Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Masina de spalat cu uscator?


Recommended Posts

Viviana, masini cu gaz ca ceele vazute de tine in America, nu cred ca gasesti in Europa. Am avut asa masina faina pe gaz in Mexic caci rufele nu se puteau usca afara cu nici un chip.

 

Am avut acum 16 ani masina care spala si usca, insa daca voiam program de uscare nu puteau sa o o pun plina caci rufele curate si uscate erau mototolite rau, stateam de 3 ori mai mult la calcat.

Acum am o masina de spalat clasica (e drept ca e de volum mare 8kg) si un uscator electric alaturi pe care il folosesc la rufele de bumbac si numai cind nu pot usca rufele afara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am avut masina cu uscator pana acum...am folosit o de cateva ori dar era o pocarie. Sifona rufele de nu mai reuseam sa l calc desi am un fier e calcat excelent..cu mult abur

masina ai s a stricat...avea vreo 6 ani si acum proprietarul mi a adus una noua. Tot cu uscator...ma asteptam sa fie mai buna fiind o generatie mai noua dar...aceiasi poveste...uscatorul incorporat le sifoneaza rau de tot

am avut si uscator separat. Cu ala e alta poveste. Are spatiu mai mare si alt sistem de uscare. Dca scoti rufele cat sunt inca fierbiniti si le impachetezi...sau le pui sa stea repte...arata perfect, unele nu mai au nevoie de calcat deloc. Eu iti sugerez uscator separat sau deloc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lilian, ca sa usuci doar lenjeria intima, sosetele, prosoapele, hainele de stat prin casa, practic lucruri din care se presupune ca ai o cantitate suficienta astfel incat sa ai ce imbraca pana se usuca pe balcon cele spalate - sincer, nu merita sa dai bani in plus pentru masina cu uscator.

mai bine pui niste bani in plus si iti iei masina de spalat vase, daca nu ai (nu zic de tine, vorbesc la modul general), merita cu prisosinta !

Asa o fi, insa nu vreau sa inghet afara asezand pe culme soseta cu soteta, chilot cu chilot, tricou cu tricou. Eu am zis ca merita din punctul meu de vedere dupa atatia ani.

si apropo de masina de spalat vase, daca dai o cautare aici, pe forum, o sa vezi ca sunt destule voci care spun ca nu merita sa ai masina de vase. (eu am si zic ca merita)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a, nu stiam ca intinzi rufele afara. am presupus ca pe balcon inchis, unde nu e atat de frig iarna.

ooo, masina de spalat vase e cea mai cea. urasc sa spal vase si sa calc rufe. astept cu interes sa se inventeze robotul de calcat rufe sau hainele de unica folosinta. pana atunci caut sa cumpar haine care sa nu se sifoneze deloc/cat mai putin dupa spalare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:))

Eu am si o folosesc cu spor si mai nou vad ca o folosesc si toamna. 

Nu situ unde locuiti voi de vi se usuca o rand de rufe intr-o ora - doua. Mie asta mi se intampla doar asta vara cand era soare. 

Iarna bag in ea lenjerii, prosoape, pijamale, sosete, chiloti, blugi. La program mai redus (ca sa nu trebuiasca sa le mai calc) bag si tricouri, bluze de bumbac, mai toate hainele copiilor. 

Daca le-as usca pe balcon m-as umple iar de igrasie (ca de-aia am si cumparat-o).

E mare 8 kg spala, 6 kg usuca. Este prietena mea cea mai buna.

Da, trebuie sa scoti si sa impaturesti hainele imediat ce s-a terminat programul ca altfel nu le mai poti scoate cutele, dar pot trai cu asta. 

Mai nou, cum n-am ajuns sa-i cumpar inca niste perechi de blugi lu' fi'miu si sade doar intr-una pe care o face de nerecunoscut la sfarsitul unei zile de scoala, o folosesc pe programul scurt  (1 ora spalat si uscat) ca sa am cu ce-l trimite a doua zi la scoala. 

So - un mare DA de la mine.

Si inca ceva: consumul mare nu e la curent ci la apa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cate am citit si m-am documentat inainte nu prea multa lume lauda varianta 2 in 1. Asa ca mi-am cumparat uscator separat pe care-l folosesc toamna- iarna, caci nu am spatiu inchis de uscare, iar afara chiar daca e frumos si face un vecin focul cu cauciuc sau plastic mi-a terminat hainele. Pt 30 de lei cam cat imi vine in plus la factura, nici nu bag de seama curentul. Il folosesc de 2-3 ori pe saptamana si sunt super incantata. Am uscat si "plastice" la program de bumbac si invers si nu mi-a ramas nici un obiect vestimentar mic. Si usuc la extra dry.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...