Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Legea lui Ionut! Aplicare. Demersuri PRO siguranta copiilor


Recommended Posts

Propuneri pentru normele de aplicare ale Legii 258/2013 ”Legea lui Ionut” au fost trimise de societatea civila autorităților. 

 

Grupul de INITIATIVA PENTRU RESPONSABILITATE CIVICA  a depus la Agentia Nationala Sanitar Veterinara si de Siguranta a Alimentelor, in data de 4 octombrie cu numarul de inregistrare 15.948 ,o serie de propuneri esentiale si extrem de importante in vederea aplicarii efective a legii.

 

Solicitam PUBLIC  A.N.S.V.S.A sa aiba in vedere aceste propuneri in elaborarea normelor metodologice.

 

Propunerile au fost intocmite dupa o studiere atenta a Legii 258/2013 și  vizează  cu precadere articolele 5; 7; 8; 11; 12; 13; și 15 dar si câteva considerente de ordin general, printre altele, susținând ferm garantarea respectarii drepturilor animalelor și înlăturării abuzurilor și cruzimilor de orice fel în aplicarea acesteia :

  • prevenirea obstructionarii activitatii desfasurate de echipele de ecarisaj de catre indivizi sau grupuri extremiste;
  • mentinerea confidentialitatii informatiilor privind data, ora si locatia unde vor actiona echipele de ecarisaj (informatia trebuie sa fie acesibila numai pentru cei care au soliciat ridicarea cainilor fara stapan nu trebuie sa fie informatie publica pentru a preveni ascunderea temporara a animalelor);
  • implementarea unor masuri de monitorizare video in timpul efectuarii procedurilor legale de catre autoritati in prezenta reprezentantilor ONG-urilor pentru drepturile animalelor pentru a proba respectarea legii;
  • prevenirea re-abandonului cainilor de catre adoptatori prin verificarea capacitatii lor locative si financiare si prin sanctionarea aspra a re-abandonului dovedit.

Pe ansamblu se doreste  o mai buna gestionare a problemei cainilor fara stapan de catre autoritati si prevenirea reabandonului pe strazi.

Grupul  de INITIATIVA PENTRU RESPONSABILITATE CIVICA are peste 130.000 de membri si este format din organizatii neguvernamentale, comunitati on-line (Desprecopii.com, Zeromaidanezi.ro, Mame pentru mame, Grupul lui Nadine, Asociatia  Pro Civilizatie - Fara Maidanezi), dar si cetateni ne-afiliati, uniti de un scop comun: acela de se implica civic pentru a creste gradul de sanatate si siguranta din comunitatea in care traiesc.

IREC s-a constituit in urma mortii tragice a lui Ionut Anghel, copilul de 4 ani ucis de cainii strazii.

Aceasta tragedie a revoltat cetatenii responsabili din Romania si a readus pe agenda publica problema grava a celor 65.000 de caini fara stapan de pe strazile Capitalei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 260
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Povestea mea este reala, este o pagina din viata mea, dar mai ales o pagina din viata copilului meu! Din nefericire nu o pagina frumos scrisa si pe care mi-as fi dorit-o.

Este povestea unei mame care a vrut sa isi fereasca puii de cosmarul pe care ea insasi il traverseaza, spaima de caini maidanezi.

Sunt o femeie care nu indrazneste sa iasa singura din casa. Ma opresc in coltul strazii si ii sun pe ai mei sa vina sa ma ia? Practic, frica asta a mea ii afecteaza pe toti din familia mea! Si daca eu, ca femeie, pot ridica rasfat si pretentii sa fiu ocrotita, ma gandesc cum ii va sta baiatului meu, ca barbat, sa ceara sprijin de la nevasta sa il treaca de caini?

Pe fiul meu de 6 ani l-a muscat, "in joaca", de obraz, un caine in fata blocului bunicilor sai, acolo unde am crescut si eu, la Pitesti! Cainii stau nestingheriti printre copii care alearga si, din cand in cand, intra si ei in joaca, mai agresiv, raspandind puii de om!

