Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brumarei de noiembrie-decembrie 2013(17)!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata,

 

bine ca sunteti bine fetelor.....Flowerbee si Alexandra......o sa fie bine si bebeii o sa mai stea la caldurica......

 

sarcina usoara tuturor si bebei la termen, sanatosi si mancaciosi.....

 

multumesc frumos de primire.....sa va dau datele pentru listuta..... UM 07.02.2013, DNP 14.11.2013.....

 

despre contractii va spun ce am "priceput" eu.....la prima sarcina m-a luat pe la ora 10, eram la bucatarie si venea cate una de trebuia sa ma tin de blatul de la mobila si sa stau nemiscata cateva secunde.....asa ca eu zic ca astea sunt contractii care prevestesc nasterea.....apoi la a doua nastere am stat in spital in ultima zi si tot asa cand venea cate o contractie trebuia ori sa ma ridic din pat, ori sa stau nemiscata pana trece......

 

eu sambata si duminica nu prea stau pe net, e si sotul acasa si mai mult cu copii....in timpul saptamanii am ajutor, am o tanti care iese cu copii afara si ma mai ajuta prin casa, deci am mai mult timp liber......

 

eu profit cat pot de stat linistita pentru ca e cel mai bine pentru mine si dupa nastere nu o sa mai am eu timpul asta.....ma tot gandesc sa o invat pe tanti sa faca de mancare, mancare romaneasca, dar nu cred ca o sa-mi iasa.....mai ales ca sunt cam pretentioasa.....

 

unde stam acuma, stam la apartament si ma bate gandul sa vorbesc cu sotul sa vedem daca ne putem muta la casa, tot aici in cartier, peste drum cum ar fi, doar ca este o cladire cu 4 etaje, parterul si primele 2 etaje sunt un apartament, iar 3 si 4 alt apartament, cele de la parter au un pic de gradinuta, ce sa zic 5-6/6-7 m si ar fi foarte bine pentru copii, ar sta mai mult afara si ar fi altceva pentru ei....acuma sa vad si ce zice sotul.... prima data sa ma interesez ce e cu apartamentul asta...staeau acolo o familie (el austriac, ea chinezoaica si cu o fetita mica) dar de ceva vreme l-am vazut cu draperiile trase si nici o miscare......

 

merg sa fac un dus ca la noi e foarte cald si aerul e foarte umed, abia respis si noaptea am niste buseuri de caldura de transpir toata cu toate ca merge clima pe 25 de grade.....

 

va pup si sa aveti o saptamana frumoasa.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata burtici!!!

 

Ati avut ceva activitate in weekend...

 

Flowerbee - imi pare rau ca ai trecut si tu prin asa sperietura, dar bine ca a fost doar atat si sunteti bine si bebe e inca cumintel in burtica [flo2]

 

Relusha, bine ai venit!! [flo2]  Ce bine ca ai ajutor cu copiii!!

 

Alexandra, ai grija cu cazaturile!! [pup]  Bine ca nu ai lovit burtica, dar imi imaginez ca pe tine te-a durut zdravan lovitura pe gresie [sad]

 

Anaraluca, e normal ca bebe sa loveasca acolo unde pui tu mana - asa comunica el cu tine. [:)]  Astea nu cred ca sunt contractii. Cu presiunea in partea de jos mi se pare mai in neregula un pic - o am si eu frecvent, mai ales daca ma obosesc. Deci incearca sa te menajezi pe cat posibil!! [nani]

 

Am vazut ca ati vorbit de carucioare, wrap-uri si altele. Sunt de acord cu cine a zis ca nu e nevoie de un carucior de fite pe care sa dam o avere ci doar de un carucior care sa fie cat mai practic. Eu am un 2 in 1 (ca aveam deja scoica) - landou + sport de care sunt f multumita si s-a pastrat excelent desi l-am folosit la greu. Singura problema e ca pe modul landou e un pic cam greu (il tineam in masina cu Clara) insa acum nu ma deranjeaza f tare pt ca stam la bloc cu lift si e ok.

Mai am un marsupiu de la Chicco - cu 3 pozitii, printre care si una in care bebe sta culcat. Mi s-a parut super si l-am folosit cu Clara inca de la inceput si mi s-a parut ff ok si confortabil si pt bebe si pt mine. Problema cu el este ca pe masura ce bebe creste devine din ce in ce mai incomod pt cel care il poarta - este pana la 9 kg doar, insa eu una, avand si ceva probleme cu spatele, nu l-am putut folosi asa mult. O sa vad la momentul respectiv daca o sa cumpar altceva, si in functie de cum vad ca vrea sa mai stea bebelina.

