Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brumarei de noiembrie-decembrie 2013(17)!


Recommended Posts

Aici incepe frumoasa noastra calatorie:

Cap1,23,45678, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16

 

 

 

 

[barza1] BINE ATI VENIT!!!!      [barza1]

Suntem un       [grup]  51  de  gravidute  fericite si implinite

 

 

[majoreta]   GRAVIDUTELE LUNII NOIEMBRIE   care asteapta 7  [fetita], 9  [baietel] si 7  [am]   [majoreta] 

[gravi]  dianaj1978 UM:.... DNP:....  [am]    si  [zana] Mara-Nicola(07.09.2010)

[gravi] bumbita UM:....... DPN: 08.11.2013 [baietel] Daniel Petru, cu  [bicic] de 8 ani si [bicic] de 6 ani

[gravi] drianny UM:02.02 DPN:09.11.2013    [baietel]   si       [bicic]  Rares-Andrei(2010)

[gravi]  flowerbee UM:02.02 DPN:09.11.2013   [fetita] si        [zana] Alexia-Maria(20.01.2009)

[gravi]Raiada UM:02.02 DPN:9.11.2013  [am]

[gravi] Denny0626 UM:.... DPN:10.11.2013 [fetita]

[gravi] anima_79 UM:03.02 DPN:10.11.2013     [baietel] Andrei-Alexandru si  [zana] Bianca(5.11.1999)

[gravi] Simona83 UM: 03.02.2013 DPN:10.11.2013  [baietel]

[gravi] Mella2013 UM: 03.02.2013 DPN: 10-22.11.2013 [fetita]

[gravi] andreeaMady UM:04.02 DPN:11.11.2013  [am]

[gravi] flower123 UM:....DPN:12.11.2013    [fetita]

[gravi] anda15 UM:06.02 DPN:13.11.2013    [fetita] si       [bicic] Alexandru(11.04.2011)  

[gravi] MMihaela89 UM:06.02.2013 DPN: 13.11.2013      [baietel]

[gravi] Relusha UM: 07.02.2013 DPN: 14.11.2013 [fetita] cu [bicic] Radu de 4 ani si [bicic] Dragos de 2 ani si 8 luni

[gravi] Ina_Alacran UM:11.02 DPN:17/18.11.2013  [am] si       [zana]   Maria-Alexandra(17.11.2010)

[gravi] alimarinescu10 UM: .....DPN:25.11.2013  [baietel] Radu

[gravi] kmy_black UM:15.02 DPN:26.11.2013   [fetita] si        [bicic]   Iustin-Gabriel(08.04.2011) 

[gravi]  a_LEX_andra UM:...... DPN:..... [am]

[gravi] GabiIuli UM:18.02 DPN:27.11.2013  [am]

[gravi] rali UM:20.02.2013 DPN:27.11.2013    [fetita]

[gravi] anaraluca83 UM:17.02 DPN:28.11.2013  [baietel] Iancu-Alexandru

[gravi]  ely79 UM:..... DPN:..... [am]

[gravi] larissa_79 UM:.... DPN:..... [baietel] ,

  [bicic] Nectarie(22.07.2010) si    [zana] Alexia(13.07.2006) +   

[gravi] miss0890 UM:22.02 DPN:29.11.2013  [baietel]

[gravi] apsara UM: 16.02.2013 DPN: 21.11.2013  [fetita]

 

 

[majoreta] GRAVIDUTELE LUNII DECEMBRIE   care asteapta 7  [fetita], 14  [baietel] si  9  [am]    [majoreta]

 

 

[gravi] AlexandraNW UM:01.03.2013 DPN:01.12.2013  [baietel]

[gravi] marie_83 UM:25.02.2013 DPN:04.12.2013      [baietel]+ [baietel]

[gravi] hermelina UM:.......DPN:06.12.2013  [fetita] si     [zana] Maria(27.06.2002)

[gravi] guylyana09 UM:.......DPN:06.12.2013  [baietel]

[gravi] ally_d UM: 01.03.2013 DPN: 06.12.2013 [fetita] Eliza Maria si   [zana] Emma Iulia(09.08.2011) 

[gravi] cumintzica12 UM:.......DPN:06.12.2013   [baietel] 

[gravi] imoimo :UM 02.03.2013 DPN:07.12.2013  [fetita] si      [zana] Clara-Antonia

[gravi] deedee_luyza UM:23.02.2013  DPN:07.12.2013  [am]

[gravi] CDS UM:04.03.2013 DPN:09.12.2013  [am]

[gravi] roxx26 UM:05.03.2013 DPN:10.12.2013   [baietel] si     [zana] Catalina Victoria(02.01.2011)

[gravi] roxana2108 UM:........... DPN 11.12.2013 [fetita] Ana-Sophia

[gravi] neliaCris  UM:04.03 DPN:12.12.2013  [am]

[gravi] meme83 UM:08.03.2013 DPN:13.12.2013      [baietel]

[gravi] miracol11 UM:3.04.2013 DPN:14.12.2013  [fetita]+  [baietel]

[gravi] mariuca1978  UM:14.03.2013 DPN:15.12.2013  [am]

