Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de iulie august 2013 9)


Recommended Posts

Mess, privarea de somn e ingrozitoare, ingrozitoare,

Sigur e cauza principala a starii tale. Eu cand m-am intors la serviciu la 1 an al lui Toma, tin minte ca ma intrebau colegele/prietenele care stiau de problema cu somnul, de cate ori m-am trezit azi-noapte si inca le ziceam ca de 3-4 x. Si era fff bine pt mine intervalul la care ajunsesem, avand in vedere ca pana la 7-8 luni am tinut-o in treziri la max 2h si dormit ziua fragmente de 30 min.(Toma) Si eu la fel, m-am incapatanat sa nu-l iau cu mine in pat decat la 1 an si 2 luni, atunci  am cedat ca nu mai faceam fata la serv. Poate din afara pare frumos si usor la altii, dar nu cred in transparenta 100% pe forum, mai filtreaza si tu ca nici una nu ne-am nascut invatate si nici nu suntem capabile sa facem faa cu brio chiar tuturor incercarilor.:).

 

Paulaaaaa, si mie mi-e groaznic de dor sa dorm cu Toma. Pe Maria am luat-o in pat cu mine, e la puseu de 6s si n-am mai rezistat, e meduza pe mine. Asta e, daca se incapataneaza sa nu mai revina la dormitul in patutul ei o sa fim a big happy family dormind toti l a gramada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 514
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mess, nu iti mai face atatea complexe. Orice copil, chiar si cel mai cuminte, te scoate din ritmul tau si iti schimba radical viata si posibilitatile de "miscare", autonomia etc. Dar cred ca fiecare mama a simtit de cel putin 10 ori ca vrea sa se inchida in baie sa nu mai auda  [:-)))] Daca esti si rea de somn, e normal sa fii in butoi. Dar asta e.. Tragem aer in piept si o luam de la capat. Sunt copilasii nostri, ni i-am dorit, trebuie sa rezistam la orice. Chiar si cu  [batcap]  de rigoare  [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mess vezi nu sunt singura care doarme cu piticania , si miocanita si oxana , si paula si maria o pune in pat langa ea , delia..etc..ia-o langa tine si ai sa vezi si ea va dormii linistita si tu vei fi alta..

 

si eu m-am procopsit cui ilinca in pat de la puseul de 6 saptamani , o puneam la ea in pat si plangea se agita pana adormea si evident nu dormeam nici eu , acum daca se trezeste ma adulmeca ca un catel , stie ca sunt langa ea si e linistita , doarme si dorm si eu..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, dragele mele prietene virtuale! [flo2]

stiu ca a trecut un secol de cand n-am mai intrat, insa pur si simplu starea in care m-am aflat n-a fost tocmai una prea roz. am intrat intr-un soi de depresie cam de cand am venit acasa din maternitate, ce s-a adancit pe masura ce-mi dadeam seama ca nu pot alapta exlusiv si bebe depinde de completarea cu lapte formula. eu n-am avut noroc sa am lapte de la inceput si, parca am mai mentionat, in a 3-a zi de viata Alex papa 60 ml lapte. eu abia aveam ativa stropi de colostru pe atunci.

Alexandru imi dadea o stare cumplita de neliniste cand il vedeam ca in momentul in care deschidea ochii incepea sa planga. tot ce facea el era (mai face asta si acum) sa doarma, sa planga, sa manance, sa planga iar.

m-am relaxat pana la urma, a venit mama sa doarma cu mine, de fapt sa-mi vegheze puiul si eu sa dorm cu doape in urechi.
 m-au facut sa inteleg ca nu-i chiar o tragedie cum vedeam eu hrana mixta a puiului.
am avut un extraordinar sprijin din partea sotului si usor-usor am iesit din starea deplorabila in care intrasem.

intre timp am facut si botezul sperand ca se va mai linisti copilul, asa auzisem ca se mai intampla. s-a mai linistit putin, cred ca mai degraba m-am linistit si eu.

nu am reusit sa renunt la completarea de lapte praf, insa e mai rar. il pun des la san, iau spirulina, uneori cate 2 capsule de 3 ori pe zi, beau ceai de la fares si incerc sa ma mulg dupa fiecare supt pt stimulare, insa nu reusesc mereu imediat, mai dureaza, pana ii dau completarea, pana il adorm...se duce imediatul, trece juma' de ora.

