Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Legea lui Ionut! Aplicare. Demersuri PRO siguranta copiilor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 260
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Situaţia nu este valabilă numai pentru zona Capitalei. Protestele pentru adoptarea legii lui Ionuţ ne-au prins în altă parte, iar în această altă parte, câinii maidanezi s-au înmulţit de pe o zi pe alta, azi număram 6, mâine 8, poimâine 9.

 

Vecinii au sesizat Primăria în acest sens, existau zvonuri cum că cineva cu o maşină i-a adus şi le-a dat drumul într-o noapte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

cunosc. identic aici:  http://www.opiniatimisoarei.ro/oi-atacate-si-macelarite-de-o-haita-de-caini-maidanezi-infometati-langa-timisoara-imagini-socante/02/10/2013

 

 

" iubirea" lor? nu ma refer la aceia care au clar interese pecuniare, ci la aiuritii care confunda cainii cu porumbeii sau orice alta specie nonagresiva, si care vor ca maidanezii sa traiasca punct. Ba nu. Au si preferinte, daca se poate in libertate. [alcool] Cainii au drepturi mai dihai ca omul, cat despre restul animalelor, duca- se! a se vedea oile in acest caz.

 

Cat despre cateii lepadati de oameni la marginea orasului e mai aproape de mit afirmatia decat de realitate. Cainii " comunitari " se inmultesc bine merci in interiorul oraselor. Btw, citisem un comentariu pe un site, unde se observa ca acesti caini au primit statutul de comunitari, pe cand  copiii abandonati, cei de pe strazi sunt...copiii strazii, boschetari, aurolaci. Ce spuneti? Cati caini vedeti hraniti de om si cati astfel de copii sunt hraniti la randul lor?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era de asteptat ca iubitorii de animale sa incerce orice posibil ca sa-i salveze - nu cred ca are vreun sens sa-i denumim dobitoci, sau altfel, doar pentru ca gandesc ei diferit. Pur si simplu doresc sa salveze animalele respective de la eutanasiere, cu orice risc.

 

Nici nu conteaza prea mult actiuni din astea izolate,pana la urma sunt o gramada de maidanezi de prins (65.000), asa ca daca culeg ei unii si-i relocheaza...tot aia e pana la urma si tot un efectiv de 65.000 trebuiesc prinsi si gasite solutii pentru ei.

 

Am inteles ca se lucreaza si la celelalte componente ale problemei: ce se intampla daca adopti un caine si-l eliberezi apoi pe strada, ce se intampla daca imperechezi cainele tau si face pui si nu-I plasezi la alte familii, etc.

 

Nu am gasit insa nicaieri cum am putea contribui fiecare dintre noi pentru a salva totusi viata unor caini (ma refer la sprijin financiar, un calcul pe viata de caine salvat pe luna, sa stim unde putem plati si ce putem face concret pentru ei)

 

Este foarte bine ca s-a inceput procesul, insa trebuie continuat pe toate planurile.

 

Eu nu prea mai inteleg turnura acestui subiect, cata vreme legea a fost data, ce atata lupta mai exista si cu cine? De ce nu am putea face fiecare dintre noi ceva pozitiv? atat cat putem. Fara razbunare pe iubitorii de animale...in fond am putea acum toti sa depunem eforturile sa facem ceva, cata vreme legea e clara si exista.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea mai inteleg turnura acestui subiect, cata vreme legea a fost data, ce atata lupta mai exista si cu cine?

 

Cate legi au fost date si sunt nerespectate? O groaza!

La fel si aceasta: este data, dar situatia in teren a ramas aceeasi. Aceleasi discutii, ca de ce, ca poate, mai stam, mai vedem, sa incercam si asa, si altfel, timp in care cainii isi fac veacul si nevoile netulburati, dar tulburand linistea si siguranta oamenilor.

 

Legea a fost publicata pe 27 septembrie. Pe 11 octombrie ar fi trebuit sa avem primii caini eutanasiati conform legii. In concluzie, legea NU se aplica.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai iar era de asteptat, daca ai sa citesti articolul respective mai bine de 500 de caini au fost plasati deja la iubitori de animale, alti peste 500 de caini luati de nu-stiu-ce ONG.

 

Primii caini vor fi, evident, adoptati! Pai nu era clar asta? Erau cozi acolo...fiecare dorind sa salveze viata unui caine.

 

Cata sete de sange...serios, am fost o sustinatoare a acestei legi, dar de la un punct incolo nu va mai inteleg. Ideea nu e sa se omoare cainii! ci sa fie stransi de pe strazi. A spus cineva ca nu sunt stransi, sau...cum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

A Iulia, nici eu nu te înțeleg...

Si câinii aia daca au fost scosi din București- nu pun in pericol alți copii, alți oameni? Poate niște copilasi tot din București care merg cu părinții la un picnic la iarba verde... Hm???sau niște copii sarmani care merg la școala prin pădure... Hm?

 

Pai asa se face treaba, se ascunde mizeria ca sa nu fie văzută?

Cu aceeași logica, sa ducem violatorii in păduri izolate si ucigasii sa ii ducem in Ceahlău...

Ce atâtea tribunale , legi si aiureli?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucialu (ai si PM de la mine) sau Marius..sau cine are disponibilitate

 

Avem nevoie de feedback pe normele aparute deja

 

cine poate da un input ne e de mare ajutor

 

Pana maine dupa amiaza.

 

 NORME le postate de ANSVSA:
 

http://www.ansvsa.ro/documente/admin/Proiect%20norme%20metodologie%20OUG%20nr.%20155%202001_37782ro.pdf

 

Suntem acum la elaborarea documentului la faza asta

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...