Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de iulie august 2013 9)


Recommended Posts

Nici un dr pediatru sau ortoped nu iti va  recomanda premergatorul. In unele tari ( Canada) sunt interzise.

Se pare ca cele mai multe accidente ale bbi s-au produs cand ei erau in premergator. Ar mai intarzia si mersul si nu-si tin dreapta coloana, pot sa apara pb cu soldurile, etc.

 

Eu, de la 4 luni, l-am pus efectiv pe jos pe Raul, am intins o plapuma si o patura( sa nu-i fie frig ) si acolo a invatat sa se deplaseze. Mai intai prin rostogolire laterala, apoi se tara pe coate ( ca si soldatii), apoi a mers in 4 labe si pe la 10 luni jumate a facut primii pasi singur. Eu am fost f multumita ca a trecut prin toate stadiile si nu a stat nici o clipa in premergator.

 

Dana, mersul in 4 labe le intareste musculatura.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 514
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pana la urma mi-am fiert orez ca e singurul pe care nu l-am incercat; ceai de menta nu pot bea ca alaptez asa ca imi pun baza in orez.

 

Diana nu merg la spital pentru pev atata timp cat pot bea lichide; varsaturi n-am, pe alea le-am experimentat cand o alaptam pe L, am facut o enterocolita cu varsaturi in jet [bang] Bine tot atunci am facut hepatita e si 2 conjunctivite.

 

Paula crede-ma ca e f nasol cu crampele si diareea infectioasa, daca mai pui si febra, frison, greata, varsaturi in jet e oribil prin ce trec saracii copilasi; si gandeste-te ca de cand cu gradi L face una/luna, mai usoara sau nu, deci avem vreo 6-7 la activ.

 

Diana eu am mai scris dar daca nu esti atenta [:D] Ia lactuloza sirop (DUPHALAC) cate 10 ml/zi initial si apoi cresti cu cate 5ml pana isi face efectul; eu la L cu asta am supravietuit, vreo 6 luni am luat zilnic caci altfel fiecare mers la toilet ar fi fost interventie chirurgicala pe viu [bang]

 

Subscriu la ce spune Paula despre premergator/antemergator; si eu la fel am facut cu L; de pe la 4 luni am pus-o pe podea cu jucarii, la fel s-a rostogolit, impins, tarat, mers de-a busilea si apoi a luat-o in picioare. Eu nu sunt de acord nici cu hamurile alea, sunt de parere ca mai rau incurca la dobandirea echilibrului si incetinesc insusirea mersului biped independent.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu ati inteles gresit. Nu il voi pune in fundulet direct ci o idee mai ridicat sprijinit de pernuta  pozitia exact ca cea din scoica numai ca pe perna dar de la 5 luni clar il pun. Cred ca mai degraba ii face rau statul in scoica decat pe perna asa. Asta este strict parerea mea si ceea ce voi face eu asta ca sa nu iasa discutii aiurea. Fiecare face cum crede ca e mai bine pt copil.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu premergatorul vreau sa il folosesc acum nu stiu ce voi face atunci. Multe am zis ca nu o sa fac si le fac si invers  [batcap]  ca de ex bebe va dormi in camera lui  [batcap]  si azi i-am mutat patutul la noi in camera  [:-)))]  Gata renuntam la cosulet sper sa doarma in seara asta in patut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu ati inteles gresit. Nu il voi pune in fundulet direct ci o idee mai ridicat sprijinit de pernuta  pozitia exact ca cea din scoica numai ca pe perna dar de la 5 luni clar il pun. Cred ca mai degraba ii face rau statul in scoica decat pe perna asa. Asta este strict parerea mea si ceea ce voi face eu asta ca sa nu iasa discutii aiurea. Fiecare face cum crede ca e mai bine pt copil.  [flo2]

Pai faci ce vrei cu copilul tau... [:-)))]

In scoica sta si cu piciorusele mai sus, si greutatea nu-i apasa pe coloana, ca si in cazul in care sta in fundulet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana si Letitia trage capul intr-o parte, dar parca spre stanga, se incordeaza toata si se arcuieste. Chiar mi-am amintit ca intreba cineva, nu stiu Alex sau Oxigen de problema asta si am vrut sa mai aduc o data in discutie treaba asta. Eu n-am intrebat drta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mocanita, tocmai am vrut sa zic ca pare asa de marisoara Maria.  [:)]

Bobitza ce dolofana zambareata ai tu acolo!  [il]

 

Eu am inceput Monti de luni, dar organismul meu se cam incapataneaza, nu prea vrea sa cedeze. Dar eu nu ma las. Vreau la vara sa-mi plimb si eu cracii prin complex, ce numai vecinele? I se scurg ochii lui barbat`meu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...