Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de iulie august 2013 9)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 514
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Diana chiar vroiam sa-ti zic sa nu-ti mai faci procese de constiinta pentru ce-a fost. O sa tot faci greseli si daca de fiecare data privesti in urma si te consumi pentru ele nu faci decat sa te stresezi si intristezi inutil [flo] Faptul ca ai gresit nu te face o mama mai putin buna, arata doar ca esti om!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula,n-ar fi prea devreme pt dintisori? Sambata face 3 luni...Si cu balitul, am pus-o daca o tine pana la 1 an..ma scoate din sarite ca-si uda mereu hainele daca nu sunt pe faza sa o sterg.  [:)]

 

Legat se somn, Mara doarme numai in patutul ei. Noi doua dormim in sufragerie si consortul in dormitor. Am zis sa fie el odihnit, ca merge la munca. Partea proasta e ca incep sa ma obisnuiesc sa fiu stapana telecomenzii 'n stuff si chiar parca ma simt mai bine asa. Nu prea e ok...am zis ca-i facem camera ei pe la 1 an. Sa vedem...

 

Noi avem botezul pe 5 oct. Nu prea stiu cum sa fac cu ea...n-as vrea sa o tin toata noaptea in fum. Deasupra restaurantului este o camera. Ma gandeam sa o duc acolo mai tarziu sa doarma si sa o pazim cu randul. N-avem nicio sansa sa plecam acasa ma devreme de 6 dimineata, la ce prieteni petrecareti avem :))

 

Yvy, mi se pare foarte tare L. Mereu savurez postarile despre ea.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar nu ma indur sa ma bag la somn... [batcap]

 

Nu stiu daca vi se intampla. A mea, mai nou, cand o pun in patul mare ( pt ca ziua nu accepta sub nicio forma sa o pun in patutul ei, numai noaptea vrea ) incearca sa se ridice in fund. si se chinuie nevoie mare...daca ii prind manutele se ridica imediat.

 

Oare cand pot sa o pun in carutul sport? pe la 5 luni o fi ok?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RLK, noi am ales sa facem la o terasa, iar daca e rece, mergem in interior la nefumatori...la cat fum am inghitit inclusiv cand eram insarcinata de la prietenele fumatoare care desi erau in minoritate, impuneau regula cu iesit in zone de fumatori...asta ar mai lipsi, sa se fumeze la botez...exista un balcon unde se poate fuma.

 

Laura, am inteles  acum ce si cum...poate v-ar fi mai usor sa dormi impreuna cu bb? Important e ca sunteti ceva mai linistiti, incet-incet, va reglati.

Noua ni s-a recomandat batista bebelusului doar la raceala, ca totusi irita mucoasa...daca ii pun ser destul si astept, stranuta si scoate singur sau trag cu pompa (dar e nevoie f rar). Din ce s-a dezbatut pe aici, pediatrii nu recomanda folosirea frecventa.

 

Diana, multam de pontul cu paracetamol si cu modul de intrebuintare...nici macar nu mi-am pus problema cum ii pun supozitorul...cred ca i-as fi pus cu burta in sus, asa cum ii iau si temperatura.

 

Oxigen, cumva te-ai decis pentru Piranha?

 

Nu mai stiu ce am mai citit, parca vroiam sa mai raspund...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yvy Multumesc! Chiar sunt traumatizata de cum am fost in stare sa ma port cu bietul copil. Oricat de ratioanala incercam sa fiu  ma enervam inutil pe mine ..pe ea..Urlam la D sa faca ce vrea cu ea ca eu nu mai pot! Aveam senzatia ca sunt incapabila si urlam si la el sa nu o mai plimbe prin casa ca il trezesc noaptea sa o adoarma el dupa fiecare alaptat sa o lase in patut sa ii dea suzeta si el pana o accepta! Si uite asa m-am chinuit si eu si pe D. dar mai ales am chinuit inutil copilul CA TREBUIE SA SE INVETE [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar] nu s-a intamplat decat de vreo 2 ori sa insist fortat dar eram in stare sa sar pe geam de epuizare si de nervi. Imi termina toate resursele de rabdare.  [batcap]  [batcap]  [batcap]  [batcap] . 