[gravi] gloria1978 UM:........ DPN:15.12.2013  [baietel]

[gravi] theo8 UM:13.03.2013 DPN:18.12.2013   [fetita]

[gravi] lily.lacry UM: 15.03.2013 DPN: 20.12.2013 [baietel] Theodor Gabriel

[gravi] diana_1981 UM:........DPN:.... [am]

[gravi] arianna_M UM:.....DPN:...... [am] si      [zana] Arianna Maria (29.07.2011)

[gravi] valentinag  UM:......DPN:.............  [fetita]

[gravi] kloby UM:......DPN:........ [am]

[gravi] AntoC  UM:......DPN...... [am]

[gravi] Denysa88  UM: 22.03.2013 DPN: 27.12.2013 [baietel]

[gravi] annamariav UM..20.03.2013 DPN:28.12.2013  [am]  si    [bicic] Raul Gabriel (01.09.2010)

[gravi] raluflower UM: 25.03.2013 DPN: 30.12.2013  [baietel]

[gravi] adryagaby UM:....... DPN:......  [am]

[gravi] cosmincristina UM:27.03.2013 DPN:01.01.2014  [baietel]

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

       [ruga] Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti 

pamantul" binecuvantand nasterea 
de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla 
inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l 
sa se nasca la vremea de Tine randuita. 
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere. 
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor 
cerului si infrumusetezi 
crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil 
care n-a vazut inca lumina soarelui. 
Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau 
pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui 
dupa multimea 
milostivirii Tale.Doamne fii cu noi si da-ne 
izbanda dupa Sfanta Voia Ta. 
Amin. 
      [ruga]

 

***************************************

Dragul mamii copilas,

Mandra fata, ori flacaias,

Din dor vino
Si cu dor sa vii,
Marie, Ioano,
Tudorel, Andrii!
Sanatos, frumos,
Drag si dragastos,
Frumoasa-sanatoasa,
Indragita-dragastoasa.
Tu burtica mamii-o creste,
Dinlauntrul ei dospeste
Dor si dorulet,
Mandru omulet.
Sa te-aduca dorul, 
Sa te-aduca viata,
Sa-mi fii tu odorul 
Luminandu-mi fata!

 

********************************************************************

[ruga] Dumnezeu sa ne ajute sa avem sarcini usoare si copilasi sanatosi si frumosi

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. 
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere. 
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.

Rugaciune pentru o nastere usoara

O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecata milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin

Rugaciunea mamei inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.

Rugaciunea mamei dupa nastere

Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.      [ruga] 



Linkuri utile


Tabel greutate medie bebe pe saptamani de sarcina
Cand vine barza
valori beta hcg
Indemnizatia pentru cresterea copilului si alocatia de stat.Dosar
Sarcina (intai pune DPN tau, si iti arata fiecare zi a sarcinii tale)
_________________________________________________________________

Corespondentul sapt. de sarcina in luni:
luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt
_______________________________________________________

Cum se citeste o ecografie:
LMP - ultima menstruatie
LMP-GA - varsta gestationala conform ultimei menstruatii
LMP-EDC - data probabila a nasterii conform ultimei menstruatii
BPD - diametru biparietal (de la o tampla la cealalta)
CRL - lungimea fatului de la crestetul capului la coccis (fundulet)
FL - lungimea femurului
AC - circumferinta abdomenului
HC - circumferinta capului
HC/AC - raportul dintre circumferinta capului si circumferinta abdominala
_______________________________________________________

Indicatii pretioase
[help] Cum sa deschizi un capitol nou
1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.

[help] Cum sa-ti activezi PM-ul 
Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options(e in dreapta, arata ca un semafor)- bifezi "Activeaza mesajele private".

[help] Cum sa ascunzi un link :
[ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

[help] Cum sa ai http://forum.desprecopii.com/forum/gravida.gif ..+ sau http://forum.desprecopii.com/forum/smiley_pregnant.gif..+ la semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil, mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / -, apesi pe +, si la Semnatura scri gravi sau gravired intre [] si adaugi saptamanile si in rest scrii tu ce vrei.
De exemplu:
6+
se scrie:
[ gravi ] 6+ (fara spatii intre paranteze)

[help] Cum sa accesezi contul pentru poze - Picassa
1. Mergi la adresa http://picasaweb.google.com
2. Faci click pe scrisul "go to Picasa Web Albums" din partea dreapta a ecranului.
3. Introduci adresa de e-mail deschisa pentru contul Picassa (nov.dec2013@yahoo.com) si parola (la cerere pe PM).
4. Daca doresti sa pui pozele personale faci click pe butonul "upload" aflat in partea de sus a ecranului si apoi pe scrisul "create new album".
5. Denumesti albumul creat (cu numele userului tau de pe DC) si faci click pe butonul "continue".
6. Incarci pozele dorite din calculator si salvezi.
_______________________________________________________


[s] Aniversari      [s] 
ianuarie: anima_79(03.01)
februarie: raluflower (13.02)
martie:
aprilie:
mai:
iunie:
iulie: MMihaela89(10.07)
august:
septembrie:
ocombrie: anaraluca83 (07.10); kmy_black(09.10); alinamarinescu (10.10)
noiembrie:
simona83 (05.11); miracol (11.11); rali (19.11),
decembrie:drianny(30.12)


[grup] un gand bun si sustinerea noastra pentru:mariellhttp://forum.desprecopii.com/forum/floare.gifSilviaT      [flo] Ellenutsa Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

buna burtici!

