Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 9)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 514
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutari. de ieri tot incerc sa citesc tot ce s-a scris, n-am reusit sa termin. O sa continui dupa postul asta pe care vreau sa-l scriu ca sa nu uit.

Bobotza, nu te intrebasem nimic doar te felicitam ce bine a luat Rebeca, e de aceeasi varsta cu Teo si a luat mai bine decat el cu toate ca e alaptata la san si stiu ca se zice ca cei hraniti cu LM iau mai putin in greutate.

Happy, al meu nu manaca aceeasi cantitate de Lp la fiecare masa, la 7 saptamani cat are acum mananca in medie cam 130 ml, a avut perioada cand poate manca cu 10 ml mai mult, cam asa.

Mess, nu esti superfemeie, esti mama, esti om, ai momente mai bune si momente mai rele, nu ai mai dormit o noapte intreaga cel putin de cand ai nascut, parca si inainte ai avut probleme cu somnul.Nu uita ca faptul ca pana acum nu ai renuntat sa o alaptezi in ciuda faptului ca treaba asta a insemnat trezit din ora in ora sau nu ai dormt nu e deloc putin lucru. Fii mandra de asta pentru ca ai de ce. Da! sunt femei carora le vine mai usor sa intre in rolul de mama, altora mai greu. Eu te inteleg, si eu mi-am pus de multe ori intrebarea daca sut potrivita pentru rolul asta, si eu am regretat ca bebelusii nu vin cu instructiuni de folosire, si eu am avut momentein care am simtit ca imi vine sa imi iau campii. Mai spun odata, m-a ajutat f mult cand ai scris prima data ca al tau copil nu e cuminte si zambitor ci plange tot timpul, m-a ajuttat f mult acel mesaj pentru ca a venit in unul din momententele de indoiala.

Graphi, si tu ai cam avut asa experienta la inceput, ca si mine si ganditi-va asa cum spunea Olimp, voi inca alaptati deci jos palaria!

Acum sa nu dati cu rosii, dar eu stiu o poveste fericita cu o mama care dupa ce s-a chinuit 2 luni sa alaPteze exclusiv a trecut pe hranit mixt, LM si compketare cu LP la fiecare masa si a alaptat pana la 8 luni. La mine n-a tinut figura dar vroiam sa spun ca se intampla sa reusesti si asa.

Ma duc sa citesc in continuare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin. Cu dormitul in patutul lui sau cu mama/parintii. Eu mi-am dorit ca bebe sa doarma la el in camera, la el in pat dar dinainte de nastere mi-am spus ca nu imi voi face reguli pe care sa le aplic indiferent ce ar fi si cu orice pret. La mine, a fucntionat, desi nu imi dadeam seama pe moment, sa invat eu de ls copil pentru ca de multe ori chiar cred ca ei stiu mai bine. Nu mi-am lasat copilul sa planga niciodata mai mult de 5 minute, nici nu ma lasa sufletul. La inceput si noi il adormeam in brate, plimbat, cantat, foen, offf dar cate nu am incercat. Dupa ce adormea il puneam la el in pat, daca se trezea il luam din nou in brate. are o canapea la el in camera si am avut nopti cand am dormit cu el pe canapea daca asta vroia el ca sa doarma si sa se simta bine. Adormitul la el in pat l-am incercat de la un moment dat si a si tinut cand a vrut el si fara niciun scancet. Atunci cand mi s-a intamplat sa adoarma la el in pat, fara lasat sa planga mi s-a si dovedit ca metoda aceea nu e necesara (e traumatizanta si pentru bebe dar si pentru tine ca parinte). Acum in timoul zilei doarme pe canapea in sufragerie, eu stau cam tot timpul cu el, cand doarme sau e treaz si se distreaza si gur mai fac una alta, noaotea dupa masa nu mai trebuie sa il adormim in brate, il puqnem in pat si se culca singur acolo, nu protesteaza. In concluzie, nu cred in lasatul copilului sa planga ci in a afla de ce are nevoie si cred ca fiecare copil e diferit, unii se simt bine daca dorm in patul lor, altii daca dorm singuri in camera, altii daca dorm in pat cu parintele si mai depinde si de varsta la care acel copil se simte bine intr-un fel sau altul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A! ce am respectat eu la dormitul la el in pat este ca incercarile de pus in pat sa adoarma s-au facut atunci cand era calm, spre adormire dar nu adormit gata. Daca se apuca sa protesteze o luam de la capat cu linistitul si alinatul. Si am avut muuulte nopti nedormite ca si Oxy cu copil adormit in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, daca te ajuta, noi avem o carte in care scrie ca nu e bine sa plmbi bebe cand vrea sa adoarma, nici sa il legeni sau sa ii canti ca cica asta il agita mai mult. Acolo zicea ca sa stai intr-un loc cu el in brate la verticala si sa ii shshii. Noi i-am mai pus si lullabies de multe ori si a adormit dar i-am pus si white noise gen foenu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, dragelor! [flo2]

azi am fost plecata cateva ore si apoi am bagat un somn legat de 3 ore, ce mi-a prins tare bine. asa ca am mai bagat un ochi pe forum, sa nu raman iar de caruta cu cititul si sa va raspund.

