Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Legea lui Ionut! Aplicare. Demersuri PRO siguranta copiilor


Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 260
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deci se intampla iar .... Nu mi se ataseaza link.ul. . Copil sare de pe trotuar de frica unui caine vagabond, in fata unei masini. Copilul este lovit mortal...copil de 8 ani. :(((((

Pentru ca, in continuare, nu se face nimic cu adevarat folositor pentru a nu mai avea caini fara stapan pe strazi. Prinderea si omorarea cainilor nu este o solutie. 

Eu as vrea o lege care sa oblige stapanii de caini sa ii castreze sau, nu stiu, sa ii inmulteasca controlat. Mai ales la sate. Acolo nu exista nici un control. 

Mama mea imi povesteste ca la ea in oras, periodic, vin dube din care se descarca cate 4-5 caini care sunt lasati pe strada. 

Trebuie sa ne trezim si sa intelegem ca responsabilitatea este a noastra, a oamenilor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ,nu se face nimic .

Cine stie cati bani le intra in buzunar ,iar cainii tot pe strazi, ,,etc.

O amenda sau o pedeapsa le.as da si celor care le da mancare pe strazi si io intretin acolo.

Daca le pasa cu adevarat, a avut Andreea Marin un program oarecum salvator.

Iubitorii de maidanezii sa doneze sume mici de bani ,cu care sa se faca adaposturi private cu hrana cu tot (exista peste tot in lume ,ca doar nu Oi vedea prin Austria caini vagabonzi ).

Nu a tinut ....le e mai bine sa le dea mancare pe strada. ..

Nitica educatie nu ar strica ....si sa inteleaga ca animalele nu ai ce cauta pe strada farà stapan fiind el caine ,pisica ,vaca ,cal. ...

Pana la educatie ...inca mor copii! !

Doamneeee si ce recalcitranti sunt iubitorii astia de maidanezii. ...parca subt posedati!

 

Pe mine ma sperie asemenea comportamente, isi smuLG parul din cap ,tipa urla ,se trantesc pe jos :)))

Pe afara chemaau si ambulanta si hingherii! !!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Dianama, te rog nu mai vorbi prostii fara sa stii.

 

Eu sunt pe fb in tzaspe grupuri pt salvarea animalelor unde noi donam bani pt sterilizare si pt cazare si masa, sunt oameni ca mine si ca tine care aleg sa salveze animale de pe strazi si sa le tina pana le gasesc o casa.

 

Au fost campanii facut de ei cu sprijinul veterinarilor din mai multe orase unde au fost sterilizati gratuit sute de caini si sute de pisici, se si duceau la sate la oamenii fara posibilitati de deplasare sau fara chef si sterilizau gratuit.

 

Ia da un search cu Kola Kariola, sa vezi ce a facut omul ala pt animale.

 

Mesajul tau e jignitor, nu are nici o legatura cu realitatea si sper eu ca nu e rau intentionat.

 

 

Chiar imi pare rau ca am net doar pe telefon dar daca ai rabdare o saptamana iti voi scrie aici tot ce au facut iunitorii de ani.ale pt a proteja animalele si implicit oamenii.

Daca doresti atasez si actiunile pt orfelinate si azilele de batrani, ca nu se opresc doar la caini si pisici.

 

 

Am dat aici peste o doamna care are un restaurant mic pe malul lacului, e o mini terasa de fapt, unde familia ei face mancare.

Am vazut ca aveau poze cu caini din Romania si faceau reclama la Irina'S shelter, un adapost de animale facut de o veterinara care salveaza caini din Ro si ii da in adoptie in Germania.

La mancare un fel de pizza nemteasca cost 7 euro si 2 euro merg la adapost. Mama ei, care mi a fost pacienta, face pernite si le vinde tot pt adapost.

A spus ca e inuman ce se intampla aici. Am mai avut un pacient care avea un catel din Romania. Mi a spus nevasta sa ca sunt oameni bolnav psihic aia care chinuie animalele si caa nu intelege cum s a ajuns in halul asta.

I am spus ca la noi in Romania bunul simt pt celelalte fiinte e aproape nul, ca oamenii nu inteleg ca nu cainele ala e vinovat ca e pe strada ci cretinul care l a aruncat acolo, fara sa ii pese de ce se va intampla.

La noi nu exista amenzi, poti sa iti arunci sacul cu 5 caini la marginea orasului sau sa nu iti mai lasi cainele sa intre in casa. Si nimeni nj iti face nimic.

Ba mai mult, tu faci asta iar cel care iti hraneste cainele primeste pietre in cap de la trecatorii ingretosati de fapta lui. Dar nu si de a ta.

 

Asta cu amenda data celui care hrabeste e la fel de ilogica cum e Romania in privinta asta.

 

Eu una abia astept sa mi se atraga atentia pt asa ceva sau sa vina Politia sa ma amendeze, ca atunci va fi mare distractie.

 

 

Mai bine ti ai dori sa ii amendeze pe cei care nu isi sterilizeaza si isi abandoneaza animalele. E mai logic asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt a mia oara pe acest forum: Nici un iubitor de animale nu vrea sa vada animale fara stapan.

 

Dar e bine ca vrei sa le faci educatie :)))

Mai bine s ar incerca de partea celor care sunt de vina pt situatie, Diana, ca noi stim ce trebe si facem tot ce se poate ca sa se ajunga la o situatie normala.

 

Nu cred ca mi am smuls parul din cap si nici nu am urlat dar e bi e de stiut cum sunt. :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, respira. 

Viata unui copil de opt ani s-a sfarsit fiindca un caine fara stapan era pe strada. 

O familie are inima sfasiata.

Pe mine, personal, nu ma intereseaza dragostea ta fata de necuvantatoare, dar cand pui in aceeasi balanta viata unui animal cu a unui copil, mi se zbarleste paru' pe mine.

Fiecare cu iubirile si pasiunile sale, dar nu ne mai da cu ele peste ochi, ca nu rezonam nici macar un pic.

 

Stiu, stiu, niste iresponsabili aia de i-au aruncat in strada...bla, bla, bla.

 

Pana una alta, exista legi, cainii sa fie stransi de primarii si sa-i amendeze pe cei care incalca legile.

 

PS : am o catelusa mica-mititica, pe care o iubesc nespus, dar tot nu as pune-o pe picior de egalitate cu fie-mea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...