Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brumarei de noiembrie-decembrie 2013(17)!


Recommended Posts

Neata burtici!

Asts noapte de.la 2 pana la 6 am.avut progran artistic...nu am mau putut dormi,ambii bebei miscau pe rand say deodata...jale si acum misca...cand mai dorm?

Pastravalul a fost delicios!!

Fetelir ce de lucruri frumoase primiti...si pe mine ma va ajuta sora mea care are o fetita de aproape 6 ani si prietena mea din Grecia care are doua fete gemene!

Fetita mra va fi f rasfatata cu.muulte hainite...baiatu are deocamdata 2 body-uri:)) lasa ca cumpara mami si pt el!

Se nasc dovleceii...ce frumos.sa le traiasca fetelor minunile!!!imediat incepem si noi...am emotii mari pt primele mamici!

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata burtici!

Asts noapte de.la 2 pana la 6 am.avut progran artistic...nu am mau putut dormi,ambii bebei miscau pe rand say deodata...jale si acum misca...cand mai dorm?

Pastravalul a fost delicios!!

Fetelir ce de lucruri frumoase primiti...si pe mine ma va ajuta sora mea care are o fetita de aproape 6 ani si prietena mea din Grecia care are doua fete gemene!

Fetita mra va fi f rasfatata cu.muulte hainite...baiatu are deocamdata 2 body-uri:)) lasa ca cumpara mami si pt el!

Se nasc dovleceii...ce frumos.sa le traiasca fetelor minunile!!!imediat incepem si noi...am emotii mari pt primele mamici!

Va pup

[:-)))]  [:-)))]  lasa iubita mea ca nu ramane printisorul nostru fara hainite  ii trimite matusica si unchiu 2 saci de hainite

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!  Anaraluca, eu am facut o cercetare rapida legata de mijloace de purtat. Ca ma stiti cu capul. Si, din citit + discutii cu mame purtatoare, lucrurile stau cam asa: pt prima perioada, de la 0 luni pana pe la ...8-9 kg, poate si mai mult, cel mai safe si ok pt bebe si mama este wrapul elastic. Fara doar si poate. slingul nu e recomandat la new-born. manduca -nu prea. (si cei care o vand iti spun asta). Wrapul tesut este si el ok, avantajul lui e ca poti purta bebelul in el pana la  mai multe kg, dar e mai incomod pt bebe, si se pune mai complicat, cu bebele in brate deja (cel elastic il montezi pe el si pe urma adaugi una bucata bebe. plus poti alapta in el fara probleme. in cel tesut-nu). dupa ce mai creste , deja te poti orienta la orice vrei si iti e comod tie, ca toate sunt bune (dar tre sa incerci sa vezi cum te simti cu ele). Manduca rules, clar, e misto ca si tatal il poate purta ( eu ma gd mai ales la iesiri la munte, pe afara, etc, unde nu voi cara carut si el bebelino va fi purtata de ta-su). Dar si slingurile , cu n variante ale lor sunt ok. repet, depinde de tine. La fel si Luna, etc. Despre firme, ce sa zic. cu avantaje si minusuri. pana acum cica f misto sunt cele de la boba. pe la noi gasesti de la hip-hop si poarta-ma. dar , sincer, nu pot spune de diferente ca nu le-am testat. Astept targul , ca ei apar acolo si o sa vad.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor,

Rali, ce mai faci? Acum esti bine, da?

