Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brumarei de noiembrie-decembrie 2013(17)!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Am ajuns si eu acasa, in sfarsit, suntem plecati de dimineata de la 7, am fost in plimbari, la biserica sa vb de botez, am mai bananait prin orasul ala si iar am uitat sa imi iau dresuri sau colanti cu burta, bine ca s-a intors vara (23 grade) si inca nu am nevoie de dres. Am niste picioare si maini umflate...aproape butuci ca inca se mai vede oul piciorului, sunt obosita ca nu prea am dormit bine azi noapte, abia astept sa ma culc. E prima data cand ma umflu si m-am cam speriat initial, simteam cum ma doare carnea si ma strange pielea, aiurea senzatie. Bineinteles ca m-am gandit imediat la ce e mai rau (preeclampsie) si ma tot verificam sa nu ma umflu mai rau dar vad ca nici nu ma umflu nici nu ma dezumflu. 

 

Wrap elastic imi iau si eu pentru primele luni, m-am decis la Boba, dupa aia sunt aproape hotarata pentru o Manduca. Am de gand sa alternez caruciorul cu wrapul, in functie de unde am de mers. Citisem si eu ca scoica de masina nu ar fi foarte sigura si copilul se poate sufoca pentru ca sta cam cu barbia in piept, dar exista niste pernute semiluna pentru suportul gatului care sa previna asta. Nu stiu ce sa fac, eu o sa primesc scoica de la cumnata-mea dar am vazut un landou special pentru masina: http://www.mothercare.ie/britax-baby-safe-sleeper-lie-flat-car-seat.html care cica e muuuult mai sigur decat scoica iar eu sunt cam naiva si cred toate povestile, sotul zice ca sunt clientul perfect. Cel primit m-ar scuti bineinteles de o cheltuiala, si e si ala dintre cele mai sigure, Maxi Cosi...offfff, cate alegeri avem de facut ca parinti, si nici nu am inceput  [batcap]

 

La carucior iar m-am sucit si m-am invartit pentru ca trebuie sa fie inalt la cat de lungi suntem noi, sa nu stam cocosati, plus alte caracteristici pe care le notasem eu dupa lungi cercetari, dar tot cumnata-mea ne rezolva cu al ei care e perfect ca inaltime si aproape impecabil, plus landoul care a fost folosit de 2 ori, si e unul dintre variantele la care ne gandeam noi oricum deci mai bine de atat nu se putea. Pentru cine e interesat, criteriile mele erau: Maner inalt sau ajustabil in lungime, reversibil, sistem de siguranta in cat mai multe puncte, spatar ajustabil, pliere usoara, usor de manevrat cu o singura mana, fara grilaj jos ca sa nu ma impiedic de el, model practic atat pentru oras cat si pentru plaja/drumuri mai accidentate. 

 

M-ati facut curioasa cu perna antisufocare.

 

M-am lungit cat o zi de post, scuze 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la spital, am avut toată ziua contractii, ultimele cu senzatie de scaun. Sunt la perfuzii si monitorizare.

 

 

flower, ce s-a intamplat?

sper sa fie totul in regula. ma rog pt tine. incearca sa te linistesti si sa incerci sa gandesti pozitiv, chiar daca stresul este mare.

sunt alaturi de tine cu gandul si sunt convinsa ca vei veni cu vesti bune cat mai curand. te rog sa ne tii la curent cu noutati.

 

Doamne ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam multe fete cu contractii premature, off :'( Eu poate le am si nici nu-s constienta. Unii zic ca trebuie sa fie ca niste crampe in burta ca la ciclu care merg din fata spre spate si invers, altii ca e ca si cum te strange cu cureaua peste burta. Ori primele sunt de nastere si a doua categorie sa fie din alea BH?

 

La mine cand simt burta tare dar nu toata, cat un pumn asa intr-o parte, daca pun mana e mai tare dar il simt si pe bebe cum misca acolo. Si am observat ca daca ating burta cu palma, acolo se intareste, deci numai cat ating, nu mangai si il simt pe bebe. E posibil sa simta ca pun palma si sa dea acolo?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...