Copilul meu a trebuit sa stea o zi intreaga in spital pentru a face tratamentul care incepea cu doza soc de 14 injectii din jumatate in jumatate de ora! Deci o prima zi de 7 ore petrecute in spital si intepaturi care nu sunt foarte confortabile mai ales pentru un copil. Plus inca doua saptamani de tratament! Si, ce este mai grav, spaima de caini cu care a ramas! Ii placeau, ii erau dragi, intindea mana sa ii mangaie! Acum se catara pe mine cand vede un catel! Imi este groaza de frica asta cu care s-a captusit, mai ales ca stiu, din proprie experienta, ce neplacuta este cynofobia! Tocmai din aceasta cauza m-am straduit sa nu ma tradez niciodata fata de copii mei! Fata de fetita, care este mai mare, am reusit, ei nefiindu-i foarte frica de caini! Dar fata de baiat, un caine maidanez din fata blocului mi-a stricat planurile de dezvoltare pe care le aveam pentru copilul meu!

Acum, la mai mult de o luna de cand au inceput in forta aceste miscari sociale si intr-un moment in care avem o lege care sa ne protejeze de cainii fara stapan, aceiasi caini de pana acum sperie copii din fata blocului unde locuieste mama mea, la Pitesti! Primarul nu pare sa ia nici o masura!

Care este partea cea mai grava a situatiei generale?

Sunt cateva persoane care urmaresc, intr-adevar, niste interese materiale din lasarea in libertate a cainilor maidanezi: fondatori de fundatii, de ONG-uri si tot felul de asociatii. Aceste persoane sunt foarte putine la numar in raport cu numarul cetatenilor care se implica, pro sau contra in aceasta disputa. Si, mai mult decat atat, nu cred ca aceste persoane sunt sau nu iubitoare de caini! Practic nu le pasa! Au gasit niste izvoare de bani si isi organizeaza treburile si decorul in asa fel incat sa nu sece aceste izvoare: ajutoare din strainatate, fonduri de la buget, chiar si donatii individuale!

In realitate, aceste doamne si domni, doar isi numara banutii. Deplasarea lor este, in cele mai multe cazuri, cu un autovehicul, cu un/o secretar(a) alaturi, in cimulite elegante de ... piele!

Faulteaza legea si pacalesc si milioane de oameni care au, cu adevarat convingeri! Marea masa de iubitori de caini sunt anonimii, de regula saraci, care arunca in fata blocului un pumn de oase pentru cateii de acolo!