Ana, si eu-s in dilme serioase cu caruciorul. Imi place unul foarte scump, dar ma gandesc serios ca s-ar putea sa ramana nefolosit. Landoul si scoica sunt pana la 6 luni, noi o sa implinim 6 luni in mai, deci prindem multe luni de iarna in care nu stiu sigur daca o sa ma incumet pe lunecusul din bucuresti - mai ales dac-o sa fie o iarna grea, cum ne vrajesc rusii. Asa ca ma tot perpelesc si eu pana la baby expo, care acusica vine. Ma gandesc poate sa renunt la 3 in 1. Sa iau scoica separat si carutul pe care mi-l doresc eu doar in varianta sport. Dar zau ca nu-s hotarata deloc. De asemenea nu stiu daca-s eu snoaba sau chiar e bun un carut inglesina si merita investitia :-S. Poate vin fetele cu experienta cu argumente pentru o varianta sau alta... :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexandra, eu sunt de părere ca nu trebuie sa dau f mult pe un carucior. Cred ca sunt unele aspecte pe care trebuie sa le ai in vedere: greutate (max. 8-9 kg, ideal 7,5 kg), mod de strangere (ideal tip umbrela), "4x4" - sport, cu roti duble, nici mici, nici mari), frana, curele siguranță. Gândește-te ca, de multe ori, ieși singura in parc cu copilul, tre sa cobori/urci scari, ai caruciorul într-o mana, pe bebe in alta - deci, cu cât e mai ușor ai compact, cu atât mai bine; apoi, vei tine caruciorul la ușa, ii portbagaj etc., cu cât strâns ocupa mai puțin loc, cu atât mai bine; pe strada, ai o mulțime de borduri, scari etc., cu cât sunt rotile mai mari sau imobile, cu atât e mai greu si bebe mai zgaltait. Noua ne-a plăcut un soție, deși nu l-as cumpara ca e fff scump, dar nu e decât puțin pliabil si f greu. M-am întrebat: de ce l-as cumpara? Ca e colorat? Nu. Ca e fitos? Nu.

 

Ideea este ca fiecare hotăraste pt el, insa eu, din experiența, as merge pe un model ușor si compact.

 

Cred ca voi lua un 3 in 1 pt ca, deși va fi toamna si iarna, tot vom scoate copiii. Se recomanda sa fie scosi din prima saptamana, începând cu 5 minute si urcand progresiv pana la 30, apoi descrescator etc. Sa nu ploua, ninga sau sa fie vânt. Gerul nu e f periculos, mai bine la frig, decât la mall. Așa am fost eu sfatuita, fiecare procedeaza cum considera de cuviinta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am comandat caruciorul de care va vorbeam...Kunert Silver....a sosit deja si la prima vedere sunt foarte multumita

Au o gama foarte mare de culori si modele la el....este un 3 in 1 la un pret rezonabil

Prima data am vrut sa investesc si eu intr-unul mai scump, dar la fetita am avut un carucior foarte scump pentru acele vremuri....adus de mama din Italia...si nu si-a justificat intr-un final pretul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata gagici :-) O duminica faina va doresc !!!

 

Gloria mersi de raspuns, o sa ma uit la niste tutoriale sa vad cum se monteaza wrapul elastic si ma decid eu. Probabil va ramane asta si ne va duce pana in primavara.

 

Flowerbee incearca sa mai dormi. :-)

 

Alexandra, am aceeasi dilema, mie mamicile mi-au spus ca nu merita sa iau 3 in 1, tocmai pt ca prindem iarna multe luni si bebe nu o sa mai stea in landou la orizontala. Am vazut o gramada de bebei, deja pe la 3 luni incearca sa se ridice de spate si o sa maraie in ala. Mi s-a recomandat un carut care sa aiba 3 nivele de ridicat spatarul, sa mearga si lasat la orizontala si la 45 grade si la 90 pt cand bebe o sa stea in fund.

 

Oricum imi iau wrap sa il car si prin casa, am si cosulet portbebe si dupa botez probabil o sa luam si-un carut. Am auzit de Inglesina dar nu stiu cat merita sa dai atatia bani pe el. Eu as da maxim 2000 pe-un carut. E posibil nici sa nu vrea sa stea in el, sa nu-i placa, sunt o gramada de copii asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am comandat caruciorul de care va vorbeam...Kunert Silver....a sosit deja si la prima vedere sunt foarte multumita

Au o gama foarte mare de culori si modele la el....este un 3 in 1 la un pret rezonabil

Prima data am vrut sa investesc si eu intr-unul mai scump, dar la fetita am avut un carucior foarte scump pentru acele vremuri....adus de mama din Italia...si nu si-a justificat intr-un final pretul

Si mie imi plac astea kunert, cand o fi sa iau, din ala imi comanda, ma mai gandesc daca 3 in 1. :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...