 

flowerbee ce mare e bebelina ta. sa fie sanatoasa! noroc cu tine ca ai scris de prezentatie craniana, caci asa am descoperit si eu ca bebelu meu e cu capul in jos, aveam scris pe foaia de la el prez craniana si nu stiam ce inseamna :)) acum ca ai zis tu de asta, mi-am amaintit si am cautat pe google. sunt tare bucuroasa, caci am uitat sa il intreb pe dr in ce pozitie e bebe :)) acum m-am linistit ca am aflat ca e intors si sper sa rama asa sa pot naste natural. 

bun veniyt noilor burtici.

pupici tuturor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Creasem si eu inainte un capitol nou, dar l-am inchis!  Trebuie adaugata si relusha in listuta!

 

Sa dea Doamne Doamne sa fie un capitol numai cu vesti bune!

 

Marie - ma bucur ca sunteti bine! Stiam eu ca avem bebei ascultatori aici!

 

Relusha - bine ai venit si sarcina usoara in continuare! Ce rasfatata o sa fie printesa cu 2 fratiori!

 

Ana - eu zic ca poti avea 2-3 scutece de finet! Eu am folosit - la baita, de pus sub caput, la infasat! Separat vata si tifon iti poti lua ca ai de rezerva, in caz ca nu-ti ajung tampoanele facute! Hainele in primele 6 luni eu le-am spalat separat de ale noastre.

 

Flowerbee - e nasol cu maseaua de minte, eu am avut-o umflata in aprilie - o saptamana de chin - [pup] la treaca repede!

 

Simona - depinde de temperatura din casa, eu l-am tinut in body cu maneca lunga si pantalonasi sau, body si costumas! Caciulita - doar cateva minute dupa baita! Stai linistita ca o sa te descurci o sa vezi!

 

Drianny - sanatate lui Rares! Raceliile vin la pachet cu intrarea in colectivitate, din pacate, dar asa se imnunizeaza!

 

Astazi am tras. alta sperietura...am sangerat un pic si m-am dus la urgente. Colul inchis, placenta ok, bebe bine dar vroiau sa ma interneze ca cica asta e protocolul. Am refuzat pentru ca in afara de sangerarea usoara de dimineata nu am mai avut nimic! Acum stau linistita!

 

Pupici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miracol, inca o scorpioanca, eu sunt pe 5 :) Sotul zice ca scapa de cadou anul asta ca ce cadou mai frumos pot sa vreau decat pe bebe, ceea ce e adevarat, dar s-o creada el ca scapa, mai schimb si prefixul  [mai]

 

A propos de cadouri, citeam pe un forum despre ce cadouri au primit mamicile la nasterea copiilor lor, bineinteles, majoritatea hainute, pampersi, jucarii, vouchere pentru copii etc, dar cateva mamici ziceau ca au primit de la persoane apropiate ori cate o bijuterie micuta, ori un voucher cadou la spa sau ceva exclusiv pentru ele ca mamici, pentru cat s-au chinuit cele 9 luni + nastere + ce urmeaza dupa. Mi s-a parut foarte frumos si am zis sa va spun si voua pentru cand mai naste vreo sora, prietena ceva :)

 

Aici mai e un obicei ca sotul trebuie sa cumpere o bijuterie sotiei la nasterea fiecarui copil, ne place si asta nu?  [pk] La mine daca se nimereste sa fie cam in acelasi timp nu mai pot sa am pretentii, dar pe al doilea o sa am grija sa il fac mai prin vara :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Creasem si eu inainte un capitol nou, dar l-am inchis!  Trebuie adaugata si relusha in listuta!

 

Scuze, vrei sa anunt data viitoare inainte sa ma apuc? Pe relusha am intrebat-o de DNP, o trecem si pe ea poate ne zice in seara asta :)

 

Ai grija de tine si de bebelina  [pup] S-a oprit sangerarea, nu? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

flowerbee, cosmincristina a spus ca bebita e cu o sapt mai micut (eu i-am spus ca diferenta e mica, iar daca dr zice ca e ok,  atunci e ok...dar si al meu e cu 3z mai micut)

rali, ce calma esti tu  [:)]  bine ca nu e nimic, ca mi se pare atat de important sa stea bebita cat mai mult in burtica!! eu era sa lesin cand am vazut sange, si am si acceptat imediat internarea...acum inca ma ingrijoreaza contractiile, am incercat sa raresc medicatia si sa mai stau si in picioare si in fund, dar iar se intetesc  [batcap] , asa ca revin la medicatia hard si la lenevit pe o parte...orice, sa stea micutul acolo, sa creasca cum trebuie, ca tare ma sperie ideea de nastere prematura [fri]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...