Oamenii astia poate chiar nu au puterea financiara sa isi asume ingrijirea permanenta a unui animal! Dar tin la viata lui! Sunt manevrati psihic de cei cu interese financiare si, ca niste soldati adevarati, se arunca in lupta, tavalindu-se in transee! Ei cred ca lupta pentru cauza lor, pentru viata cainilor! In mod real, ca in orice razboi, lupta pentru interesele nedeclarate ale celor care ii indoctrineaza! Iar manevrarea lor psihica este, in general, usor de obtinut prin modul in care li se aduc in fata stiri pompoase despre cruzimea omului fata de animal! Fericiti cei saraci cu duhul! De cealalta parte a baricadei sunt cei care isi doresc sa se civilizeze! Cei care vor sa calce pe o strada curata, fara fecale canine sub fiecare pas! Cei care vor sa se poata plimba in parc si pe strada fara sa aiba riscul de a fi agatati de picioare de coltii vreunui "catel". Cei care vor sa isi aiba copilul in siguranta, alergand vesel pe iarba din parc. Cei care apreciaza si respecta norme elementare de igiena urbana si isi doresc sa faca parte dintr-o societate civilizata! Unii sunt motivati, in plus, si de de o spaima care poate atinge cote de maladie cronica: cynofobia. Practic, cei mai multi care se arunca in acest razboi sunt doar niste pioni, niste soldati al caror sange varsat pe campul de lupta nu este important! La propriu! Important este cine castiga razboiul! Iar aceia care il conduc si ii pun la cale strategia sunt manati de interese individuale, financiare atat de puternice, incat nu concep pierderea lui, chiar daca asta ar determina o societate mai curata, mai civilizata! Din cauza asta, unii "iubitori de caini" stau in fata laptopului, cu o cafea aburinda alaturi si, eventual, cu un bichon maltez pufos in brate, acuzand, blestemand, injurand pe toti cei care ar putea sa le strice strategia. Ei castiga de pe urma acestor caini! Din cauza asta, alti iubitori de caini ies in strada si urla si se tavalesc, sau isi inghesuie convingerile pe o tastatura prafuita, intr-o gramatica schioapa si chioara, singura lor dovada de iubire fata de caini fiind o mana de oase aruncate seara langa bloc! Ei nu ii pot ingriji si nu isi pot asuma raspunderea adoptiei, dar tin gratuit, la viata acestor caini! Din cauza asta "iubitorii de caini" ii manevreaza psihic pe saracii adevarati iubitori de caini! Si din cauza asta, noi, ceilalti, ne ferim la fiecare pas de un colt care vrea sa ne muste, sau de un turnulet de fecale in care am putea calca.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut duminica partea a doua a reportajului facut de catre Spiegel TV ref.la problema maidanezilor din Romania. Apoi am intrat de curiozitate pe pagina lor de facebook, nu va puteti imagina ce se scrie acolo. Reporterii au fost amenintati cu moartea, unele comentarii sunt de cea mai joasa speta. Persoanele care scriu, in majoritatea lor, nu au nici o legatura cu Romania, dar stiu totul mai bine decat cei care traiesc acolo. Mai era o tanti, care spunea ca e romanca (dar nu cred, pt ca i-am trimis un mesaj in romana si nu mi-a raspuns) si ca maidanezii nu sunt agresivi, ca toti sunt blanzi, doar oamenii sunt nebuni si ii maltrateaza, iar cainii din cauza asta musca. Ei o tin una si buna ca nu vor sa fie maltratati cainii, ca ceea ce i s-a intamplat lui Ionut nu este adevarat, ca adevarul e altul. Nu pot intelege de unde atata rautate si ura. Unul zicea ca el daca ar fi sa aleaga sa salveze un copil sau un caine, ar alege cainele. Am ramas socata de ce am citit acolo. Asa ca si nemtii au asemenea personaje.

 

Am gasit insa un comentariu care mi-a placut si l-am tradus in romana :

 

"Dupa reportajul de la Spiegel TV, am simtit nevoia de a vorbi, pentru ca am fost socat de ceea ce se intampla aici (l-a denumit Shitstorm). Eu insumi sunt de cinci ani vegan si ma implic pentru respectarea drepturilor animalelor . Asa ca gasesc extrem de trist ce publica pe facebook acesti falsi aparatori ai drepturilor animalelor. Spiegel TV nu este prima pagina de facebook care este afectata de o astfel de „furtuna de mesaje” si nici prima pagina unde asa-zisii aparatori ai drepturilor animalelor ameninta cu moartea, actionioneaza rasist , publica teorii ale conspiratiei sau folosesc Holocaustul ca o comparatie.

Gasesc trist ca exista astfel de oameni, care in numele apararii drepturilor animalelor ii ameninta pe cei care au o alta parere. Nu numai ca dauneaza drepturilor animalelor, ci acest mobing se si contrazice de la sine. Drepturile animalelor merg mana in mana cu drepturile omului, iar amenintarile cu moartea nu se potrivesc deloc aici. Chiar daca inconstient Dvs. le numiti pe aceste persoane care v-au amenintat aparatori ai drepturilor animalelor, acesti oameni nu sunt aparatori ai drepturilor animalelor. Oricine ameninta pe altii cu moartea, nu poate actiona in interesul apararii drepturilor animalelor .

 

De asemenea observ ca in cazul acestor „furtuni de mesaje”, cei care scriu sunt mai mereu aceiasi. Unii dintre acestia sunt deja cunoscuti prin modul lor de a ameninta. Despre nivelul Majei H. nu am nimic de spus. Acum ceva timp intr-un interviu isi prezenta resentimentele fata de romani si chema la boicot impotriva Romaniei, cerandu-le cetatenilor germani sa nu viziteze Romania. La intrebarea referitoare la Spania, care de asemenea este o destinatie turistica iubita, dar si acolo se incalca drepturile animalelor , a replicat ca Spania are o cultura diferita și a terminat prin a face un elogiu Spaniei (asta pt ca merge ft des in Spania) . Aici puteti vedea din nou cat de ipocriti sunt unii oameni.

