Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brumarei de noiembrie-decembrie 2013(17)!


Recommended Posts

Rali, ce mai sperietura! Stai linistita, nu te misca prea mult si Doamne ajuta!

 

Noi am făcut lista de cadouri pentru surioara mai mare de la surioara ce va veni pe lume. Destul de lunga si majoritatea sunt de la Disney Store. Noroc cu nașii ca merg la Londra. Au o lista...dar le împart si pt. Mos Nicolae, si pentru Mos Craciun.

 

Simona, eu nu am primit nimic la naștere, așteptam si eu un cadou de la sot, ca știam de obiceiul de a primi o bijuterie sau o atenție. Acum i-am zis direct, sa fiu sigura ca nu uita. eventual, ii si sugerez ceva. Pentru bebe am primit, slava Domnului.

 

Eu sunt incantata de faptul ca hainutele printesei mele au îmbrăcat încă 3 copii: pe finuta mea (îmi e si nepoata de var), precum si pe cei doi veri ai acesteia. Si hainutele sunt impecabile, mai ales cele din bumbac, gen body-uri, pijamale, colanti etc. Acum o sa iau tot de la Mothercare. Era un site care aducea de la Mothercare UK, erau prețurile aproape la jumătate fata de cele din magazinele de la noi, acum Cică e in construcție. Nu știu de ce in România cei de la Mothercare nu au nici un fel de card de fidelitate sau reduceri adevărate. Ei fac reduceri la hainute, dar nu si la seturile de pijamale, body-uri, jucării, mobilier. Când mă uit in alte tari cum fac reduceri la tot, mă iau nervii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor, activitate pe forum si azi! Bine ati venit burtici noi! Sa fie de bine!

Eu sunt in culmea fericirii azi, desi pic de obosita, ca am dormit pe sponci si m-a chinuit si o diaree (facuta pe barba mea, de la pastrama si must!!) care a cedat la paine prajita pana la urma. Sunt mega-incantata pt ca am primit si restul de kestii pe care le asteptam pt bebe. Ma declar fericita posesoare a unei mese de infasat cu cadita incorporata , 2 rafturi plus parte unde pui cosmeticele albastra cu ursuleti! Mi-o doream rau, dar cea mai ieftina am gasit la 350 lei . Si aveam de gand sa cantaresc bine daca merita investitia sau sa iau una simpla de la ikea. Dar uite ca am primit-o de la o prietena! Plus 2 cosuri tip landou, dar maricele si tepene, in care cred ca va dormi bebele pana pe la cateva luni. Si alte kestii gen hainute, etc dar astea m-au incantat peste poate.

Acum sotul meu tot incerca sa ma convinga sa aman momentul cumpararii carutului. ca zice el ca in primele luni, de iarna, clar nu-l vom pune in carut ci in wrapul elastic. Nu prea stiu ce sa zic. Voi cum faceti?

A, si mai am o pompa de san de la chicco tip seringa. Dupa spusele unora ar fi f buna , ca desfunda perfect canalele, altele zic ca nu s-au descurcat si e dureros. Voi ce stiti de ele? a folosit cineva?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, intrebai la un moment dat de cum trebuie imbracat copilul. Noua moasa ne-a zis ca trebuie imbracat la fel cum ne simtim confortabile si noi (presupunand ca nu facem jogging sa ne-ncalzim, ci stam tot la orizontala, ca si el/ ea). Daca noi prestam o pijama si-atat, tot atat ar trebui sa fie suficient si pentru copil. O sa mai intreb si eu, sa vad daca-s si alte opinii pertinente.

Shoppingul n-a mers prea bine, da' mi-a priit plimbarea care a durat aproape toata ziua (c-am avut si alte drumuri de facut). La H&M e foarte slaba oferta in Bucuresti, n-am gasit nici picior de dres. Am gasit un singur colant negru pe care l-am insfacat rapid, asezonat c-un tricoi tot negru, mare, sa-mi acopere partile moi. Iar o sa zica lumea ca-s in doliu daca n-o sa-mi trag un pulover ruoz de tot peste :)).

Dres am gasit doar intr-o farmacie si e urat cu flacari - fix maroul ala de batranica. Da' aia e, in caz de forta majora merge. Cam atat am eu de raportat pe ziua de azi.

Si: yey, s-a mai nascut un dovlecel!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello :-) Am fost harnica azi am aranjat din haine, inclusiv ale lui bebe, le-am pus pe caprarii , am aproape de toate, trebuie sa ii mai iau scutece din finet si costumase specifice de baietel, ca am multe universale, dar si unele roz. Pe alea le pun separat si daca voi ramane in pana mare sa i le dau si doar in casa :-) Am si port bebe si sac de dormit , am si cate un pachet de pampersi newborn. Am fost si am luat de la viitorii nasi, masa de infasat plus cadita , un balansoar electric , alte hainute si pampersii. Am primit si patutul, albastru inchis, foarte dragut, urmeaza sa il instalam. De acum sa iau ce mai am pe lista pt mine si bebe, plus dn astea consumabile si sa ma apuc de spalat/calcat.