 

Am mai citit multe pe aici insa acum nu mi le amintesc.

Stiu ca una dintre voi a ajuns la spital cu sangerare mica si nu s-a internat. (imi cer scuze dar nu mai stiu cine a fost). La fel am patit si eu o data....si va spuneam ca m-au vazut mai multi medici si nu au putut sa imi spuna de la ce a fost sangerarea. Dr-a mea in schimb mi-a spus din start ca astfel de sangerari, cand colul e ok, bebe e ok - sunt specifice sangerarilor de placenta. S-a uitat cu f multa atentie la eco si a vazut ca intr-adevar e un lob al placentei inserat aproape de col - si asta da sangerare. Desi se mai uitase inainte un medic si nu a vazut - dar mi-a spus ca e posibil sa fie asa. Oricum ce m-a sfatuit a fost sa merg la spital imediat pt orice sangerare - si sa nu ma sperii, dar asemenea probleme ar putea da sangerari mari. La fel, e posibil ca acel lob sa se ridice odata cu cresterea lui bebe si sa fie ok.

 

Simona, aseara mi se umflasera si mie bine-bine picioarele dar am dat cu Lioton si acum sunt ok.

 

Noi ne-am distrat f bine la nunta - au fost toti prietenii nostri prezenti. La ora 3 am capitulat ca mi se inchideau ochii de somn. Ieri am dormit pana la 12.00 si apoi am stat pe drumuri.

 

O saptamana frumoasa burtici!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cafea] buna dimineata burtici!

flowerbee, bine ca a fost doar un episod, imi inchipui ce sperietura ai tras...sper ca stai linistita in urmatoarea perioda, la propriu, fizic, vreau sa zic! eu sunt atat de speriata de nastere prematura ca as fi in stare sa stau doar in pat pana la sfarsit  [fri]

 

relusha, ce descrii tu sunt deja contractiile de travaliu, nu?..dar unele dintre noi avem ceva batai de cap cu astea timpurii, nu neaparat dureroase, dar vezi ca te sperii si nu stii cum pot evolua...anaraluca, eu nu stiu cum sa descriu mai bine decat 'intarituri' ale burticii  (fie pe parti, insotite de un 'guguloi' -de ziceam ca e capul bebelului, fie pe mijloc), cu o senzatie de incordare/strangere a locului respectiv, strangere care cedeaza in mai putin de 1min....dar cum zice se simona, daca-s sub 4 pe ora, nu ai de ce sa te ingrijorezi, vorbeste si cu doctorul..eu cand am ajuns in spital cu sangerare aveam peste 10 pe ora, ieri am avut doar cateva toata ziua  [pk]  . din pacate insa deocamdata sunt dependenta de medicamente...cand am incercat sa le mai raresc, iarasi aveam la 10 min [batcap] ...nu ma simt impacata cu atatea medicamente (nici de vopsit eu nu m-am vopsit toata sarcina, ca sa nu fac rau lui bebe), dar ce naiba sa fac..

 

alexandra, mama draga, ai grija ca pari predispusa la mici accidente...

 

gloria, m-ai linistit cu babyexpo, ca as fi vrut sa ma duc dar vreau sa evit statul picioare si mersul pe jos prea mult timp (plus ca-mi inchipui ca va fi superaglomerat)..dar daca nu au cine stie ce oferte si pot lua la aceleasi preturi/mai mici din magazinesau de pe net...atunci sa fie sanatosi!

 

o saptamana usoara, fara contractii, fara dureri, fara sangerari, ok?  [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata burtici!

Sa avem o sapt usoara!

Flowerbee, stai cuminte, sunt convinsa ca trece eposidul asta!trebuie sa te linisteti si tu si sa nu mai muncesti atat!bine ca nu e nimic grav! [flo2]

Alexandra, ai mare grija...cad fac dush intotdeauna mai intnd si un prosop peste covoras ca sa fiu sigura sigura!Oricum bine ca esti ok! [:)]

Marie,ceva noutati?

Eu trebuie sa il sun pe dr pt programare dupa ora 12....sper sa ma primeasca sapt asta...sunt tare curioasa cum se prezinta la apel bebeii mei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...