Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Masina de spalat cu uscator?


Recommended Posts

Da...uscatorul este "moartea contorului de curent"!

 

Oricit de A++ ar fi ,tot consuma de te rupe.

 

Eu mai am un dinte improtriva lor(a uscatoarelor),faptul ca produc foarte mult praf...dar ma rog ,poate s-or fi mai modernizat si nu mai trebuie sa stergi praful in baie mai des decit in sufragerie.

 

Eu am investit intr-o masina buna ,cu strocator cu turatzie mare(1400 rotazii/min),le scoate aproape uscate...chiar si intr-o zi d eiarna,de dimineatza pina seara se usuca.

 

personal NU uscatorului!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu am dar nu stiu daca am folosit uscatorul de 2-3 ori. 

Eu am luato pt la bloc unde nu aveam unde sa le intind iar intre timp ne-am mutat la curte.

Dar... consuma f mult. Si trebuie sa fi foarte atenta la etichete. Sa vezi care merge si care nu (se micsoreaza). Problema e ca la hainele cumparate de la noi si de duzina in special ... nu prea scrie nimic de uscatorul de rufe :)

A fost buna prima iarna pt ca uscam body-urile copilului si diverse. 

Nu prea merge la lenjerie pt ca cele incorporate au un maxim de gramaj pt uscare. Parca 2kg. Cam un cerceaf... si sa stai dupa fiecare...nu prea renteaza.

Parerea mea  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu aici am uscator pe gaz, e mai ieftin decat pe curent. Hainele mele din materiale care cred eu ca s-ar strica, nu le bag, in rest il folosesc la orice. Mare inventie, am scapat de calcat. Rufele se scot imediat altfel se racesc asa botzite inauntru si trebuie calcate suplimentar. E un model mai vechi, (l-am mostenit de la fostii proprietari cand am cumparat casa) dar are butoane de selectare a puterii caldurii si a timpului.

E separat de masina de spalat.

In maxim o ora usuca o masina plina de prosoape de baie mari.

Restul de lucruri, mai subtirele sau mai putine, il pun si pe mai putin timp, intre 30 si 50 minute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut asa o cautare si am gasit cu 7 kg spalare si 5 uscare sau 6 cu 4.

Oricum masina mea de spalat pe care o am acuma e slim si e de 3 kg.

 

E un siemens original nemtesc cu un storcator de 1300 si foarte silentioasa, dar a inceput sa fuga prin baie cand stoarce. Are 16 ani, o iubesc da' nu cred ca mai tine mult.

Va puteti imagina ca in astia 16 ani nu a fost stricata niciodata?

 

Si acuma chiar vreau una cu uscator.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vivi, daca masina ta de spalat o ia la fuga prin baie cand stoarce, cauta la magazinele de bricolaj, exista un covoras special de cauciuc reciclat care se pune sub masina, pentru a preveni deplasarea ei si atenuarea zgomotului/vibratiilor.

este posibil ca masina ta sa se fi descentrat oleaca, mai exact s-a modificat in timp pozitia picioruselor, vezi ca se pot ajusta prin insurubare/desurubare.

bine, avand in vedere ca mesterul casei e plecat peste mari si tari, n-ai cum sa faci singura cele doua operatiuni de mai sus (instalarea covorasului sau reglarea picioruselor). insa poti ruga un prieten bun sa te ajute.

uscatorul o fi bun, nu zic, pe timp de iarna si daca nu-ti plac rufele insirate la vedere pe balcon. cumnata mea are masina cu uscator, l-a folosit de 2-3 ori si s-a lamurit ca nu are nevoie, dureaza prea mult uscarea, rufele se sifoneaza, unele se micsoreaza. plus ca, zice ea, rufele nu au acel miros special, de uscate in aer liber.

iata un sistem de uscat rufele foarte ingenios si practic, eu am asa ceva acasa si sunt foarte multumita. eu il am pe cel cu 7 bare si lungimea de 2 m.

pe site sunt prezentate mai multe modele, in functie de necesitatile si posibilitatile fiecaruia.

www.uscatorrufe.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EU AM MASINA de spalat cu uscator incorporat de vreo 5-6 ani.

Uscatorul il folosesc doar iarna, pentru haine de genul lenjerie intima, sosete, prosoape, tricouri/pantaloni cu care stam prin casa, nu usuc, de ex., camasa/rochia din materiale delicate.

Mai usuc, dar pe prima treapta, camasile de bumbac si le calc imediat.

Eu cearcafuri nu usuc, pt ca le intind pe balcon si se usuca intr-o zi.

In concluzie, eu sunt foarte multumita de masina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lilian, ca sa usuci doar lenjeria intima, sosetele, prosoapele, hainele de stat prin casa, practic lucruri din care se presupune ca ai o cantitate suficienta astfel incat sa ai ce imbraca pana se usuca pe balcon cele spalate - sincer, nu merita sa dai bani in plus pentru masina cu uscator.

mai bine pui niste bani in plus si iti iei masina de spalat vase, daca nu ai (nu zic de tine, vorbesc la modul general), merita cu prisosinta !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...