 

Mersi Rali de raspuns, mersi tuturor , o sa mai intreb cate unele altele, fac si eu ca Simoba, va stresam cu intrebari pe voi cele cu exp. :-) Rali, sper sa nu mai ai surprize cu sangerari , off si mie mi-e o frica de nastere prematura... Abia astept sa mers la gine sapt asta sa vad cu colul cum stau ca totusi am impresia ca am contractii si eu.

 

Cumintzica, cum le mai simiti? La mine tot in stanga mi se strange burta asa, dar destul de des si cand ma uit ca sa fiu atenta, se vede bebele prin burta cum misca. Sa fie el cu fundul exact acolo unde mi se ridica burta?

 

Drianny, nu te-am uitat, cum sa uit, doar ca tu esti prin noiembrie la inceput, dar Anima si Mihaela deja le-au programat pe 30 si 31 . Oricum astept cu nerabdare sa vine primii brumarei :-). Dar sa ne intelegem, sa vina cand sunt asteptati, sa nu faca surprize. :-)

 

Multumim de capitol nou, Doamne ajuta sa fie numai vesti bune !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gloria , am primit si eu pompa de san manuala de la baby nova, o s-o sterilizez oricum, desi sormea a folosit-o o singura data. Bebele in general pus des la san, va regla productia de lapte si in principiu n-ar fi nevoie de pompa , dar e bine sa avem totusi. Am primit si o batista a bebelusului si o suzeta. Oricum e bine astea sa le sterilizam chiar daca-s noi, inclusiv biberoane, etc.

 

Despre carut la fel zic, ca n-are sens luat de acum si mai ales 3 in 1, pt ca nu o sa mai avem nevoie de landou ca bebeii in primavara o sa fie maricei si n-o sa mai stea in landou, iar iarna o sa-i ducem in portbebe sau wrap. Din asta vreau si eu sa iau, dar nu ma pot hotari, daca wrap, sling, manduca etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pfuuuuu...ce de scorpioni!...eu voi avea 3....sotul, fetita si bebe....vai de mine!  [batcap]

noroc ca m-am obisnuit deja....stiu ce le poate pielea  [:-)))]

Ai un pic de bataie de cap cu atatia scorpioni :-). Bine ca-i cunosti si stii deja cum sa te comporti cu ei :-).

 

Miracol, sa-ti fie de bine pastravul ca deja e in burta. :-) Am halit si eu in seara asta si creveti si caras :-).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, intrebai la un moment dat de cum trebuie imbracat copilul. Noua moasa ne-a zis ca trebuie imbracat la fel cum ne simtim confortabile si noi (presupunand ca nu facem jogging sa ne-ncalzim, ci stam tot la orizontala, ca si el/ ea). Daca noi prestam o pijama si-atat, tot atat ar trebui sa fie suficient si pentru copil. O sa mai intreb si eu, sa vad daca-s si alte opinii pertinente.

Shoppingul n-a mers prea bine, da' mi-a priit plimbarea care a durat aproape toata ziua (c-am avut si alte drumuri de facut). La H&M e foarte slaba oferta in Bucuresti, n-am gasit nici picior de dres. Am gasit un singur colant negru pe care l-am insfacat rapid, asezonat c-un tricoi tot negru, mare, sa-mi acopere partile moi. Iar o sa zica lumea ca-s in doliu daca n-o sa-mi trag un pulover ruoz de tot peste :)).

Dres am gasit doar intr-o farmacie si e urat cu flacari - fix maroul ala de batranica. Da' aia e, in caz de forta majora merge. Cam atat am eu de raportat pe ziua de azi.

Si: yey, s-a mai nascut un dovlecel!

Ah naspa, imi pare rau ca n-ai gasit nik :'( Poate data aviatoare. M-as duce si eu maine, adica azi, dar sa vad cum ma simt :-).

 

S-a nascut da , o dovlecita, greu nene greu. Se pare ca mai nou fetele intarzie, avea saraca 42 de sapt de acum. Bine ca a scapat :-). Acus urmam noi, o sa ne intrebam oare ce face x, cred ca a nascut ca n-a mai scris de 3 ore :-P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt treaza de la 4:30, deci cred ca voi fi adormita in timpul zilei.

Ieri am muncit mult si seara m-a durut burtica. Azi stau numai in pat, merg doar un pic la coafor la un spălat si coafat.

Aseară a fost un show pe cinste. La Te Cunosc de Undeva s-a cântat melodia Skyfall ce aparține lui Adele. Ce i-a plăcut bebelinei...ce balet in burtica...Apoi i-am pus originalul si a procedat la fel. Am observat ca ii place mult muzica.

As încerca sa mai dorm...îmi e si foame...deja...

Tre sa ajung si eu la Mothercare ca am văzut ca au primit rochite mai groase de burtici. Plus ciorapi burtosi. Sper sa nu găsesc doar negre, gri sau maro, ca mă iau nervii. Numai culorile astea sunt peste tot, de parca, dacă ești gravida, tre sa îți pui un sac in cap.

 

Anaraluca, mă bucur ca ai primit lucrusoare, cred ca îți e tare drag de ele!

 

Citesc si eu la dovlecei...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...