Alex, de dormit dorm cu bebe in camera. am incercat sa-l iau in pat cu mine, cand plange sau nu il ia somnul, dar nu vrea. el trebuie sa adoarma in brate, pe umar cu capul cazut sau in pozitie orizontala si balansat pe vertical.
despre batista bebelusului, ce sa zic..nu stiam ca n-ar fi indicata prea des. daca ii pun ser in nari si este infundat, se ineaca si trebuie sa il iau in brate. n-am testat sa vad daca isi scoate muculetii stranutand, dar voi incerca. pompita mai tare ii irita narile si nu face fata, d-asta am recurs la dispozitivul mai sus numit. erau inainte niste pompite tip para, dintr-o bucata, din cauciuc. am inteles ca acelea erau mai bune, in sensul ca reuseau sa scoata cu succes toti mucii, astea din doua piese mi se par foarte slabe.

Diana, te imbratisez! stiu foarte bine prin ce treci. si eu am mustrari de constiinta pt ca m-am enervat o data si l-am lasat sa planga neconsolat in patut si pt ca il luam in brate scrasnind din dinti si zguduindu-l putin . si eu si barbatu' ne-am pierdut cu firea de cateva ori. apoi ne parea rau si ne era mila de bietul pui.

si noi am avut o camera la botez, am luat (platit) pe cineva sa stea cu copilul si mai urcam din cand in cand, eu, mama sau mama soacra. a fost atat de epuizat puiucul, ca n-a vrut nici sa manance, a dormit continuu. noi am terminat petrecerea mai  devreme, pe la 1. am fost 20 persoane toti, in familie, fara mare tambalau. nu l-am mai adus la tort, l-am lasat sa doarma. ne-am gandit la binele lui si n-am mai vrut sa-l deranjez. fum n-am avut, fiind toti nefumatori.

ana_maria, am avut cruciulite si marturii la botez, chiar daca, cum spuneam, am fost o mana de oameni. pt marturii am cumparat niste suzetele albastre, ca niste mici bijuterii de cristal, am luat arahide drajate si le-am pus in saculeti de organza, cu eticheta atasata cu numele copilului si data botezului.

Rodi, uite, mi s-a intamplat, chiar acum , dupa baie, sa-l pun la san si dupa ce a supt mai mult de jumatate din san, a devenit agitat, m-a batut cu manutele, s-a impins departe de san si eu nu inteleg ce s-a intamplat. variante de raspuns: fie nu mai curge cum vrea el si ii e foame, fie s-a saturat si nu mai vrea. asa ca mai bine mulg, ii dau cu biberon (folosesc tomee tipee, seamana cu sanul) si stiu ce cantitate a baut. uneori face urat si cu biberonul. e frustrant, ca nu stiu de ce se comporta asa. inainte obisnuiam sa-l cantaresc inainte sa-l pun la san si dupa ce a terminat de supt, pt a vedea daca a mancat suficient. pana mi-a zis o consiliera de alaptare sa renunt la cantar.

legat de ce am scris mai sus, Dariana, cred ca mi-ai dat raspunsul, citind postarea ta. azi nu prea a supt la titi, am fost plecata, doar biberon, fie cu lapte muls, fie cu formula. cred ca reiau macar pt cateva zile metoda cantarului si-l pun la san iar. in ultima vreme ii dau noaptea biberon, ca sa reusim sa dormim cu totii si uneori ma mai intind si ziua la biberon (cum a fost azi), daca am treburi si trebuie sa plec. mda...

lylla, multumesc pt incurajari si pt sfaturi! sunt binevenite. noi suntem tot cu adormitul in brate, apoi pus ori in carut (pt ca incercam sa-l invatam sa stea in carut - sta putin si apoi se  trezeste de majoritatea datilor, plangand), ori in patutul lui (daca e noapte), ori mai nou pe canapea (unde e mai linistit).

fetelor, daca va place berea, va spun ca am descoperit o bere fara alcool, cea mai aproape ca si gust de berea cu alcool. e vorba de Bavaria -  ma delectez zilnic cu cate 1-2 doze. in rest, sa nu vad alte porcarii romanesti cu gust de bomboane.


 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost cu B la restaurant [:)] M-am intalnit cu o prietena si am zis hai sa mergem sa mancam undeva OK si puiul a dormit, a papat si s-a culcat la loc!

 

M-am muls si eu acum sa-i las maine lui B ca merg sa-mi caut rochie si-l las pe al meu cu amandoi (asta ca tot i-o coceam eu demult [:D] )

Am scos din dreptul 80 ml in 10 minute si din stangul doar 20 ml in 6 minute ca deja nu mai aveam nervi; am dovedit ca B creste cu lapte din dreptul, stangul e asa de suzeta! Deci 100 ml e super mai ales ca azi am vizitat buda de peste 20 de ori cu enterocolita asta nu prea am mancat nmk (covrigi, sticsuri..) si crampe am si acum [bang] Deci Olimp chiar sunt de rasa! [:D]

 

Atat mai vreau sa spun Ele, Dariana si restul fetelor care va mulgeti sunteti superoameni frate, eu renuntam daca refuza B, asa ceva e tortura zilnica, deci tot respectul pentru voi! [flo] [flo] [flo]

Ele si sa mai si versi lapticul, ce ghinion! [pup]

 

Merg sa imbratisez colacul (de wc [bang] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

yvy, si eu patesc la fel la muls, dar sebi se satura si cu stangul. Eu inca sunt cu un singur san la o masa

 

si noi am avut un mic scandal aseara. Nu a vrut sa manance, il puneam la san, tragea de 2 ori si dupa aia urla. Il ridicam la verticala, il linisteam si o luam de la capat. Am stat asa o ora si jumatate in care a mancat f putin. Pana la urma i-am pus foehnul sa se linisteasca si am zis ca astept sa vad ce vrea. Dc ii e foame sa manance, dc nu, sa adoarma. Si a adormit si dus a fost timp de 4 ore.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...