 

La sfarsit nu pot spune decat ca imi este rusine de aceasta „furtuna de mesaje”. Ceea ce putem face este sa ne cerem scuze pentru astfel de oameni si sa mentionam ca in afara Facebook-ului nu este asa, realitatea e cu totul alta. Majoritatea celor care se implica in apararea drepturilor animalelor sunt altfel si nu ar sprijini sub nici o forma un astfel de mobing ca cel de aici."

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MadaDi in primul rand bun venit in randul oamenilor inimosi si curajosi ai comunitatii desprecopii.com

 

Iti multumim pentru faptul ca ai avut disponibilitatea de a ne impartasi experienta ta cu propriul copil. Speram ca acum este bine.

 

Marcia iti multumim pentru material si pentru efortul tau. Este extrem de important ca cineva sa prezinte si perspectiva realitatii de pe strazile oraselor, parcurilor Romaniei...etc

 

 

[flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare dintre noi, oamenii, avem, la nastere, o anumita capacitate intelectuala, o inteligenta pura pe care, pe parcursul vietii si evolutiei noastre, o dezvoltam! Sau nu! [:)]

 Fiecare avem un stil emotional care este un mod consecvent de a raspunde experientelor din viaţa noastra si care influenţeaza probabilitatea de a simti anumite stari emotionale de moment, de a avea anumite trasaturi si dispozitii emotionale.

Emotiile ne ajuta sa ii apreciem pe ceilalti si lumea din jurul nostru; ele umplu viata de ințeles si ii dau justificare.

Fiecare experienta pe care o traim se proceseaza in interiorul nostru, construind stari pe care le percepem placute sau neplacute!

Unii au ambitia si puterea de a lupta, in diferite moduri, cu propriile lor stari neplacute, pentru a si le depasi sau, macar, pentru a si le diminua!

Altii, mai slabi, sau in formarea carora au fost implicate experiente dure, incearca gasirea unor metode de a-si alina starile neplacute.

Copilaria si adolescenta sunt definitorii in formarea personalitatii unui om!

 

In functie de stilul emotional nativ, o persoana pertinenta va lupta cu pieptul deschis pentru a castiga starea pe care simte ca o doreste si cugeta ca o merita! Unii, raportat si la o educatie defectuoasa care include lipsa de respect fata de cei din jur, devin rai, fara scrupule, cu tupeu! Pe de alta parte, o persoana introverta, sau timida, va cauta sa isi "linga ranile", va cauta alinare in partea "pufoasa" si "calda", la propriu, a existentei lor!

 

Persoanele introverte, sau timide, daca au primit si o educatie frumoasa, evolutiva moral, dar nu prea dezvoltata intelectual, profesional, devin adulti incapabili, practic, de a renunta la bun simt si nu se simt confortabil in prezenta celor agasanti si cu tupeu, dar nu au forta de a riposta cu aceeasi "moneda" fata de acestia! Asa cum spuneam mai devreme, aceste persoane isi cauta alinarea in partea "pufoasa" si "calda", la propriu a existentei lor, in compania unor animalute, necuvantatoare care li se gudura pe langa glezne si le sunt recunoscatoare pentru mangaierea care devine reciproca.

 