Acum cand o asez in pat pt culcare si vad ca plange  cum simte ca o inclin imi vine sa plang de cat de proasta am putut sa fiu sa fiu asa de drastica. [batcap]

RLK eu nici nu am vrut sa concep faza cu statul copilului in fum. Am avut o camera sus (era restaurantul unuli hotel) Fata a stat doar sus. Am adus-o exact de 2 ori jos. pt tort si inca o data am plimbat-o pe la mese sa o vada toata lumea..ca la circ si atat.

A dormit fata mea tot botezul A stat sora-mea cu ea si eu mergeam la alaptat . Se streseaza copiii. Medeea cel putin a plans la biserica..si cand i-au cantat "La multi ani" urla saraca de mama focului. Si e f f multa lume racita!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina m-am gandit la tine azi cand a inceput L sa-mi faca figuri pe drumul de intoarcere de la gradi; eu eram cu B in marsupiu pe o strada intens circulata cu un trotuar aproape inexistent, masinile treceau cu viteza si L se proptise ca vrea inghetata de la o dugheana iar eu n-aveam bani la mine, trageam de ea si se lasase-n jos, urma inevitabil sa se tavaleasca [bang] Nu stiu cum de am avut o sclipire (se mai intampla si d-astea) si i-am zis sa intre ea fara bani si sa-i ceara inghetata vanzatoarei ca eu o astept afara; s-a ridicat si a intrat, nu stiu ce i-a zis tanticii aleia care se uita sa vada ce-i cu copila si unde e parintele iresponsabil; am intrat s-o iau sub privirile critice ale ei si i-am zis ca mergem acasa sa luam banii caci clar nu ne da nimeni inghetata fara ei! [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex si Diana, nu vreau sa fiu ipocrita. Eu si in sarcina am fumat cam 4-5 tigari pe zi. N-am reusit sa le las de tot, lua-le-ar naiba...

 

Sa impun sa nu se fumeze...parca nu mi se pare ok.Cred ca o sa o parchez in camera de sus. :) 

 

Si eu am emotii de cum o sa se comporte ea, din cauza agitatiei..lume multa etc. O singura faza nasoala am patit cu ea, pe la 2 luni. A stat cu mama si cu bunica-mea pe zi, am venit ceilalti bunici in vizita...si seara am trecut pe la socri...Am ajuns cu ea la urgenta, pt ca plangea continuu ca din gura de sarpe, chiar si cand o tineam in brate. Poate o sa radeti de mine, dar ea chiar nu face faze de-astea, si daca plange rau clar are ceva.Si m-am panicat. Medicul mi-a zis ca nu are nimic si ca e posibil sa fie stresata , obosita, iritata,.Si asa era...

 

 

Va pup, acum chiar ma bag la somn.

Noapte buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana stiu ce zici si cum te simti asa eram la L insa incearca sa nu te mai invinovatesti! Oboseala si stresul te fac praf si nu mai poti sa fii calma si atunci poti sa dai cu bata-n balta! Dar mai rau iti faci gandindu-te retrospectiv la ce a fost, oricum de multe ori in mintea ta detaliile apar acum mai grotesti decat in realitate si te consumi inutil! In momentul in care nu te mai judeci o sa vezi ca n-ai facut chiar "crime"!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rlk, si sebi a incept sa baleasca putin. E criminal, mai ales cand are si putin lapte

 

alex, facem la mcmonis.

 

Eu voi impune clar sa nu se fumeze la botez. Bine, nici nu avem multi prieteni fumatori, doar vreo 2-3 si socrul meu cu sotia lui. Dar nu ma intereseaza, sa iasa pe terasa dc vor. Sotul e si mai vehement decat mine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...