Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brumarei de noiembrie-decembrie 2013(18)!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ce bine de voi, eu m-am tot chinuit sa ma epilez aseara, maine voi merge la control si a spus ca in afara de echograf si control jos. Dupa ce-o vedea si analizele cu mai multe motive se va uita la col altfel.

Sper sa nu fie ceva ingrozitor asa. sunt chiar curioasa , e prima data cand va efectua controlul si asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Am reusit sa ve citesc de la lucru :)

Pentru mamicile care se plictisesc: pe coursera.org gasiti tot felul de cursuri on-line faine. Eu momentan fac un curs despre vaccinuri :)

Am uitat sa va spun ca la controlul de marti (28. sapt) mi-a facut doar ecograf. Nu am avut parte de controlul "placut" pe masa din sapt. 6 -a de sarcina. Si medicul vostru asa procedeaza? Si masurarea colului l-a facut prin ecograf.

Mi-a spus sa am grija de acum in colo la pierderile de lichid amniotic, daca simt ca pierd lichid sa-l sun imediat. Cum pot sa-mi dau seama daca pierd lichid? Eu am o scurgere vaginala, oare imi dau seama daca pe langa ea mai apare si o alta scurgere?

 

Meme

nu am patit, dar cred ca atunci cand pierzi lichid iti dai seama ca e mai mult decat normal, si eu stiu? mai apos cred? o sa ma uit si eu pe google, sa ne fereasca ca nu am avut in odisee, cred ca e destul de rar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce am patit, dar saptamana asta imi fac griji pentru orice. Pana acum am stat relativ linistita, dar acum cand stiu ca bebe e mare si are deja sanse de supravietuire daca se intervine rapid, sunt alerta la orice mica modificare. Sper sa treaca repede, daca nu sunt sanse sa o iau razna pana in decembrie :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  Sa traiti, raportez : noapte de kkt si la mine. M-am trezit efectiv din 2 in 2 ore pt pipi. Mirific, ce sa zic ... [alcool]

hehehe, eu ma dadeam mare ca ma abtin sa nu ma duc la baie noaptea, de somn, dar acum imi da fi-mea suturi la vezica de sar imediat din pat...sper ea sa fie si atat, fara noi infectii urinare [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor cu copii mai mari, vreau si eu sa scap d tot cu raceala Emmei, mai ales ca nu rezista nicio o zi sa nu iasa afara macar cateva ore, si mai sunt si zile cu vant:( vroiam sa va intreb, oare daca ii pun oscillo in altceva in afara de apa isi mai face efectul? aseara a inceput sa tuseasca si i-am luat spray tantum verde, scandal maxim, cum sa ii bag atomizorul ala in gat? [batcap] acum ma gandesc sa ii pun in lingurita/seringa, am dat si banii p el degeaba si tot tuseste [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata buna, pentru cine e buna ca pentru mine nu prea. Ieri am facut toata ziua de mancare, dar ce pot sa spun este ca in nici o zi nu stau chiar deloc, nu am cand. Nu am alt copilas ca de as fi avut nu stiu ce m-as fi facut. Sincer, sunt disperata ca nu stiu cum o sa ma incadrez cu tot ceea ce am de facut in decursul zilelor dupa ce voi naste. Cu siguranta fiecare dintre noi suntem la fel, mai mult sau mai putin, dar pur si simplu nu stiu ce sa ma fac cu organizarea timpului. Fiecare minut si secunda sunt programate sa fac ceva, de aceea nici nu prea apuc sa scriu desi va citesc. ma tot gandesc, cele care mai aveti un copilas cum faceti fata. 

Pey eu d ex recunosc ca nu stiu cum o sa fac, cred ca sunt singura din odisee care o sa stea cu ambii copii acasa (fara cresa/gradi etc).Si nu sunt nici gemene...iar ajutor nema, nici macar sotul, daca nu zic eu nimic sta si rabda, nici un ou nu isi fierbe [batcap] ...dar nici nu are pretentii, ca m-a vazut ca stau non-stop dupa tzuca, si acum e mare, dar...vine din urma junioara cea mai mica:D Dar ma pregatesc psihic sa o dau d urgenta la cresa p cea mare macar 4 ore daca nu ma lasa sa alaptez sau urla prea tare non-stop si o deranjeaza p surioara. Sa vedem..Voi mai cunoasteti asa cazuri extreme?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pey eu d ex recunosc ca nu stiu cum o sa fac, cred ca sunt singura din odisee care o sa stea cu ambii copii acasa (fara cresa/gradi etc).Si nu sunt nici gemene...iar ajutor nema, nici macar sotul, daca nu zic eu nimic sta si rabda, nici un ou nu isi fierbe [batcap] ...dar nici nu are pretentii, ca m-a vazut ca stau non-stop dupa tzuca, si acum e mare, dar...vine din urma junioara cea mai mica:D Dar ma pregatesc psihic sa o dau d urgenta la cresa p cea mare macar 4 ore daca nu ma lasa sa alaptez sau urla prea tare non-stop si o deranjeaza p surioara. Sa vedem..Voi mai cunoasteti asa cazuri extreme?