Daca persoanele introverte nu au primit o educatie elementara civilizata, isi mascheaza potentiala timiditate si incapacitate de a relationa cu semenii lor printr-un comportament obraznic, agresiv fata de ceilalti. Sunt permanent frustrati de neintelegerea pe care simt ca le-o acorda ceilalti oameni, se considera nedreptatiti, sufera de mania persecutiei, iar educatia lor defectuoasa nu ii poate ajuta deloc sa evolueze pentru a le putea tine piept, intr-un mod etic, celor pe care ii simt dominatori si agresivi fata de ei, fara ca, in realitate, acestia chiar asa sa fie! Perceptia acestor persoane fata de alti oameni este eronata, ei fiind incapabili de a-si ridica nivelul comportamental si mental, se simt exclusi din societatea acestora. Devin rai, vicleni, razbunatori in special pe cei pe care ii simt ca le sunt superiori din punct de vedere emotional si educational. Si acestia isi cauta o compensare emotionala in necuvantatoarele fata de care se simt superiori, necuvantatoarele al caror nivel intelectual si mental nu il depaseste pe al lor (in general) si care le devin devotate si recunoscatoare pentru mangaiere si bagare in seama. Fata de aceste animale ei reusesc sa isi gaseasca, printr-o minima daruire, compensatia frustrarilor pe care le-au acumulat din cauza incapacitatii lor de a-si ridica nivelul pentru o socializare fireasca in comunitatea speciei de care apartin. Grava devine situatia in care nu isi mai suporta frustrarile si furia lor prosteasca se arunca razbunator fata de propria compensare, fata de animalele pe care le au in preajma.

 

 

O persoana pertinenta si bine educata, constienta de valoarea si nivelul sau, va relationa optim cu majoritatea celor cu care are de-a face si isi va iubi si respecta semenii, find capabila sa daruie iubire si altor specii: animale, flori! Se va intelege bine cu oamenii de nivelul sau si se va intelege bine si cu oamenii care ii sunt superiori pentru ca ii admira, le recunoaste valoarea si aspira, in cel mai etic mod, la nivelul lor. De asemenea, o astfel de prsoana relationeaza bine si cu cei care ii sunt inferiori dar marcati de bun simt, pentru ca este educata sa admire si sa promoveze altruist evolutia. Dar o persoana de acest tip va simti ca se murdareste intr-o relatie cu un individ inferior mental, intelectual, educational si afectiv, pentru ca un astfel de individ plin de furie generata de frustrari, nu ii va prezenta in nici o situatie argumente logice si rationale, ci doar va arunca cu venin in jurul lui, cu acuze, jigniri, blesteme, rautati. Reactia fireasca pe care un om pertinent si frumos, evolutiv educat o va avea fata de cei din urma amintiti, va fi aceea de a se feri de ei, in masura in care traseul sau social ii permite.

 

O persoana pertinenta, puternica moral, dar care s-a format printr-o educatie defectuoasa, incorecta, marcata de egoism si desconsiderare fata de cei din jur, va relationa aparent bine cu toate categoriile prezentate mai sus, avand suficienta versatilitate pentru a reusi aceasta largime a gamei de socializare. dar asta va fi doar o coaja, un ambalaj de sub care, in anumite momente, vor razbate propriile manifestari de egoism, rautate, cruzime si nepasare fata de grijile si suferintele semenilor sai sau ale altor specii.

 

Este usor de explicat, prin aceasta minima lectie de psihologie, de ce si cum ne-am impartit, ca societate, in doua tabere care par a avea interese adverse:

- iubitorii de maidanezi

- neiubitorii de maidanezi

 

Aceasta impartire este stabilita in mod eronat de cei care isi gasesc alinarea si compensarea frustrarilor in atasamentul fata de animale si, practic, nu are nici un rationament logic.

 

Practic, de fapt, sunt patru mari categorii in delimitarile carora, in general, cu totii, ne-am putea incadra:

* slabii, introverti si timizi, inspaimantatii de oamenii din jurul lor datorita constientizarii (directe sau fortate) a propriei inferioritati se pot insingura in niste umbre sociale, sau pot deveni iubitori de animale din egoism, pentru compensarea propriilor lipsuri, de cele mai multe ori incapabili sa isi asume raspunderea ingrijirii unui animal;

* slabii, introverti si revoltat timizi, rau educatii si nedezvoltatii intelectual, razbunatorii pe oamenii din jurul lor din cauza propriului complexul de inferioritate si a maniei persecutiei de care sufera, pot deveni deveni iubitori de animale din acelasi egoism prezentat anterior, dar, in egala masura, isi pot varsa toata furia frustrarilor pe acestea;

* cei puternici mental, intelectual, moral, pertinentii bine educati, constienti de valoarea si nivelul lor vor reprezenta singura categorie ale carei elemente sa fie capabile de daruire sincera, de iubire neconditionata atat fata de semenii lor, cat si de animale; acestia vor respecta normele sociale, isi vor respecta semenii si vor face cele mai corecte alegeri in conduita lor; daca imprejurarile ii vor forta sa faca o alegere intre viata unui om si a unui animal, o alegere intre evolutie si civilizatie pe de o parte si un exces de nereguli pe de alta parte, vor alege fara ezitare OMUL, in toata splendoarea sa si, in masura in care exista posibilitatea, condusi de sentimentul de iubire si grija fata de animale, vor adopta si promova metodele corecte de salvare a acestora.