ce sa va zic, puiului nu-i place suzeta decat cand ii e tare foame si incercam sa-l aducem cat mai aproape de ora mesei, ii place baita,  nu-i place in carut, nu vrea decat sa stea in brate, sa adoarma in brate si apoi il punem in patut, carut, scaun de masina. credeti-ma ca am iesit din curte cu puiul abia dupa botez, eu si cu el in carut. am mers la restaurantul unde am facut petrecerea sa duc ceva, la 10 min distanta de casa si a fost totul ok, pana s-a trezit bebe si a inceput sa planga sa-l iau in brate. m-am intors asa cu Alex intr-o mana pe umar si cu carutul impins de cealalta mana. duminica am facut un drum la nasii baiatului, la 60 km de oras. piuil, regulamentar in scaunul de masina. s-a oprit masina, a inceput "concertul". sper ca in timp se va obisnui cu drumurile si cu scaunul de masina, pt ca vreau sa nu mai fiu tintuita in casa, asta adanceste si mai tare starea mea.

MeAlex a insistat draga de ea sa mai intru pe forum sa mai interactionez cu voi, sa vad ca mai sunt si alte fete in starea mea, ca toate trec si va fi bine. te pup Alexandra, e adevarat, imi face bine sa "vars" aici tot :)
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mocanita, mie imi e groaza de cum o sa fiu la servici dc Sebi nu se va regla cu somnul. Ma si vad facand prostii de oboseala. Eu oricum sunt putin infricosata de intorsul la servici si cum ma voi descurca ca si mama in conditiile in care eu prestam ore multe si nu stiu dc o sa gasesc echilibrul pentru ca nu vreau sa-l neglijez deloc pe Sebi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se compara,

Un copil "'cuminte'', adica unul care doarme noaptea, cu max 2-3 treziri si ziua nu vrea doar in brate sau la san iti ofera ditai independenta, depinde de tine cum te organizezi,daca ai curaj sa pleci cu el oriunde, daca nu te stesezi cu alaptatul in public, etc. Eu am trait ambele cazuri si nu mi se pare ca seamana pe niciunde. 

Eu cred ca rea de somn devii cand n-ai parte de 2h legate pe  o perioada mai lunga. Dupa o astfel perioada oricine doarme 5-6h legate o sa zica ca nu-i trebuie nimic mai mult. Asta si alaptatul, care sa fim seriosi, nu-i cel mai usor lucru din lume, te pot face sa cazi in butoi. O sa treci peste asta, Mess dar nu-i usor, stim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Graphi, usor, usor se dau si bebeii pe brazda si mai capatam si noi curaj. Am inceput sa am curaj sa ies cu el din casa treaz, nu doar profund adormit. Alaptez in public si asta este, cui nu ii place sa nu se uite. Important e ca primeste si laptic de la tine si ca voi sunteti o familie unita, ca sotul e alaturi de tine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Mess, nu iti mai face atatea complexe. Orice copil, chiar si cel mai cuminte, te scoate din ritmul tau si iti schimba radical viata si posibilitatile de "miscare", autonomia etc. Dar cred ca fiecare mama a simtit de cel putin 10 ori ca vrea sa se inchida in baie sa nu mai auda  [:-)))] Daca esti si rea de somn, e normal sa fii in butoi. Dar asta e.. Tragem aer in piept si o luam de la capat. Sunt copilasii nostri, ni i-am dorit, trebuie sa rezistam la orice. Chiar si cu  [batcap]  de rigoare  [soricel]

happy_ama

 

te rog rapunde-mi la mail sau mesaj privat! ti-am trimis nenumarate mesaje. Am nevoie de datele tale pt concursul Dero, ai castigat ca fiind unul din primii 5 membri activi pe DC (nume/preume,adresa/cod postal, nr telefon,adresa mail). Risti sa pierzi premiul daca nu raspunzi repede!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mess, Graphi, imi pare rau de starile astea ale voastre. Sercretul consta in a sti sa te relaxezi indiferent de situatie, sa accepti ca nu le poti face pe toate. Eu de ex. eram obsedata de ordine si curatenie (inca a mai ramas cu calcatul si impaturitul hainelor), dar acum la sarcina asta am zis pas. Efectiv nu fac altceva decat sa stau cu Leti si Rares. Mancare doar cand e si sotul acasa fac. Pentru curatenie imi aduc femeie. Este adevarat ca Leti e mai cumintica decat Rares. Cu Rares mi-a fost mai greu. Dar trece perioada asta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...