie asa si cu scoala asta.
Adica ei vorbeau de respect pentru copii, de motivatia interioara, de toate bla-bla-urile in care eu cred pt ca asa am educat-o pe Alise si p'orma sa vina astia si sa strice si mai ales pe banii nostri?

Eu as vrea sa vb cu invatatoarea insa stau prost la capitolul tact mai ales in perioada asta de oboseala si suparari...asa ca sfatuiti-ma cum sa abordez fiindca nu imi convin deloc chestiile de genul asta, banuiesc ca asta nu va fi singura din mom ce s-a inceput cu ea.

Luni e sedinta cu parintii si voi vrea sa discut. Nu in public ca unii s-ar putea bucura de aceasta masura, nu am niciun chef sa dezbat metode de educatie. Mie nu mi se par ok amenintarile "soft" si mai ales presiunea psihologica. Daca alte metode nu gaseste doamna, cred ca si-a gresit meseria.

 

Maeve spune-i ca stie ea ceva dar a gresit sensul problemei, dpdv psihologic e cu totul altceva daca ar face un panou de onoare: cei cuminti sa apara acolo. In nici un caz nu se incepe cu partea negativa, studiile spun ca recompensele (intaririle pozitive) au mult mai mare efect dpdv educational.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ama, e f buna ideea ta dar cred ca pt inceput greu de folosit abia dupa ce discuti putin cu parintii iti dai seama ce si cum si din pacate sunt f multi fitzosi plini de bani (puteau fi plini de bani si nefitzosi) - nu vreau sa jignesc pe nimeni dar nu toata lumea e interesata de educatia copiilor, maj vrea ca sa invete copilul sa se mandreasca ei si eventual sa ia premii - si m-as risca si pierde timp cautand aliati in acest moment. Sau poate gresesc, ca din afara se vad lucrurile mai obiectiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

noi de joi suntem iar in spital, a inceput din nou sa faca febra si probabil nu ne-a trecut infectia urinara. Acum asteptam nca urocultura dar sumarul si sangele asta indica. Deci iar antibiotice, branule.....ma doare inima de mila lui....Ieri m-am tot stresat si m-a durut rau capul, am vomitat, au chemat asistentele o salvare si m-au dus la judetean sa ma analizeze si pe mine. Acum sunt ok dar tot stresata, nu stiu cand scapam de pacatoasa asta de infectie. Bebe acum e vioi, papa, nu face febra dar are kk moale asa ca trec pe regim ca poate de la alimentatia mea i se trage scaunul moale.

 

Nu am citit din urma, o sa inerc sa mai citesc pe sarite macar.

Copilul mare a plecat la Sibiu cu bunica, macar el e ok acolo.

 

Dedicut imi pare tare rau ca n-ati scapat de infectia respectiva, ma mir totusi ca dupa antibiotic nu s-a sterilizat urina micutului, ecograf i-a facut sa eliminati un eventual reflux urinar? Ufff si starea ta asta de greata si durerea de cap cred ca te chinuie cumplit in situatia de fata [pup]  [grup] . Doamne ajuta sa descoperi odata cauza febrei si sa intrati in normal cu bebe !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...