* cei puternici ca personalitate si temperament, puternici moral, dar defectuos educati, sunt suficient de egoisti incat sa nu ii intereseze nici omul, in general, nici animelele, ci doar propria lor existenta si persoana; nu sunt capabili de iubire fata de nimeni si, daca li se ofera ocazia sa faca rau, o vor face, fara scrupule.

 

Realitatea este ca adevaratii iubitori de animale sunt acele persoane altruiste si evoluate care, ori sunt capabile sa isi asume, pe langa ei insisi si ingrijirea unui segment al altei specii, ori au capacitatea de a renunta la zbateri sentimentale si isi ignora chiar si propriile emotii, in favoarea implicarii si respectarii unor proceduri, legale dealtfel, ce au, ca fireasca urmare, o treapta superioara de civilizare si evolutie sociala, un mediu curat si segmentat corect pentru toti, in care sa ne manifestam existenta.

 

Voi, dragii mei, din ce categorie faceti parte?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am comentat si eu pe pagina celor de la Spiegel TV, dar majoritatea celor care raspund stiu totul mai bine decat cei care traiesc in tara. Am ramas cu un gust amar citind mesajele. Am explicat ce vor romanii (strazi fara maidanezi), cum se traieste in Romania, lipsurile din Romania etc...si mi s-a raspuns ca nu e adevarat ca Romania are bani destui. Oamenii aia cred ca nu isi dau seama ca Romania nu e Germania. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi, dragii mei, din ce categorie faceti parte?

 

Mada iti voi raspunde in numele meu (si cred ca nu gresesc daca voi spune ca e raspunsul pe care o majoritate a acestui forum l-ar da):

 

categoria care ne reprezinta pe noi este aceea a iubitorilor de copii [:)]  indiferent cum am fi..mai slabi, mai puternici, mai timizi..etc

(ma gandesc ca ai putea sa mai adaugi o categorie acolo [flo2])

 

Multi dintre noi avem caini, ne crestem copiii invatandu-i ce inseamna respectul, responsabilitatea si grija de un animal.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi sunt 40 de zile de cand ingerasul Ionut a plecat la cer.

Am fost acolo, la cimitir pentru a o imbratisa pe mami Andreea in numele meu si in numele tuturor mamelor care si-ar fi dorit sa faca asta si fizic nu au putut sa ajunga la mormantul micutului.

Am dus o floricica galbena (culoarea lui preferata), un ursulet din partea noastra si am aprins o lumanare.

 

Andreea e o mami minunata...blanda si calda.

Ca noi, ca tine, ca mine...

E mai mult decat atat. E o mami speciala. Cu adevarat SPECIALA.

 

1395241_575843459149377_947082019_n.jpg

 

 

1395241_575843462482710_1308157075_n.jpg

 

 

1395241_575843465816043_465769900_n.jpg

 

1395241_575843469149376_818520432_n.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinuk  [flo2]

Am vazut ieri pe net, vorbeau de cele 40 de zile...... Dumnezeu sa le aduca mangaiere acelora care l- au iubit si i- au fost aproape! 

 

 

Eu sunt revoltata, socata, nici nu mai stiu cum sa spun de toate reactiile astea care frizeaza bunul simt, omenia, ratiunea, la adresa familiei lui Ionut, dar si la adresa memoriei lui. :(  Stiu ca sunt putini numeric acesti...semeni ai nostri, insa iti dau de gandit. 

 

 

Un articol de bun simt insa:

 

http://www.gandul.info/puterea-gandului/copiii-junglei-11491313

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...