Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 (8)


Recommended Posts

Si apropos de carti, eu una am citit infim in comparatie cu Maeva, sunt convinsa. Dar din experiente proprii si introspectie, si din experientele parintilor din jur trag concluzii. Se observa usor patternuri de actiune si reactiune. Cel mai bun exemplu este nepotica mea. Ea este crescuta in curentul dresaj :)) Evident ca este din ce in ce mai razvratita. La rabdarea bunicilor de a explica reactioneaza total diferit. Este uimitor. Stiu ca un copil nu se comporta la fel cu parintii ca si cu bunicii insa pe unele zone de comportament se poate observa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici statul cu nasul in carti nu e rau deloc, depinde ce citesti :)) Eu am citit in primul rand de placere pe tema asta, inainte sa am copilul meu dar in facultate am predat engl la o gradinitza plus crescut copiii altora de dim pana seara in vacante, copii intre 2-12 ani.

Deci macar pt atat zic si eu ca nu vorbesc pe langa fiindca acei copii au plans cand am plecat de la ei si asta nu pt ca le faceam mofturile.

 

Cum va fi la adolescenta vom vedea dar nu pot merge pe principiul ca daca noi am iesit ok ce sa ne mai batem capul. Dar daca cineva s-ar fi ocupat si de inteligenta emotionala, unde am fi ajuns? Eu zic ca mult mai bine din toate pdv. Adica nu e suficient sa ajungi bine, ideal e sa iti atingi potentialul. Si cred ca tocmai asta e ideea, de asta vreau si imi place sa-mi "bat capul".

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos spuneti fetelor! Paula ai si tu, intr-o oarecare masura, dreptate dar doar in privinta intelegerii gresite a metodelor educationale detaliate de fete, multi inteleg superficial aceasta validare a emotiilor si au tendinta sa o echivaleze cu o acceptare a tuturor mofturilor copilului sau o razgaiere a lui, din fericire e complet altceva si da, un copil crescut asa e un copil fericit, increzator, adaptabil, un copil care intelege emotiile celorlati si astfel nu-l mai frustreaza anumite comportamente ale lor. Eu una simt din plin si ma simt traumatizata ca n-am avut parte de o educatie care sa includa si parte emotionala si asta aproape deloc, am o relatie aiurea cu parintii, in special cu mama ... wau cate as mai putea spune ... dar asta este, dupa ce-am devenit constienta de toate astea, indiferent ce-am suferit in copilarie, merg mai departe (apropo n-am avut o copilarie traumatizanta efectiv, asa cum se intelege trauma de majoritatea , adica n-am fost batuta excesiv sau alte alea, dar clar nu mi-au fost validate deloc emotiile si pe langa frustarea mea de mai tarziu vad clar ca am invatat implicit si eu fara modelul acesta si ma surprind uneori facand la fel cu copii (mai ales cu cei mari, de o vreme, constientizand lucrurile astea lupt cat pot cu ele)

 

Sa rup putin ritmul si sa revin la lucruri mai superficiale: Betty, ai vz ca pe next uk au bagat colectia noua?!?

 

Pfuaiii, bag nasu sa vad ... si ce zi linistita aveam ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar am ramas vorbind singura.. Dar cum sunt self-confident persist in eter: Betty, daCA CUmva vezi ca a intrat colectia noua si pe nexdirect si, prin absurd, eu nu am aflat deja (si am scris aici), da un semn. Mare si rosu! Si bolduit! :)) La orice ora. Sunt 24/7 atenta :)

 

Promit Ama, doar ca, asa cum ai scris, ar fi cam absurd ca tu sa nu fi fost aflat deja in momentul cand eu as afla (mai ales ca de regula eu aflu de la tine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...