O sa ne ajute D-zeu, chestia este ca eu chiar trebuie sa lucrez, nu pot sa lipsesc de la servici. Lucrez intr-un cabinet de contabilitate, suntem o echipa de milioane, fiecare dintre noi are o anumita parte de facut, fiecare dintre noi stie ce are de facut si daca eu nu o sa fiu va fi cam in genul unei masini cu trei roti care nu poate circula. O sa vad ce se va intampla si cum ma voi impaca cu serviciul pentru ca in egala masura doresc sa le fac pe amandoua, bebelusul mult asteptat de 7 ani si serviciul care este o placere extraordinara pentru mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a spus sa am grija de acum in colo la pierderile de lichid amniotic, daca simt ca pierd lichid sa-l sun imediat. Cum pot sa-mi dau seama daca pierd lichid? Eu am o scurgere vaginala, oare imi dau seama daca pe langa ea mai apare si o alta scurgere?

 

Meme

Multumim pt link!

De controlat - pe mine ma urca pe masa de fiecare data. La prima sarcina aveam alt medic si de multe ori imi facea doar eco. Fiecare cu "piticii" lui :) Oricum, dr-a mea e f finuta la control, nu ma pot plange.

Legat de lichidul amniotic - a fost cosmarul meu in ultima parte a sarcinii cu Clara [batcap]  Secretiile in sarcina sunt oricum mai apoase, iar eu eram convinsa ca pierd lichid [batcap]  Citisem pe net ca are un miros specific, dulceag...sa ma fi vazut cum imi miroseam absorbantul zilnic [:-)))] Si culmea, mi se parea ca miroase dulceag [:-)))] De fapt erau secretii normale...si cred ca pierdeam si cateva picaturi de urina cand lovea bebe mai tare. Cand pierzi lichid amniotic inteleg ca e o cantitate mare de obicei, ca si cum ai fi facut pisu pe tine....

 

Fetelor cu copii mai mari, vreau si eu sa scap d tot cu raceala Emmei, mai ales ca nu rezista nicio o zi sa nu iasa afara macar cateva ore, si mai sunt si zile cu vant:( vroiam sa va intreb, oare daca ii pun oscillo in altceva in afara de apa isi mai face efectul? aseara a inceput sa tuseasca si i-am luat spray tantum verde, scandal maxim, cum sa ii bag atomizorul ala in gat? [batcap] acum ma gandesc sa ii pun in lingurita/seringa, am dat si banii p el degeaba si tot tuseste [batcap]

Eu ii puneam oscilo  si in laptic Clarei. Cred ca merge si in ceai. Ai incercat spray cu apa de mare in nasuc? Aerosoli?? Tantum nici Clara nu prea il suporta in gat - ii dau mai mult in gurita si se duce si in gat de acolo.

 

Pey eu d ex recunosc ca nu stiu cum o sa fac, cred ca sunt singura din odisee care o sa stea cu ambii copii acasa (fara cresa/gradi etc).Si nu sunt nici gemene...iar ajutor nema, nici macar sotul, daca nu zic eu nimic sta si rabda, nici un ou nu isi fierbe [batcap] ...dar nici nu are pretentii, ca m-a vazut ca stau non-stop dupa tzuca, si acum e mare, dar...vine din urma junioara cea mai mica:D Dar ma pregatesc psihic sa o dau d urgenta la cresa p cea mare macar 4 ore daca nu ma lasa sa alaptez sau urla prea tare non-stop si o deranjeaza p surioara. Sa vedem..Voi mai cunoasteti asa cazuri extreme?

Vezi si tu cum se comporta dupa ce vine bebelina. Eu mai stiu mamici cu 2 fetite si s-au descurcat. Ce-i drept, nu le-a fost prea usor, insa e posibil sa ai o surpriza placuta si chiar sa fie ok cea mare cu bebelina.

Si sotului meu ii venise o idee, ca daca tot sunt acasa atata timp, n-ar fi bine sa facem o economie cu gradinita Clarei ?? [:-)))] Nuuu!! Dar la noi e altceva, ca o avem pe Clara de vre-o 2 ani la gradi deja. Daca ar fi intrat acum in colectivitate mi-ar fi fost frica sa nu se imbolnaveasca de toate cele si sa aduca si bebelinei acasa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...